Powstała nowa aplikacja mobilna mZUS

Korzystanie z aplikacji mobilnych stało się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Dzięki nim możemy bezpośrednio na urządzeniu mobilnym wykonać wiele podstawowych czynności, takich jak sprawdzenie poczty e-mail, przeczytanie najnowszych newsów z naszego kraju i całego świata czy wykonanie przelewu bankowego np. za rachunki telefoniczne. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej instytucji wdraża właśnie takie rozwiązania w swoich jednostkach. Kilka dni temu swoją premierę miała mobilna aplikacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aplikacja mZUS na systemie iOS oraz Android w obecnej wersji pozwala na składanie dwóch wniosków na świadczenia 500+ i 300+. Dodatkowo w samym programie możemy odczytywać wiadomości, które pojawiły się na naszym profilu na PUE ZUS, sprawdzić status przesłanych wniosków i informacje o wypłacie świadczeń oraz skontaktować się z ZUS.

Aktywacje aplikacji mZUS wykonujemy przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie musimy mieć założone konto. Następnie pobieramy mZUS na system Android: https://play.google.com/store/apps/details...

lub iOS: https://apps.apple.com/pl/app/mzus/id1640707358?l=pl

i po jej uruchomieniu przechodzimy wstępny proces konfiguracji. W ostatnim kroku musimy po zalogowaniu się w komputerze na konto PUE wejść w zakładkę Ustawienia, następnie Urządzenia mobilne i Dodaj urządzenie. W tym momencie na monitorze powinien pojawić się kod QR, który należy zeskanować naszym smartfonem w aplikacji mZUS. Drugą opcją sparowania konta z programem jest ręczne wpisanie kodu, który również jest widoczny na komputerze po kliknięciu przycisku Dodaj urządzenie. Po wykonaniu jednej z dwóch powyższych czynności aplikacja mZUS jest już gotowa do użycia.

Po wstępnych testach tego programu na systemie iOS z Voice Overem zauważyliśmy, że w niektórych miejscach znajdują się niezaetykietowane przyciski, a kursor potrafi czasami gdzieś przeskoczyć, ale wszystkie podstawowe funkcje są dostępne z programem udźwiękawiającym.

Dostępność Dynamic Island w najnowszym iPhonie z VoiceOverem

Nieco ponad dwa miesiące temu odbyła się prezentacja najnowszych telefonów od giganta z Cupertino. W ofercie firmy Apple pojawiły się: iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Wszystkie modele smartfonów otrzymały lepsze podzespoły od swoich poprzedników z zeszłego roku, a dodatkowo modele Pro oraz Pro Max zostały wyposażone w Dynamic Island.

Dynamic Island jest to otwór umieszczony na górze wyświetlacza, który przede wszystkim pozwala na wyświetlanie prostych widżetów. W ten sposób Apple zerwało z klasycznym wycięciem na szczycie i postanowiło wykonać wycięcie bezpośrednio w ekranie. To miejsce jest niezbędne, aby pomieścić wszystkie elementy odpowiedzialne za Face ID. Kiedy nic nie jest wyświetlane w tej części ekranu, to widoczna jest w tym miejscu tylko czarna duża kropka.

Jak podaje firma Apple w oświadczeniu prasowym związanym z nowym elementem interfejsu: „Bez zakłócania treści wyświetlanych na ekranie, Dynamic Island utrzymuje aktywny stan, aby umożliwić użytkownikom łatwiejszy dostęp do elementów sterujących za pomocą prostego stuknięcia i przytrzymania. Trwające działania w tle, takie jak Mapy, Muzyka lub timer, pozostają widoczne i interaktywne, a aplikacje innych firm w iOS 16, które dostarczają informacji, takich jak wyniki sportowe i ridesharing z Live Activities, mogą korzystać z Dynamic Island.”

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda obsługa Dynamic Island podczas przychodzącego połączenia z VoiceOverem, to zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału video, który jest dostępny na naszym kanale:

Obsługa komputera z systemem Windows za pomocą programu udźwiękawiającego Jaws

Osoby niewidome obsługują komputer za pomocą standardowej klawiatury QWERTY oraz programu udźwiękawiającego. Do tego zestawu można dołączyć jeszcze monitor brajlowski, który wyświetla widoczne na ekranie informacje w alfabecie Braille’a. Obecnie na naszym rynku mamy dostępny program udźwiękawiający NVDA, bardziej zaawansowany Jaws oraz chiński czytnik ekranu ZDSR.

Każda z wymienionych aplikacji ma swoje plusy i minusy, dlatego użytkownicy korzystają z tych, które są dla nich najlepsze i najbardziej wydajne. Jednak duża grupa osób niewidomych, która używa zaawansowanych funkcjonalności komputera, decyduje się na program udźwiękawiający Jaws, ponieważ posiada on większe możliwości od pozostałych screen readerów dostępnych na rynku.

Jeśli chcielibyście zobaczyć, jakie podstawowe funkcje posiada czytnik ekranu Jaws, to zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu:

Więcej informacji o programie udźwiękawiającym Jaws można przeczytać na stronie internetowej: http://sklep.altix.pl/pl/program-udzwiekawiajacy-jaws

Szkolenie elfów i Świętych Mikołajów w Wielkiej Brytanii

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia zbliżają się w bardzo szybkim tempie. Już za ponad miesiąc usiądziemy do wspólnego stołu, aby podzielić się opłatkiem z naszymi bliskimi i zajadać ze smakiem świąteczne potrawy. Na dodatek zapowiadane są już niedługo opady śniegu, które jeszcze bardziej wprowadzą nas w ten klimatyczny czas. W Wielkiej Brytanii w tym roku zadbano oto, aby święta były bardziej dostępne dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Dzięki współpracy organizacji pozarządowej Guide Dogs z firmą marketingową Ministerstwo Zabawy (ang. Ministry of Fun), Święci Mikołajowie oraz ich pomocnicy będą zachęcani do angażowania wszystkich zmysłów oraz opisywania otoczenia, co pozwoli podnieść świąteczną atmosferę u dzieci niewidomych i słabowidzących. Jak powiedział szef ds. dostępności w Guide Dogs Alex Pepper - „Dorastając z częściową zdolnością widzenia, doceniałem wizualny aspekt Bożego Narodzenia, ale zawsze byłem świadomy, że jest to tylko połowa tego, czego mógłbym doświadczać będąc osobą w pełni widzącą. Zawsze zdawałem sobie sprawę, że nie widzę większości ozdób na choince, a napotykając duże świąteczne ekspozycje starałem się to docenić, gdyż mój wzrok był i tak zbyt słaby, bym mógł zobaczyć wszystko”.

Dodatkowym działaniem Fundacji Guide Dogs będzie kampania społeczna Guiding Stars, która rozpocznie się w grudniu tego roku. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do uczestnictwa w szkoleniach z komunikacji z osobami niewidomymi oraz możliwość uzyskania informacji o tym, jak należy prowadzić osobę niewidomą w wąskich przestrzeniach czy po schodach.

Nowy poradnik dla osób niewidomych i tracących wzrok

Nikt z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez jednego z kluczowych narządów, takich jak wzrok. Niestety czasami wskutek np. nieszczęśliwego wypadku czy postępującej choroby staje się to rzeczywistością i naszą codziennością, z którą ciężko jest się nam pogodzić. Jednak na całym świecie funkcjonują samodzielnie osoby niewidome, które uczą się, pracują i wykonują wszystkie podstawowe czynności, co pokazuje, że jest to całkowicie możliwe. Jednak, żeby dojść do takiego poziomu musimy przejść różnego rodzaju szkolenia i ubiegać się o konkretne formy wsparcia w danych instytucjach. Dlatego specjalnie dla ludzi tracących wzrok powstał poradnik, który zawiera wszystkie niezbędne informacje, które przydadzą się takim osobom na początku oswajania się z otaczającą ich ciemnością.

Z okazji 20 jubileuszu Fundacji Vis Maior powstał specjalny poradnik pt. „Gdy oczy zawiodły – poradnik dla osób niewidomych i tracących wzrok”. Zawiera on między innymi różne wskazówki przydatne w momencie utraty wzroku, historie osób z dysfunkcją wzroku oraz listę wielu instytucji, które oferują pomoc osobom niewidomym.

Wersję .pdf tego poradnika, możecie pobrać pod linkiem: https://fundacjavismaior.pl/wp-content/uploads/2022/10/GDY-OCZY-ZAWIODLY-Poradnik-dla-osob-niewidomych-i-tracacych-wzrok.pdf

Natomiast audiobooka czytanego przez Joannę Domańską można pobrać na stronie internetowej: https://fundacjavismaior.pl/pliki/Gdy_oczy_zawiod%C5%82y-audiobook.zip

Ceremonia otwarcia i zamknięcia Mundialu z audiodeskrypcją

Już 20 listopada rozpoczynają się XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które w tym roku odbędą się w Katarze. Przez prawie miesiąc czekają nas niesamowite emocje i możliwość kibicowania naszej ulubionej reprezentacji. Większość polskich serc będzie zapewne dopingowała polskich zawodników, którzy w dniu 22 listopada zagrają swój pierwszy mecz z Meksykiem. Osoby niewidome i słabowidzące, które pojadą do Kataru, będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji wszystkich spotkań oraz ceremonii otwarcia i zamknięcia całej imprezy.

Jest to pierwszy Mundial, który odbywa się w kraju islamskim, a jego termin przypada w jesiennym czasie. Audiodeskrypcje podczas wszystkich wydarzeń Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 zapewni Qatar Foundation (QF) oraz zespół z programu Master of Arts in Audiovisual Translation. W czasie obu ceremonii dyżur audiodeskrypcji będzie pełniło 4 komentatorów – dwóch arabskich i dwóch angielskich, którzy są absolwentami i studentami Programu Tłumaczeń Audiowizualnych.

Pozostało nam tylko czekać na ceremonię otwarcia tegorocznego Mundialu, a potem już tylko mocne kibicowanie naszej narodowej reprezentacji.

Do boju Białoczerwoni!

Naprawiony błąd dostępności w najnowszej wersji iOS 16

Aktualizacje systemu operacyjnego, które otrzymujemy co roku dla naszych smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka, mają zawsze kilka błędów dostępności, które utrudniają nam korzystanie z wszystkich funkcji telefonu. Niektóre niedociągnięcia przechodzą z jednej wersji na drugą i nie są naprawiane przez wiele lat. Jednym z takich błędów, który występuje u większości użytkowników iPhone, jest skakanie kursora Voice Over na karcie Ostatnie w aplikacji Telefon, co powoduje przypadkowe rozpoczęcie połączenia nie z tą osobą, z którą aktualnie chcieliśmy rozmawiać. Na szczęście niektóre błędy dostępności zostają dość szybko naprawione, jak to ma miejsce z planowaniem wysyłania maili w najnowszym systemie iOS 16.

Jest to nowa funkcja, która pojawiła się w tym roku w urządzeniach mobilnych firmy Apple. Pozwala ona na zaplanowanie wysłania wiadomości mailowej w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. W początkowych wersjach iOS 16 użytkownicy korzystający z Voice Overa nie mogli wybrać godziny wysłania wiadomości, ponieważ tego elementu nie można było rozwinąć z programem udźwiękawiającym. Na szczęście w ostatnich dniach zauważyliśmy, że ten problem został już naprawiony i teraz możemy szybko wybrać dany dzień oraz godzinę i zaplanować wysłanie konkretnej wiadomości mailowej.

W poniższym krótkim materiale video na kanale Blog o dostępności prezentujemy, jak obecnie z Voice Overem wygląda okno planowania wysyłania wiadomości mailowej:

Oglądanie seriali w serwisie VOD przez osoby niewidome

Wciągające wieloodcinkowe seriale w znanych serwisach VOD pozwalają nam na chwilę wytchnienia od ponurej codzienności. Najlepiej ogląda się produkcje, które już od pierwszego odcinka zaciekawiają i powodują, że nie możemy się doczekać, kiedy obejrzymy kolejny epizod. W skrajnych przypadkach możemy spędzić nawet pół nocy, aby tylko zobaczyć w ostatnim odcinku, czy np. nasz ulubiony bohater przeżyje grożące mu niebezpieczeństwo.

Osoby niewidome również uwielbiają oglądać takie seriale, ale z powodu braku wzroku potrzebują dodatkowego opisu, który pozwoli im na zapoznanie się z większością faktów, które pojawiają się na ekranie. Do tego celu służy audiodeskrypcja, o której pisaliśmy już kilka razy na łamach naszego bloga. Jest to dodatkowa ścieżka dźwiękowa, która opisuje co aktualnie dzieje się na ekranie. Serwis Netflix już od dłuższego czasu wyposaża swoje produkcje właśnie w taki dodatkowy opis, dzięki czemu pozwala osobom niedowidzącym na pełny odbiór zamieszczanych treści.

Jeśli jesteście ciekawi, jak oglądają seriale osoby niewidome w serwisie Netflix, to zapraszamy Was do obejrzenia i pozostawienia łapki w górę pod krótkim materiałem video, który można obejrzeć na naszym kanale:

Rusza Helios bez barier

Oglądanie filmowych premier w kinach jest o wiele lepszą alternatywą niż zobaczenie ich na małym ekranie smartfona czy telewizora. Dzięki dużej liczbie sal kinowych w naszym kraju mamy swobodną możliwość wybrania miejsca, w którym najbardziej lubimy oglądać dany gatunek filmowy. Niestety jednak nie każda grupa osób o specjalnych potrzebach ma taki duży wybór, ponieważ mało jest w Polsce seansów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawiają się różne festiwale czy pojedyncze premiery, które posiadają konkretne udogodnienia, ale są to sporadyczne pokazy, przez co osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w odpowiednim dla siebie czasie wybrać się na dostosowany seans. Specjalnie dla takich grup społecznych powstał projekt „Helios bez barier”, który ma zrewolucjonizować seanse kinowe na terenie całej Polski.

Akcja została zainicjowana przez kino Helios i Fundację Kultury Bez Barier, która ma zapewnić pełny dostęp do kin oraz na specjalne seanse osobom o szczególnych potrzebach. Projekt zakłada wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, nadwrażliwością sensoryczną oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier o całej akcji mówi: „To będzie rewolucja w Polsce. Tu należy podkreślić, że jeśli ten cykl się uda i utrzyma w ogólnokrajowej skali, to będzie pierwszy przypadek w naszym kraju. (...) Pracuję na rzecz dostępności kultury już 15 lat - nigdy wcześniej nie spotkałam w branży kinowej tak otwartych, przygotowanych na tak dużą skalę ludzi. Co więcej, tu doszło do czegoś, co normalnie w kraju się nie dzieje, a Helios to zrobił. To oni zwrócili się do nas z tym projektem, a nie na odwrót”.

Jedną z pierwszych części projektu będzie przyjazny sensorycznie pokaz disneyowskiej animacji "Dziwny świat”, który odbędzie się w dniu 26 listopada w całej Polsce w punktach kina Helios. Więcej informacji o całym projekcie oraz o najbliższych dostosowanych seansach można przeczytać na stronie internetowej: https://www.helios.pl/57,Warszawa/Aktualnosci/Szczegoly/id/7521

Obsługa smartfona za pomocą monitora brajlowskiego

Rozwój urządzeń technologicznych pozwala na wykonywanie coraz większej liczby czynności bezpośrednio z naszego telefonu, który zawsze mamy przy sobie. Umożliwia to szybkie załatwienie codziennych spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednak w momencie kiedy musimy napisać większy tekst, wiadomość SMS lub e-mail, wygodniejszym narzędziem do takich czynności jest standardowa, fizyczna klawiatura qwerty. Osoby niewidome mają dodatkowo możliwość notowania dłuższych treści na monitorze brajlowskim, który - poza pisaniem - umożliwia im jeszcze odczytywanie w alfabecie Braille’a wyświetlanej zawartości na ekranie smartfona.

Urządzenia brajlowskie łączą się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth lub w przypadku komputerów dodatkowo za pośrednictwem kabla. Po odpowiednim sparowaniu, osoby niedowidzące mogą korzystać z technologicznych sprzętów obsługując je za pomocą opisywanych w tym tekście monitorów. Dzięki temu niewidomi użytkownicy mają pod swoimi palcami aktualnie zaznaczoną zawartość na telefonie lub komputerze, a przyciski znajdujące się nad linijką brajlowską umożliwiają sterowanie połączonym urządzeniem za pomocą odpowiednich skrótów klawiaturowych oraz szybkie zapisywanie tekstów w piśmie sześciopunktowym. Jest to ciekawe rozwiązanie, które dla wielu osób z dysfunkcją wzroku jest codziennym narzędziem pracy.

Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób osoba niewidoma może obsługiwać smartfona za pomocą monitora brajlowskiego, to zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu na naszym kanale:

Zachęcamy również do zasubskrybowania kanału Blog o dostępności na YouTube lub TikTok, jeśli zamieszczane przez nas materiały są dla Was przydatne i interesujące, abyśmy mieli jeszcze większą motywację do tworzenia nowych, ciekawych treści.