Polskie plaże niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Jednym z kierunków wybieranych przez nas wakacyjnych podróży są miejscowości nadmorskie, w których możemy odpoczywać opalając się na plażach, słuchając szumu fal i korzystając z morskich kąpieli. Nie są to jednak miejsca, gdzie łatwo  odnajdują się osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcjami ruchowymi i dysfunkcjami wzroku. Rozległe przestrzenie plaż pozbawione są bowiem jakichkolwiek dostosowań, np. ścieżek naprowadzających, dźwiękowych komunikatów czy utwardzonych podjazdów do wody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ostatnio Fundacja Machina Zmian, od 10 lat walcząca, by plaże były dostępne dla wszystkich, opublikowała raport z audytów miejsc wypoczynkowych nad polskim Bałtykiem.

W czasie pieszej wędrówki brzegiem Bałtyku, na długości 440 km, zostały sprawdzone wejścia na plaże, które samorządy wskazywały jako dostępne dla wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami. Okazało się jednak, że w odniesieniu do co drugiej plaży, określenie to było mocno na wyrost. Jak wynika z opublikowanego raportu, od Świnoujścia do Krynicy Morskiej usytuowanych jest 12 plaż, które są potencjalnie dostępne, 47 jest niedostępnych, a tylko 28 piaszczystych terenów jest przystosowanych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Podczas przeprowadzonego audytu sprawdzano czy na wybranych plażach znajdują się dostępne toalety i natryski, pochylnie umożliwiające zjazd na wózku inwalidzkim, powierzchnie utwardzone lub kładki i czy istnieje możliwość wypożyczenia wózka do kąpieli w morzu zwanego amfibią.

Opracowany na podstawie audytu raport ma wskazać zarządzającym plażami niedostępnymi dla osób ze szczególnymi potrzebami, co zrobić i jak zrobić, by plaże te stały się dostępne.