Logotypy UE
 

 

Nowe funkcje dostępności od Apple

Firma Apple już od wielu lat słynie z dbania o dostępność swoich urządzeń i systemów operacyjnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, co pozwala na coraz więcej możliwości, o których kiedyś moglibyśmy tylko pomarzyć. W ostatnich dniach gigant z Cupertino poinformował, że do końca tego roku wprowadzi do swojego oprogramowania kilka naprawdę innowacyjnych ułatwień dostępności.

Pierwszą nowością będzie funkcja Apple Watch Mirroring, która pozwoli na sterowanie swoim zegarkiem z poziomu iPhone za pomocą sterowania głosowego czy Switch Control. Pozwoli to osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi na obsługę Apple Watch oraz sprawdzenie wyników badań z sensorów zawartych w smartwatchu w wygodniejszy sposób. Dodatkowo zostanie rozwinięta funkcja AssistiveTouch, która pozwala na sterowanie zegarkiem za pomocą odpowiednich ruchów dłoni bez potrzeby dotykania ekranu. Aktualizacja doda kilka nowych gestów, które pozwolą na odrzucenie powiadomienia, odebranie lub odrzucenie połączenia telefonicznego, odtworzenie lub wstrzymanie multimediów, wykonanie zdjęcia oraz rozpoczęcie, wstrzymanie lub wznowienie treningu poprzez wykonanie gestu podwójnego uszczypnięcia.

Dla osób niewidomych interesującą funkcją może być wykrywanie drzwi dzięki czujnikowi Lidar. iPhone lub iPad, posiadające Lidar, będą wykrywać wszystkie drzwi, informować nas o tym, jak daleko się od nich znajdujemy oraz wskazywać, czy drzwi są obecnie otwarte czy zamknięte. Dodatkowo, jeśli drzwi będą zamknięte, to otrzymamy też komunikat z jakim typem klamki mamy do czynienia oraz czy trzeba drzwi popchnąć, pociągnąć lub przesunąć, aby je otworzyć. Opisywana funkcja będzie pozwalała też na odczytanie wszystkich znaków i symboli znajdujących się na lub w okuł drzwi, takich jak numer pokoju czy godziny otwarcia. Użytkownicy Voice Overa otrzymają dodatkowo obsługę ponad 20 nowych języków m.in. ukraińskiego czy katalońskiego.

Następną innowacyjną funkcją, którą Apple ma zamiar wprowadzić w najbliższych miesiącach są napisy na żywo, dedykowane dla osób głuchych. Ta opcja pozwoli na generowanie napisów w czasie rzeczywistym zarówno z treści internetowych jak i rozmów na FaceTime, oraz rozmów z drugą osobą, która jest obecnie koło nas.

Dodatkowo zostaną wprowadzone pomniejsze udoskonalenia, takie jak funkcja Siri Pause Time, która pozwoli na dostosowanie czasu oczekiwania Siri przed odpowiedzią na zadane pytanie, możliwość dyktowania wyrazu litera po literze w opcji sterowanie głosowe czy dostosowanie unikalnych dźwięków i dodanie ich do wprowadzonej niedawno funkcji rozpoznawania dźwięków.

Wszystkie opisane powyżej innowacyjne opcje ułatwień dostępu, powinniśmy zobaczyć w iOS 16, którego wersja beta  zostanie zaprezentowana już w czerwcu. Czas pokaże czy z wszystkich wyżej wymienionych funkcji będziemy mogli korzystać w naszym kraju.

Czy niewidomi czytają książki?

Kobieta Czytająca Książkę

Czytanie książek jest równie ważne dla niewidomych, co osób widzących

W Polsce i na świecie cyklicznie podnosi się temat czytelnictwa. W kwietniu 2021 roku Biblioteka Narodowa podała, że w ciągu dwunastu miesięcy tylko 42% ankietowanych przeczytało jedną lub więcej książek – był to i tak najlepszy wynik od sześciu lat. Co ciekawe książki papierowe nadal górują nad wersjami elektronicznymi. Choć wydawać się może, że niewidomi i niedowidzący czytać za bardzo nie mogą, prawda jest zgoła inna, bo ci chętnie sięgają zarówno po wydania czarnodrukowe, audiobooki, jak i e-booki. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności programów i specjalnym urządzeniom.

E-booki i audiobooki a osoby z dysfunkcją wzroku

Najłatwiej jest niewidomym odczytać e-book lub odsłuchać audiobook. Jeśli chodzi o to pierwsze, to korzystają oni zwykle z syntezatorów mowy i dedykowanych im oprogramowań, które czytają dla nich wyświetlane na ekranie teksty oraz pomagają w orientacji podczas pracy przy komputerze. W przypadku audiobooka sprawa jest jeszcze prosta. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, by zapoznać się z książką, bo wszystko czyta dla nas lektor, czasem lektor i aktorzy. Na szczęście audiobooków zdaje się być na rynku coraz więcej.

Powiększalniki, z których korzystają osoby słabowidzące

Jeżeli jednak chodzi o osoby widzące, ale słabo, to ci równie chętnie sięgają po różnego rodzaju powiększalniki, dzięki którym mogą nie tylko powiększyć tekst jak przy użyciu lupy, ale także przybliżyć go na tyle, na ile jest im to potrzebne, a nawet uruchomić lektora, który to za nich przeczyta. Można tu wymienić takie sprzęty jak Acrobat HD Mini Ultra, ClearView C One czy DaVinci. Poszukując jednak tańszego sprzętu, który spełnia podobne funkcje, co wymienione urządzenia, można trafić na Ruby XL HD, potocznie zwanego lupą elektryczną. Dzięki dostępności tych narzędzi słabowidzący są w stanie przeczytać dowolny, nawet najmniejszy, tekst, podstawiając go pod wbudowaną w przedmiot kamerkę. Tego typu urządzenia są istnym zbawieniem dla osób z dysfunkcjami wzroku. Dzisiejsza technologia łamie wiele barier. Wracając do tytułowego pytania, odpowiedź jest prosta – tak, niewidomi mogą i chętnie czytają książki.

Jak niewidomi spędzają wakacje?

Kobieta Nad Morzem

Wakacje niewidomych nie gorsze od wakacji osób pełnosprawnych

Wydawać się może, że osoby z dysfunkcjami wzroku – ze względu na swoją niepełnosprawność – znacznie rzadziej decydują się na podróżowanie. Takie podejście wiąże się ze stereotypowym postrzeganiem niewidomych i niedowidzących jako osób wycofanych i aspołecznych. Choć może to być po części prawda, ponieważ niektórzy z nas spotkali na swej drodze takie właśnie osoby, to jednak nie można przyjmować, że tak wygląda ogół społeczności osób z dysfunkcjami wzroku. Ci, podobnie jak i my, również mają swoje cele i marzenia, a te nierzadko wiążą się właśnie z podróżowaniem. Najlepszy czas ku temu jest oczywiście w wakacje.

Jak wygląda podróżowanie osób niewidomych?

Niewidomi organizują sobie wakacje i lubią podróżować tak samo jak pełnosprawni. W zasadzie ich przygoda nie różni się w żadnym stopniu od wrażeń, które doświadczają osoby widzące. Zaczynając od samej podróży, warto wspomnieć, że osoby niewidome, które nie zostały ubezwłasnowolnione, mogą samodzielnie podróżować wszystkimi środkami transportu publicznego. W przypadku samolotów – niewidomy bądź niewidoma w momencie kupowania biletów ma prawo zaznaczyć, że jest osobą niepełnosprawną i potrzebuje asystenta. Uprawniony do niesienia takiej specjalistycznej pomocy pracownik zabiera osobę niepełnosprawną z „checkinu” i przeprowadza ją na teren lotniska oraz pomaga wsiąść do samolotu, jednocześnie udzielając wszystkich niezbędnych wskazówek oraz instrukcji. Przy okazji omija kolejki tak, by osoba z dysfunkcjami czuła się komfortowo i mogła usłyszeć wszystko, co do niej mówi. Na płycie lotniska na niepełnosprawnych czeka z kolei ich osobny transport, którym dostają się oni w pobliże samolotu, a stamtąd prosto na jego pokład.

Atrakcje nie tylko dla osób widzących

Jak już wspomnieliśmy, wakacje osób niewidomych i niedowidzących nie różnią się specjalnie od podróży reszty ludzi. Niepełnosprawni chętnie odwiedzają miejsca kultury takie jak zabytkowe zamki, pałace, muzea itp. Ponadto chodzą po szlakach górskich, wylegują się na plażach, goszczą w barach i na promenadach. Jednym słowem: bawią się tak, jakby zupełnie nie były pozbawione zmysłu wzroku. Warto przypomnieć, że coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie dostępności. Wiele rozwiązań, ułatwiających niewidomym zwiedzanie, stosuje się już w parkach narodowych, wspomnianych muzeach i miejscach o charakterze zabytkowym. To nie tylko podpisy w brajlu, ale również interaktywne tablice informacyjne czy stosowanie słuchawek, w których speaker opowiada, co aktualnie znajduje się przed zwiedzającymi.

Fundacje pełne atrakcji

Z oczywistych względów niewidomi bardzo rzadko podróżują w pojedynkę, zwłaszcza do obcych krajów, w których panuje zupełnie inna kultura i łatwo natknąć się na kieszonkowców. Jeśli jednak chodzi o zwiedzanie obiektów w Polsce, to od czasu do czasu takie wyjścia organizują różne fundacje, które zabierają swoich podopiecznych w często bardzo ciekawe miejsca. Warto skorzystać z ich pomocy i wziąć udział w różnego rodzaju aktywizujących projektach,  a także wybrać się na wycieczkę wraz z innymi niewidomymi osobami.

Przed niewidomymi i niedowidzącymi jest naprawde dużo możliwości. Ich wakacje zasadniczo nie różnią się od wakacji osób pełnosprawnych. Coraz więcej osób z dysfunkcjami decyduje się na odwiedzanie interesujących miejsc, tym bardziej że kwestia dostępności obiektów czy to w Unii Europejskiej, czy w Polsce w gronie niepełnosprawnych staje się coraz głośniejszym tematem. Wzmożone zwracanie uwagi na trudności osób niepełnosprawnych to zasługa między innymi wielu fundacji i organizacji pozarządowych.

 

JAWS i Microsoft Teams: Filtrowanie według nieprzeczytanych czatów.

Jednym z wyzwań dla osób z niepełnosprawnością wzroku jest prowadzenie wielu konwersacji w aplikacji Teams oraz brak możliwości szybkiego sprawdzenia, które wiadomości są nieprzeczytane, bez konieczności ponownego przeglądania całej listy.

Rozwiązaniem pomocnym w sytuacji gdy prowadzimy wiele rozmów z wykorzystaniem Microsoft Teams może być funkcja filtrowania według nieprzeczytanych czatów. Aby ją aktywować należy wykonać poniższe kroki:

 1. Nacisnąć kombinację klawiszy CTRL + 2, aby przejść do okna czaty.
 2. Nacisnąć kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + F, aby przejść do Filtra. JAWS wówczas powie „Filtruj według nazwy Edytuj”.
 3. Teraz należy nacisnąć klawisz TAB, aby przejść do przycisku „Więcej opcji”.
 4. Nacisnąć Enter i wybierać opcję "Nieprzeczytane", a następnie ponownie wcisnąć Enter. JAWS wówczas powie: Zaktualizowano wyniki. Nawigowanie po wynikach jest możliwe z wykorzystaniem klawiszy strzałek w górę i w dół, , aby wybrać potrzebny wynik wciśnij klawisz Enter. Filtr Nieprzeczytane został włączony
 5. Aby przejść do listy Czatów naciśnij kombinację klawiszy CTRL + 2,
 6. Naciśnij Strzałkę w dół, aby przeglądać listę nieprzeczytanych czatów.

Nowa Edycja Konkursu IDOL - Fundacji Szansa dla Niewidomych

Od 2007 roku w czasie Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND przyznawane są statuetki IDOLA. Dla osób, firm oraz instytucji, działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, przyczyniających się do integracji społecznej środowiska osób z niepełnosprawnością.

Pierwszym etapem konkursu jest zebranie kandydatów do tytułu IDOLA, w jednej z następujących kategorii:

1. IDOL ŚRODOWISKA – wybitna osoba niewidoma lub słabowidząca, zadziwiająca pracowitością, energią, pomysłowością, osiągnięciami, albo osoba widząca, oddająca Środowisku swoje nieprzeciętne zdolności i czas, przyczyniająca się do emancypacji osób z niepełnosprawnością wzroku, która w wielkim stopniu pozytywnie wpływa na sytuację Środowiska.

2. MEDIA – przedstawiciel mediów (osoba fizyczna lub prawna), która nadaje, realizuje, tworzy, przygotowuje materiały: filmy, audycje, programy, relacje, artykuły, książki itd. w taki sposób, że ich pełnoprawnym odbiorcą są w sposób nieskrępowany i samodzielny niepełnosprawni wzroku i/lub której materiały omawiają problemy Środowiska.

3. IDOL W KATEGORII INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH:
- urząd lub pracownik urzędu, który rozumie specyfikę i potrzeby Środowiska i organizuje działanie tak, by urząd był dostępny dla osób z dysfunkcją wzroku;
- placówka edukacyjna (szkoła, uczelnia) lub nauczyciel, wykładowca, szkoleniowiec, dla którego nauczanie niewidomych i słabowidzących jest ważnym elementem procesu kształcenia;
- instytucja lub firma prowadząca działalność kulturalną, religijną, gospodarczą, finansową, sportową, transportową, rekreacyjną itd., świadcząca usługi dla ogółu społeczeństwa tak, żeby osoby z dysfunkcją wzroku mogły z nich korzystać na takich warunkach jak inni obywatele.

Do 16 maja można zgłosić swojego kandydata z województwa:

 

Głosowanie na zgłoszonych kandydatów z wyżej wymienionych województw prowadzone będzie od 18 do 23 maja.

Terminarz dla kolejnych województw organizator ogłosi wkrótce.

Jak wybrać najlepszy dla siebie program udźwiękawiający?

Na naszym rynku jest kilka programów typu czytnik ekranu (ang. Screen Reader). Wśród nich są programy komercyjne i darmowe, programy proste i technologicznie zaawansowane. W niniejszym poradniku pominiemy kwestię wyboru programu na podstawie jego ceny. Programy bezpłatne są dostępne bez opłaty i każdy może ich używać. Skupimy się nad porównaniem efektywności pracy jaką dzięki czytnikom ekranów można osiągnąć oraz na możliwościach wykonania określonych zadań. Będziemy bazować na najbardziej zaawansowanym naszym zdaniem czytniku ekranu jakim jest program JAWS, porównując dostępne w nim funkcje do możliwości prostszych czytników.
Wybór zawsze należy do użytkownika, a niniejszy materiał ma na celu jedynie pomóc w podjęciu decyzji.

Każdy program typu Screen Reader musi potrafić odczytać pewien podstawowy zakres informacji wyświetlanych na ekranie. Zakres ten obejmuje treści wskazywane przez kursor, obrysowane fokusem lub wyświetlane jako powiadomienia. Czytnik musi potrafić zlokalizować te informacje i je odczytać. Najczęściej są one odczytywane automatycznie. Jednak do pełnego zrozumienia informacji, trzeba poznać kontekst w jakim one występują. Trzeba więc odczytać konkretną informację wskazywaną przez kursor lub fokus oraz wiedzieć w którym miejscu okna ona jest wyświetlana i do jakiej innej się odnosi oraz wiedzieć co się zmienia w miejscach poza fokusem.

Różnice pomiędzy czytnikami ekranów polegają na efektywności pozyskiwania informacji wraz z kontekstem ich występowania. W prostych czytnikach odczytywane są informacje podstawowe. Informacje o kontekście, użytkownik musi sam odnaleźć i odczytać a następnie sam je przeanalizować i złożyć w całość tak by je poprawnie zrozumieć. Zaawansowane czytniki ułatwiają te zadania. Potrafią odnaleźć informację oraz przeanalizować kontekst jej występowania i odczytać tylko to, co trzeba. Przy obsłudze bardziej skomplikowanych układów informacji lub interfejsów użytkownik nie musi wykonywać wtedy wielu dodatkowych czynności w celu zbadania ekranu, nie traci czasu na odnalezienie właściwych informacji i nie rozprasza swojej uwagi wysłuchując nieistotnych komunikatów, które Screen Reader odczytuje przy okazji ręcznego oglądania ekranu. Zaawansowane programy posiadają wyspecjalizowane funkcje, które automatycznie rozpoznają w jakiej aplikacji aktualnie pracujemy i dostosowują swoje działanie dokładnie do przedstawianych informacji.

Niektóre czynności w zależności od używanego czytnika wykonuje się szybko i prosto, uzyskując gotowe wyniki, albo na piechotę, wyszukując i analizując informacje samemu.
Przykładem bardziej skomplikowanego układu informacji są między innymi wynik funkcji Znajdź - podświetlona fraza w przeszukiwanym tekście, czy wynik sprawdzania pisowni - podświetlony wyraz z błędem ortograficznym. W tych przykładach kursor systemowy lub fokus znajdują się w oknach dialogowych, a podświetlone fragmenty tekstu znajdują się poza tymi oknami. Do uzyskania pewności, że odnaleziona fraza jest tą, która nas interesuje, trzeba poznać kontekst, w którym ona występuje. Jeśli po przeczytaniu zdania zawierającego odnalezioną frazę stwierdzimy, że jest to miejsce, o które nam chodzi, zatrzymujemy wyszukiwanie i wykonujemy zaplanowaną pracę. Jeśli to nie jest to miejsce, przeszukujemy dalej nasz dokument. Trzeba więc móc przeczytać zdanie z wyszukaną frazą. W prostych czytnikach, użytkownik musi zamknąć okno wyszukiwania i odczytać to zdanie. Jeśli nie o ten fragment chodzi, otwiera ponownie okno wyszukiwania lub używa skrótu klawiszowego, jeśli go pamięta i jeśli taki skrót jest dostępny i wykonuje wyszukiwanie następnego wystąpienia danej frazy. Zaawansowane czytniki odczytują automatycznie zdanie zawierające wyszukaną frazę. Użytkownik natychmiast otrzymuje potrzebne informacje i albo kończy wyszukiwanie, przechodząc do zaplanowanych prac, albo je kontynuuje aż do odnalezienia właściwego miejsca. W drugim przykładzie, sprawdzania pisowni, proste czytniki odczytują błędny wyraz i pozwalają go poprawić, zamienić, zignorować itp. Jeśli potrzebujemy poznać kontekst w jakim dany wyraz występuje, to znów musimy zamknąć okno sprawdzania pisowni i odczytać linię lub zdanie zawierające wyraz rozpoznany jako błąd. Zaawansowane czytniki odczytują błędnie napisany wyraz, literują go, pozwalając zapoznać się z jego pisownią oraz pozwalają odczytać wyraz w kontekście bez zamykania okna sprawdzania.

Innym przykładem funkcji pozyskiwania informacji z ekranu, które posiadają zaawansowane czytniki, a które w prostych programach wymagają wykonania wielu poleceń ręcznie, może być Własne podsumowanie dokumentu. Jest to funkcja pozwalająca szybko zapoznać się z treścią dużego dokumentu, czytając go według określonych reguł. Można kazać przeczytać pierwszą linię lub pierwsze zdanie każdego akapitu bądź zdania, w których tekst jest wyróżniony określonymi atrybutami formatowania. Można w ten sposób przeczytać zdania z tekstem pogrubionym lub podkreślonym. Można też w ten sposób odnaleźć i odczytać tekst napisany określonym kolorem. Inną regułą wyszukiwania tekstu w tej funkcji są wyrażenia regularne. Można więc wyszukać zdania, które zawierają interesujące nas wyrażenie i automatycznie wszystkie je przeczytać.

Do szybkiego przeglądania informacji na stronach internetowych można wykorzystać funkcję znaczników położenia i generowanego na ich podstawie streszczenia strony. Dzięki tej funkcji możemy najpierw odszukać miejsca na stronie zawierające ciekawe dla nas informacje, oznaczyć te miejsca, a następnie przy każdym kolejnym otwarciu danej strony, JAWS automatycznie przygotuje zestawienie z tych wybranych wcześniej informacji. Pozwoli to na szybkie sprawdzanie dużych zbiorów informacji, które często się aktualizują. Mogą to być notowania giełdowe, tabele z często aktualizowanymi wynikami pomiarów, rejestry osób itp.

Inną ciekawą funkcją, która usprawnia pracę, jest podręczne OCR. Funkcja ta pozwala rozpoznać tekst graficzny przedstawiany na ekranie lub automatycznie rozpoznać dokument PDF zawierający skany stron. Zatem jeśli otworzymy dokument zawierający wyłącznie skany stron, możemy go rozpoznać i już w trakcie jego rozpoznawania zacząć czytać. W prostych czytnikach trzeba zamknąć ten dokument i rozpoznać go korzystając z zewnętrznych aplikacji służących do rozpoznawania tekstu. Wymaga to od użytkownika wielu dodatkowych czynności.

JAWS posiada mechanizm symulacji fizycznej myszy za pomocą klawiatury. Dzięki temu można przesunąć wskaźnik myszy w dowolne miejsce na ekranie i jeśli trzeba, wykonać zdefiniowaną akcję.

Łącząc podręczne OCR i symulację myszy można obsłużyć całkowicie graficzne interfejsy aplikacji.

Przy pracy na stronach internetowych można zdefiniować elementy takie jak reklamy, aby je automatycznie pomijać. Można też zdefiniować jakie elementy, w jaki sposób mają być odczytywane. Można przy tym zamienić kolejność odczytywanych informacji z ich opisami, Można też zastąpić opisy dźwiękami, co znacznie usprawnia czytanie dokumentów. Czytana wówczas jest sama treść dokumentów, a informacje opisowe są przedstawiane w postaci dźwiękowej.


W przeciwieństwie do innych programów, JAWS jest bardzo elastyczny. Pozwala tworzyć zindywidualizowane zbiory ustawień dla każdej dowolnej aplikacji, a nawet do każdej dowolnej strony internetowej czy dokumentu MS Word, MS Excel itp. Nie chodzi tu jedynie o włączenie lub wyłączenie jakiejś opcji, ale przede wszystkim o wybranie sposobu prezentacji poszczególnych informacji.

JAWS posiada też bardzo rozbudowane narzędzia dla programistów, usprawniające pozyskiwanie informacji o kontrolkach, oknach, rozmieszczeniu tekstu itp. Pozwala to programistom na pracę z narzędziami deweloperskimi, np. MS Visual Studio jak też na tworzenie nowych własnych skryptów usprawniających wsparcie przez JAWS programów użytkowych.

Podsumowując nasze krótkie porównanie, w programie JAWS należy wyróżnić wyjątkową w tej grupie programów specjalizację do pracy z tekstem. Należy tu wymienić wygodne i użyteczne funkcje wyszukiwania informacji, konfigurowalne sposoby prezentowania informacji jak też możliwość dostosowania technik pracy do naszych wymagań i potrzeb. Jednak przede wszystkim, na podkreślenie zasługuje możliwość automatyzacji zadań, co pozwala użytkownikowi skupić się nad pracą, ułatwiając korzystanie z narzędzia jakim jest czytnik ekranu.

Czytniki ekranu to narzędzia, które mają umożliwić osobom niewidomym pracę na komputerze. Narzędzia są różne. Jak w każdej dziedzinie wykorzystującej jakiekolwiek narzędzia, mogą one być proste lub bardzo wyspecjalizowane. Tak jest i wśród czytników. Użytkownik sam musi zdecydować z jakiego narzędzia będzie chciał korzystać. Może dobrać je do charakteru swojej pracy, może dopasować go do swojej „ręki”. Zawsze warto wiedzieć czym te narzędzia się różńią i co dzięki nim osiągniemy.

Porównując programy, trzeba też uwzględnić wsparcie techniczne oferowane wraz z programem JAWS. Kupując JAWS, użytkownicy nabywają prawo do uzyskania wsparcia technicznego od firmy Altix w zakresie jego instalacji i użytkowania. Informacje o tym programie i jego wykorzystaniu można pozyskiwać za pośrednictwem prowadzonej przez firmę Altix listy dyskusyjnej altixhelp@altix.pl, a także bardziej indywidualnie pisząc maila z numerem seryjnym własnej licencji i opisem problemu na adres jaws@altix.pl oraz telefonicznie.

Informator: dostępność i postępowanie skargowe od PFRON

Publikacja przygotowana przez ekspertów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, opisuje w jaki sposób instytucje publiczne tj. urzędy, szkoły, przychodnie, biblioteki powinny zapewniać dostępność swoich usług dla osób ze szczególnymi potrzebami. W informatorze znajdziesz również porady jak skutecznie zawiadomić instytucje o istnieniu barier, które uniemożliwiają Tobie korzystanie w pełni z jej usług.

Kompendium można pobrać z poniższego linku https://tiny.pl/9sdhm

PFRON stworzył także formularze, które pomogą osobą ze szczególnymi potrzebami złożyć skargę na brak dostępności lub poinformować instytucje publiczną o zaobserwowanych brakach w zapewnianiu dostępności.

Na stronie funduszu dostępne są poniższe formularze:

 • Informacja o braku dostępności- każdy obywatel ma prawo złożyć wniosek do podmiotu publicznego jeżeli zidentyfikuję brak dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Link do formularza znajduję się poniżej:
  https://tiny.pl/9sdh9
 • Wniosek o zapewnienie dostępności- dokument ten został stworzony w celu zgłaszania przez obywateli szczególnych potrzeb w odniesieniu do infrastruktury lub usług świadczonych przez dany podmiot publiczny. Link do wniosku znajduję się poniżej:
  https://tiny.pl/9sdh5
 • Skarga na brak dostępności- jest to ostateczne rozwiązanie, które wykorzystuję się w sytuacji gdy podmiot do którego został przesłany wniosek o zapewnienie dostępności, nie przeprowadzi żadnych działań aby umożliwić osobie o szczególnych potrzebach swobodne korzystanie z obiektu użyteczności publicznej lub jego usług. Link do formularza skargowego znajduję się poniżej:
  https://tiny.pl/9sdh1

Działania informacyjne Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych- Jak odbiorcy odczytują komunikaty udostępniane przez Fundusz?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspiera rehabilitację oraz zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami poprzez tworzenie własnych programów pomocowych oraz przy współpracy z innymi podmiotami. Obecnie realizowanych jest kilkanaście programów m.in. Aktywny Samorząd (wnioski zbierane są do 31 sierpnia)-program ma na celu likwidowanie barier transportowych, barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, poruszaniu się . Rehabilitacja 25 plus (nabór wniosków do tegorocznej edycji rozpocznie się 16 maja i potrwa do 17 czerwca)- projekt ma służyć zebraniu doświadczeń które pomogą w wypracowaniu rozwiązań zapewniających absolwentom ciągłość oddziaływań terapeutycznych w zakresie utrzymania samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym ich aktywności zawodowej.

Czy jednak w wystarczający sposób informuje o tym zainteresowanych? aby to zbadać i ulepszyć swoją strategię komunikacyjną, Fundusz przygotował krótką ankietę, której wypełnienie zajmuje około 4 minut.

Ankieta składa się z 16 pytań i jest anonimowa. Wśród pytań znajdziemy te dotyczące funkcjonowania strony Funduszu, jak również jego mediów społecznościowych, prowadzonych działań w sferze wspierania rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Zebrane informacje posłużą do modyfikacji strategii komunikacyjnej.

Ankietę można wypełnić poprzez specjalnie przygotowany formularz dostępny pod adresem: https://tiny.pl/983km

Aplikacje mobilne instytucji publicznych zobowiązane prawem do dostępności cyfrowej

Dostępność cyfrowa jest niezwykle ważnym elementem dla osób z niepełnosprawnościami, które każdego dnia korzystają z wielu stron internetowych i aplikacji mobilnych. Prawidłowo przygotowane i stworzone programy na mobilne systemy operacyjne, pozwalają takim osobom na samodzielne załatwienie wszystkich codziennych spraw. Dlatego bardzo ważnym elementem w poszerzaniu dostępności cyfrowej w naszym kraju, było wprowadzenie w czerwcu 2021 roku zgodnie z prawem europejskim oraz krajowym, obowiązku dostępnych aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Według ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, od 23 czerwca 2021 nie tylko strony internetowe, ale także i programy na smartfony muszą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Powyższa ustawa wprowadza również obowiązek wykonania monitorowania aplikacji mobilnych, który spoczywa na ministrze do spraw informatyzacji i jest wykonywany raz w roku. Wykaz stron, poddanych monitoringowi w 2021 roku, można znaleźć pod poniższym adresem:

https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/monitoring-2021-r

W tym miejscu warto jest przypomnieć, że brak zapewnienia dostępności stron internetowych oraz aplikacji mobilnych przez podmioty publiczne jest podstawą do roszczenia na podstawie ustawy o dostępności cyfrowej. Ścieżka odwoławcza opiera się na procedurze skarg i wniosków zawartej w Kodeksie postępowania administracyjnego (por. art. 18 ust. 8 ustawy o dostępności cyfrowej).

Powstaje międzynarodowa biblioteka audiobooków

W wolnym czasie często lubimy posłuchać dobrego audiobooka lub słuchowiska. Z naszego ulubionego gatunku. W dzisiejszych czasach mamy dostępnych wiele różnych źródeł, gdzie możemy zakupić taką formę książki lub słuchać ich w ramach płacenia comiesięcznej subskrypcji. Jednak jak się okazuje, to nie koniec miejsc, w których możemy znaleźć książki w formie audio, a wszystko dzięki projektowi Blinda.

Projekt z Funduszy Komisji Europejskiej, pozwolił na stworzenie aplikacji, gdzie osoby niewidome i słabowidzące, będą mogły darmowo słuchać audiobooków w ramach Traktatu z Marrakeszu. W powyższe działania, zaangażowanych jest 8 organizacji z Chorwacji, Niemiec oraz Słowenii, a głównym koordynatorem jest Audibook. Program będzie dostępny na systemie iOS oraz Android, a jego obsługa będzie odbywała się za pomocą syntezy mowy i głosowego sterowania. Od początku roku to rozwiązanie jest testowane przez wewnętrzną grupę, a od połowy kwietnia wszyscy chętni z powyższych trzech krajów mogą zgłaszać się do otwartych testów aplikacji Blinda. Projekt trwa do końca kwietnia a następnie działanie tego programu będzie rozszerzane na inne kraje. Istnieje dość duża szansa, że w pewnym momencie w naszym kraju będziemy mieli dostęp do zasobów tej biblioteki, ponieważ całe rozwiązanie jest wspierane przez Europejski Związek Niewidomych.

Według nas będzie to niezwykle ciekawa baza audiobooków w różnych językach, która może być przydatna dla osób niewidomych i słabowidzących w naszym kraju, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż trafi ona do polskich sklepów App Store oraz Sklep Play.