☎ (+48) 22 510 10 90
 
 

Oddział w Białymstoku nieczynny

W dniach 06-07.02.2020 oddział w Białymstoku zamknięty.

Za utrudnienia przepraszamy.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury 4.02-7.02.2020r. Poznań

 

 Chcielibyśmy poinformować państwa, iż w dniach  4.02-7.02.2020r. w Poznaniu odbywają się  Targi BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury. To jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentują najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm w tym firma Altix. Przez najbliższe 4 dni targów będą mogli Państwo zobaczyć m.in. rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlanej, a także prezentacje, konkursy i mistrzostwa. 

Nasza wystawa:

Firma ALTIX Sp. z o.o. prezentuje  Rozwiązania architektoniczne dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Oznaczenia poziome: kontrastowe oznaczenia schodów, linie naprowadzające i pola uwagi, oznaczenia pionowe: tabliczki kontrastowe, w brajlu, w druku powiększonym, nakładki na poręcze, terminal informacyjny.

Znajdą nas Państwo w Pawilonie 3A, stoisko 3.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie targów.

 

 Budma 2020Budma 20201

 

Program-Aktywny Samorząd

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował zasady dotyczące programu Aktywny Samorząd, obowiązujące w 2020 roku: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/aktywny-samorzad/komunikaty-dotyczace-programu/aktywny-samorzad-w-2020-roku/

Wprowadzono kilka istotnych zmian.

 • Możliwość składania wniosków o dofinansowanie w formie elektronicznej w systemie SOW (https://sow.pfron.org.pl/ (od 01.03.2020).
 • Zwiększenie maksymalnej kwoty dofinansowań:

-  zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją obu rąk (obszar B1) - z kwoty 5.000 zł do 7.000 zł,

- zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku (obszar B3) - z kwoty 6.000 zł do 7.500 zł,

- zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją słuchu (B4)- z kwoty 2.500 zł do 4.000 zł.

 • Zmniejszono wymagany udział własny Wnioskodawcy:  przy zakupie sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku (obszar B3) - z 30% na 10% ceny brutto,

 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, w zakładce Dofinansowania.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Punktami Handlowymi, gdzie specjaliści pomogą w doborze sprzętu, przygotowaniu specyfikacji oraz w wypełnieniu niezbędnej dokumentacji.

 

Krakowscy licealiści dla niewidomych dzieci

Krakowscy licealiści dla niewidomych dzieci

Fundacja Szansa dla Niewidomych ma przyjemność dołączyć do partnerów inicjatywy 100naSTART.
100naSTART to grupa krakowskich licealistów, którzy postanowili wesprzeć osoby niewidome i niedowidzące. Zamierzają zebrać środki i, jako pierwsi na świecie, rozpocząć masową produkcję innowacyjnych książeczek dla dzieci z dysfunkcją wzroku. Książki dotykowe wyróżniają się tym, że, obok alfabetu Braille’a i pisma dla osób widzących, posiadają przestrzenne i kolorowe ilustracje, pomagające dzieciom niewidomym i niedowidzącym rozwijać wyobraźnię, kreatywność czy orientację w przestrzeni.
W tym momencie trwa zbiórka funduszy na portalu zrzutka.pl, do której link znajduje się poniżej. Dołącz się tej inicjatywy i, jak głosi hasło projektu, OTWÓRZ OCZY NA NIEWIDOMYCH! https://zrzutka.pl/100naSTART

11

Befunky Collage

Życzenia świąteczne i noworoczne

Zdrowych, radosnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku 2020, życzą Twórcy firmy Altix wraz ze współpracownikami. 

kartka świąteczna, niebieska, zżyczeiami. Na pierwszym planie choinka z prezentami. W tle, na niebie, sanie ciągnięte przez renifery.

Altix na REHA FOR THE BLIND 2019!

W terminie 21-23 października 2019 r., będziemy obecni na międzynarodowum wydarzeniu orgaznizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych pt. "Wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i ich bliskich. Świat dotyku, dżwięku i magnigrafiki". Tegorocznym hasłem spotkania są "Edukacja i okulistyka przywracające nadzieję". Całe wydarzenie odbywa się w ramach XVII edycji Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

Konferencja składa się z wielu różnych elementów skierowanych do osób niewidomych, słabowidzących i ich otoczenia, m.in. wystąpień osób ze środowiska (z Polski i zagranicy), paneli dyskusyjnych, warsztatów, wystawy sprzętu tyflorehabilitacyjnego wystawców z różnych części świata, manifestacji o prawa osób z dysfunkcją wzroku, pikniuku integracyjnego i koncertu.

REHA: kolaż zdjęć - Marek Kalbarczyk, wystawa sprzętu, manifestacja

Plan spotkania w skrócie

21 października (poniedziałek) – inauguracja spotkania o godzinie 14.00 w Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu odbędzie się pierwsza sesja z udziałem około tysiąca osób oraz wystawa.

22 października (wtorek) – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się sesja naukowa dotycząca nowoczesnej edukacji i okulistyki. Będzie jej towarzyszyła specjalna wystawa prezentująca rozwiązania umożliwiające realizację rehabilitacyjnych i integracyjnych celów. Będzie kontynuowana wystawa i panele dyskusyjne dotyczące technologii w Centrum Nauki Kopernik.

23 października (środa) – na UKSW odbędą się rozliczne panele dyskusyjne i warsztaty szkoleniowe. Będą kontynuowane wystawy zarówno na UKSW jak i w CNK.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem konferencji na stronie Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Wszystkich chętnych, zapraszamy serdecznie, aby dołączyli do Altix'u i Fundacji Szansa dla Niewidomych - wstęp wolny!

Adresy lokalizacji konferencji:

Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20,

00-390 Warszawa

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Audytorium Maximum – bud. 21

Kazimierza Wóycickiego 1/3,

01-938 Warszawa

 

ZAPRASZAMY!

Wydamy kolejną książkę dla niewidomych!

Wydamy kolejną książkę dla niewidomych!

Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizujemy projekt zakładający opracowanie i wydanie książki Marka Kalbarczyka „Obrazy, które gdzieś hen uciekły" w brajlu i w czarnym druku. Projekt zostanie realizowany do końca 2019 r.

Książka będzie stanowiła zbiór felietonów publikowanych w ważnym dla środowiska osób niepełnosprawnych miesięczniku „Filantrop naszych czasów". Poprzez wydanie tej książki chcemy wzbogacić ofertę czytelniczą zarówno dla osób niewidomych, szerząc w ten sposób zainteresowanie literaturą wśród pomijanej do tej pory grupy społecznej, jak również dla osób widzących.

Felietony autora przedstawiają świat osób niewidomych i słabowidzących, który określa mianem świata dotyku i dźwięku. Opisuje w nich, jak to jest nie widzieć wcale lub widzieć bardzo mało, a jak to jest być kimś bliskim dla tych osób, na czym polega radzenie sobie z codziennymi trudnościami będąc w takiej sytuacji i niwelowanie skutków niepełnosprawności. Felietony cechuje nie tylko nowatorskie merytoryczne podejście do problematyki dysfunkcji wzroku, ale także lekka forma tego omówienia. W felietonach znajdujemy tyle samo opisów trudności, jak pełnych dystansu i dowcipu śmiesznostek, wynikających z tego powodu, że czegoś się nie widziało, nie zauważyło. W książce znajdą się najciekawsze artykuły opublikowane w ww. miesięczniku.

Autor w swojej ocenie sytuacji niewidomych sprowadza się do optymistycznego przyjmowania wszelkich niedostatków. Książka więc oprócz walorów edukacyjnych może być inspiracją dla niejednego człowieka.

Książka będzie dostępna w wybranych bibliotekach w całej Polsce, m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Zapraszamy również chętnych czytelników indywidualnych oraz instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnością wzroku do nabywania książki w promocyjnych niskich cenach. Informacje o możliwości nabycia książki opublikujemy na naszej stronie. Zapraszamy do śledzenia informacji.

 

Mkidn _01_cmyk

Grafika: logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oddział w Krakowie nieczynny w dniach 9-13.09.19

Pragniemy poinformować, że w dniach 9-13.09.19 nasz krakowski oddział będzie nieczynny.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nowa dotykowa gra strategiczna - kółko i krzyżyk

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym produktem, dotykową grą strategiczną kółko i krzyżyk.

Kółko i krzyżyk

Aktualizacje do JAWS, ZoomText i Fusion

Informujemy, że od wtorku 6 sierpnia 2019 dostępna jest kolejna darmowa aktualizacja dla angielskich wersji oprogramowania JAWS, ZoomText i Fusion 2019. Poniżej prezentujemy listę wprowadzonych zmian.

 

Ulepszenia w JAWS 2019.1907.31 (sierpień 2019)

Rozwiązano następujące problemy:

 • Ta aktualizacja rozwiązuje problem, który napotkała część użytkowników Windows 10, polegający na tym, że JAWS nie czytał menu Start zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli problem ten się pojawi, proszę otworzyć Centrum ustawień JAWS, wcisnąć CTRL + SHIFT + D, by wczytać plik domyślny, w polu wyszukiwania wpisać „Start”, po czym przełączyć kontrolkę  „Menu Start: Dostęp poza procesem”, tak by była zaznaczona.
 • W odpowiedzi na informacje zwrotne od klientów, dźwięki JAWS takie jak przy wciskaniu klawiszy INSERT + SPACJA, by wejść do trybu Klawiszy warstwowych, nie są już wyciszane, gdy aktywna jest Mowa na żądanie.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że funkcja wyszukiwania poleceń JAWS (INSERT + SPACJA, J) nie odnajdywała skrótów klawiszowych Analizatora Tekstu.
 • Rozwiązano problem występujący podczas tworzenia zaproszenia na spotkanie przy użyciu kalendarza programu Outlook, polegający na tym, że informacje o nowych uczestnikach nie były podawane rzetelnie ani za pośrednictwem mowy, ani w brajlu.  
 • Rozwiązano zgłoszony problem polegający na tym, że skróty klawiszowe Alt+1 do 4 z rzędu cyfr odczytujące nagłówki wiadomości w programie Outlook nie działały w systemie Windows 7.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że po powrocie z dokumentu programu Word do otwartej wiadomości email programu Outlook kursor pojawiał się u góry wiadomości email zamiast w poprzednim miejscu, w którym była czytana.
 • Rozwiązano problem występujący w pakiecie Microsoft Office polegający na tym, że JAWS nie oznajmiał za pośrednictwem mowy, czy został wstawiony przypis końcowy albo przypis u dołu strony, mimo że informacje te były prawidłowo przedstawiane w brajlu.
 • Rozwiązano problem występujący w programie Word 2016, zgłoszony przez SSA, polegający na tym, że JAWS po zakończeniu polecenia „Powiedz wszystko” (INSERT+STRZAŁKA W DÓŁ) powtarzał ostatni wiersz dokumentu.
 • Rozwiązano zgłaszany problem polegający na tym, że dźwięk brzęczyka ortografii, sygnalizujący błędnie napisane słowo, był nadal słyszany, nawet gdy w Centrum ustawień opcja „Wykrywaj ortografię podczas pisania” była wyłączona.
 • Rozwiązano problem w Microsoft Teams polegający na tym, że JAWS wielokrotnie wypowiadał powiadomienia o przychodzących wiadomościach i połączeniach.
 • Rozwiązano problem pojawiający się przy nawigowaniu znak po znaku w bezpiecznych polach haseł w Chrome i Firefox polegający na wielokrotnym powtarzaniu słowa „gwiazdka” dla każdego znaku.
 • Rozwiązano problem z przeglądarką Chrome objawiający się tym, że pisanie skrótami brajlowskimi nie działało zgodnie z oczekiwaniami.
 • Usunięto problem z SQL Server Management Studio polegający na tym, że JAWS nie czytał i nie nawigował poprawnie w siatce danych wyników.
 • Rozwiązano problem zgłaszany przez użytkowników brajla z różnych krajów polegający na tym, że podczas używania brajla komputerowego w pewnych okolicznościach były wprowadzane nieprawidłowe znaki Unicode.

 

Ulepszenia w ZoomText 2019.1907.79 i Fusion 2019.1907.06

W najnowszych, sierpniowych wersjach ZoomText i Fusion dokonano następujących zmian. By zainstalować to oprogramowanie, wymagane jest zalogowanie jako administrator:

 • Głównym celem sierpniowej aktualizacji ZoomText i Fusion było poprawienie wydajności oraz stabilności oprogramowania.
 • ZoomText i Fusion zawierają teraz nową funkcjonalność przeznaczoną dla komputerów z systemem Windows 10 i z więcej niż jedną kartą graficzną. Od teraz podczas uruchamiania ZoomText określi i wybierze najlepszą opcję, jednakże użytkownik będzie miał możliwość modyfikowania jej z menu ZoomText lub Fusion, wybierając Preferencje, a następnie Karta graficzna.
 • Naprawiono problem z wygładzaniem czcionek w menu Start utrudniający odczytywanie pozycji menu przy dużym powiększeniu.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że uwydatnienie kursora nie podążało za kursorem podczas przewijania dokumentu Word.
 • Naprawiono problem występujący w programie Outlook, polegający na tym, że uwydatnienie kursora pozostawało w polu edycyjnym po przejściu do innych pól edycyjnych w oknie dialogowym.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że uwydatnienie fokusu obejmowało całą skrzynkę odbiorczą podczas nawigowania po liście wiadomości email w programie Outlook.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że śledzenie fokusu nie działało podczas poruszania się po liście kontaktów w programie Outlook.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że echo programu nie działało poprawnie w programie Word.
 • Przy przełączaniu języków, ZoomText teraz wyłącza się i uruchamia ponownie, używając nowo wybranego języka.
 • Po wciśnięciu BACKSPACE w Notatniku, ZoomText teraz poprawnie wypowiada usunięte znaki.
 • Klawisz CAPS LOCK jest używany w wielu skrótach klawiszowych ZoomText i Fusion. Jeśli CAPS LOCK nie działa przy pisaniu skrótów, by rozwiązać ten problem, proszę zapoznać się z sekcją pomocy „Co zrobić, jeśli skróty ZoomText nie działają, gdy CAPS LOCK jest włączony?”
 • Informacje o rozwiązanych problemach z programem Fusion odnoszących się do mowy JAWS znajdują się powyżej w sekcji dotyczącej programu JAWS.