☎ (+48) 22 510 10 90
 
 

Życzenia świąteczne i noworoczne

Zdrowych, radosnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku 2020, życzą Twórcy firmy Altix wraz ze współpracownikami. 

kartka świąteczna, niebieska, zżyczeiami. Na pierwszym planie choinka z prezentami. W tle, na niebie, sanie ciągnięte przez renifery.

Altix na REHA FOR THE BLIND 2019!

W terminie 21-23 października 2019 r., będziemy obecni na międzynarodowum wydarzeniu orgaznizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych pt. "Wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i ich bliskich. Świat dotyku, dżwięku i magnigrafiki". Tegorocznym hasłem spotkania są "Edukacja i okulistyka przywracające nadzieję". Całe wydarzenie odbywa się w ramach XVII edycji Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

Konferencja składa się z wielu różnych elementów skierowanych do osób niewidomych, słabowidzących i ich otoczenia, m.in. wystąpień osób ze środowiska (z Polski i zagranicy), paneli dyskusyjnych, warsztatów, wystawy sprzętu tyflorehabilitacyjnego wystawców z różnych części świata, manifestacji o prawa osób z dysfunkcją wzroku, pikniuku integracyjnego i koncertu.

REHA: kolaż zdjęć - Marek Kalbarczyk, wystawa sprzętu, manifestacja

Plan spotkania w skrócie

21 października (poniedziałek) – inauguracja spotkania o godzinie 14.00 w Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu odbędzie się pierwsza sesja z udziałem około tysiąca osób oraz wystawa.

22 października (wtorek) – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się sesja naukowa dotycząca nowoczesnej edukacji i okulistyki. Będzie jej towarzyszyła specjalna wystawa prezentująca rozwiązania umożliwiające realizację rehabilitacyjnych i integracyjnych celów. Będzie kontynuowana wystawa i panele dyskusyjne dotyczące technologii w Centrum Nauki Kopernik.

23 października (środa) – na UKSW odbędą się rozliczne panele dyskusyjne i warsztaty szkoleniowe. Będą kontynuowane wystawy zarówno na UKSW jak i w CNK.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem konferencji na stronie Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Wszystkich chętnych, zapraszamy serdecznie, aby dołączyli do Altix'u i Fundacji Szansa dla Niewidomych - wstęp wolny!

Adresy lokalizacji konferencji:

Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20,

00-390 Warszawa

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Audytorium Maximum – bud. 21

Kazimierza Wóycickiego 1/3,

01-938 Warszawa

 

ZAPRASZAMY!

Oddział w Krakowie nieczynny w dniach 9-13.09.19

Pragniemy poinformować, że w dniach 9-13.09.19 nasz krakowski oddział będzie nieczynny.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nowa dotykowa gra strategiczna - kółko i krzyżyk

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym produktem, dotykową grą strategiczną kółko i krzyżyk.

Kółko i krzyżyk

Aktualizacje do JAWS, ZoomText i Fusion

Informujemy, że od wtorku 6 sierpnia 2019 dostępna jest kolejna darmowa aktualizacja dla angielskich wersji oprogramowania JAWS, ZoomText i Fusion 2019. Poniżej prezentujemy listę wprowadzonych zmian.

 

Ulepszenia w JAWS 2019.1907.31 (sierpień 2019)

Rozwiązano następujące problemy:

 • Ta aktualizacja rozwiązuje problem, który napotkała część użytkowników Windows 10, polegający na tym, że JAWS nie czytał menu Start zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli problem ten się pojawi, proszę otworzyć Centrum ustawień JAWS, wcisnąć CTRL + SHIFT + D, by wczytać plik domyślny, w polu wyszukiwania wpisać „Start”, po czym przełączyć kontrolkę  „Menu Start: Dostęp poza procesem”, tak by była zaznaczona.
 • W odpowiedzi na informacje zwrotne od klientów, dźwięki JAWS takie jak przy wciskaniu klawiszy INSERT + SPACJA, by wejść do trybu Klawiszy warstwowych, nie są już wyciszane, gdy aktywna jest Mowa na żądanie.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że funkcja wyszukiwania poleceń JAWS (INSERT + SPACJA, J) nie odnajdywała skrótów klawiszowych Analizatora Tekstu.
 • Rozwiązano problem występujący podczas tworzenia zaproszenia na spotkanie przy użyciu kalendarza programu Outlook, polegający na tym, że informacje o nowych uczestnikach nie były podawane rzetelnie ani za pośrednictwem mowy, ani w brajlu.  
 • Rozwiązano zgłoszony problem polegający na tym, że skróty klawiszowe Alt+1 do 4 z rzędu cyfr odczytujące nagłówki wiadomości w programie Outlook nie działały w systemie Windows 7.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że po powrocie z dokumentu programu Word do otwartej wiadomości email programu Outlook kursor pojawiał się u góry wiadomości email zamiast w poprzednim miejscu, w którym była czytana.
 • Rozwiązano problem występujący w pakiecie Microsoft Office polegający na tym, że JAWS nie oznajmiał za pośrednictwem mowy, czy został wstawiony przypis końcowy albo przypis u dołu strony, mimo że informacje te były prawidłowo przedstawiane w brajlu.
 • Rozwiązano problem występujący w programie Word 2016, zgłoszony przez SSA, polegający na tym, że JAWS po zakończeniu polecenia „Powiedz wszystko” (INSERT+STRZAŁKA W DÓŁ) powtarzał ostatni wiersz dokumentu.
 • Rozwiązano zgłaszany problem polegający na tym, że dźwięk brzęczyka ortografii, sygnalizujący błędnie napisane słowo, był nadal słyszany, nawet gdy w Centrum ustawień opcja „Wykrywaj ortografię podczas pisania” była wyłączona.
 • Rozwiązano problem w Microsoft Teams polegający na tym, że JAWS wielokrotnie wypowiadał powiadomienia o przychodzących wiadomościach i połączeniach.
 • Rozwiązano problem pojawiający się przy nawigowaniu znak po znaku w bezpiecznych polach haseł w Chrome i Firefox polegający na wielokrotnym powtarzaniu słowa „gwiazdka” dla każdego znaku.
 • Rozwiązano problem z przeglądarką Chrome objawiający się tym, że pisanie skrótami brajlowskimi nie działało zgodnie z oczekiwaniami.
 • Usunięto problem z SQL Server Management Studio polegający na tym, że JAWS nie czytał i nie nawigował poprawnie w siatce danych wyników.
 • Rozwiązano problem zgłaszany przez użytkowników brajla z różnych krajów polegający na tym, że podczas używania brajla komputerowego w pewnych okolicznościach były wprowadzane nieprawidłowe znaki Unicode.

 

Ulepszenia w ZoomText 2019.1907.79 i Fusion 2019.1907.06

W najnowszych, sierpniowych wersjach ZoomText i Fusion dokonano następujących zmian. By zainstalować to oprogramowanie, wymagane jest zalogowanie jako administrator:

 • Głównym celem sierpniowej aktualizacji ZoomText i Fusion było poprawienie wydajności oraz stabilności oprogramowania.
 • ZoomText i Fusion zawierają teraz nową funkcjonalność przeznaczoną dla komputerów z systemem Windows 10 i z więcej niż jedną kartą graficzną. Od teraz podczas uruchamiania ZoomText określi i wybierze najlepszą opcję, jednakże użytkownik będzie miał możliwość modyfikowania jej z menu ZoomText lub Fusion, wybierając Preferencje, a następnie Karta graficzna.
 • Naprawiono problem z wygładzaniem czcionek w menu Start utrudniający odczytywanie pozycji menu przy dużym powiększeniu.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że uwydatnienie kursora nie podążało za kursorem podczas przewijania dokumentu Word.
 • Naprawiono problem występujący w programie Outlook, polegający na tym, że uwydatnienie kursora pozostawało w polu edycyjnym po przejściu do innych pól edycyjnych w oknie dialogowym.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że uwydatnienie fokusu obejmowało całą skrzynkę odbiorczą podczas nawigowania po liście wiadomości email w programie Outlook.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że śledzenie fokusu nie działało podczas poruszania się po liście kontaktów w programie Outlook.
 • Naprawiono problem polegający na tym, że echo programu nie działało poprawnie w programie Word.
 • Przy przełączaniu języków, ZoomText teraz wyłącza się i uruchamia ponownie, używając nowo wybranego języka.
 • Po wciśnięciu BACKSPACE w Notatniku, ZoomText teraz poprawnie wypowiada usunięte znaki.
 • Klawisz CAPS LOCK jest używany w wielu skrótach klawiszowych ZoomText i Fusion. Jeśli CAPS LOCK nie działa przy pisaniu skrótów, by rozwiązać ten problem, proszę zapoznać się z sekcją pomocy „Co zrobić, jeśli skróty ZoomText nie działają, gdy CAPS LOCK jest włączony?”
 • Informacje o rozwiązanych problemach z programem Fusion odnoszących się do mowy JAWS znajdują się powyżej w sekcji dotyczącej programu JAWS.

 

Nowości w SuperNova

Miło nam poinformować, że dzisiaj ukazała się aktualizacja programu powiększającego Supernova 18.03. Użytkownicy programu otrzymają powiadomienia o tej nowej wersji przez funkcję uaktualniania przez Internet. Nowa wersja jest bezpłatna dla osób, które używają programu Supernova w wersji 18.0x.
Użytkownicy posługujący się klawiaturą mogą teraz przechwytywać i skanować dokumenty za pomocą kamery w funkcji Podłącz i oglądaj. To uaktualnienie wspiera również monitor brajlowski Focus 5. Użytkownicy wielu monitorów mogą teraz zdecydować, czy panel sterowania pojawia się na monitorze, na którym wyświetlony jest wskaźnik myszy, czy w miejscu, gdzie go pozostawili.
Nowości:

 1. Doc Reader umożliwia otwieranie plików tekstowych.
 2. Do okna dialogowego opcji wielu monitorów dodano nową opcję otwierania panelu sterowania na monitorze, na którym wyświetlony jest wskaźnik myszy.
 3. W funkcji Podłącz i oglądaj skrót CapsLock + P przechwyci obraz kamery.
 4. W funkcji Podłącz i oglądaj wszystkie przechwycone obrazy zostają zapisane zarówno w Moich Obrazach, jak i w schowku. Dzięki temu można szybko przechwytywać nawet kilka stron, by następnie zeskanować je i przeczytać później.
 5. W funkcji Podłącz i oglądaj przycisk pauzy zablokuje lub odblokuje obraz z kamery.
 6. W funkcji Podłącz i oglądaj skrót Ctrl + Num Pad 7 (cykliczne przełączanie powiększania) spowoduje obrócenie obrazu.
 7. Wsparcie dla monitora brajlowskiego Focus 5 (zawarte w SAM 2.94).

Zachęcamy użytkowników starszych wersji programu do zainstalowania i wypróbowania aktualizacji.

Dziewczynka korzystająca z Dolphin Supernova

Nowe zegarki Bradley w sklepie Altix!

Nowe produkty w naszej ofercie – cztery kolejne modele eleganckich zegarków Bradley firmy Eone. Łączą w sobie nietuzinkowy wygląd i funkcjonalność.

Zegarki Bradley stały się kultowe dzięki unikatowemu rozwiązaniu - wskazywaniu godzin i minut przy pomocy namagnesowanych kulek, które poruszają się w osobnych łożyskach. Kulka poruszająca się w łożysku na zewnętrznej krawędzi tarczy wskazuje godziny. Minuty natomiast wskazywane są przez kulkę umieszczoną w łożysku wewnątrz tarczy. Wypukłe znaczniki godzin w zegarkach Bradley umożliwiają szybkie i dyskretne sprawdzanie godziny. Większe i grubsze kreski umieszczono na godzinach szóstej, dziewiątej i trzeciej. Na godzinie dwunastej znajduje się wyraźny, trójkątny znacznik. Wszystkie zegarki Bradley są odporne na krótkotrwały kontakt z wodą – zachlapanie deszczem lub w czasie mycia rąk.

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi modelami:

 Bradley Edge Graphite  Bradley Edge Rose Gold  Bradley Lux Rose Gold  Bradley Edge Silver

Bradley Edge Graphite to eleganckie połączenie stonowanego szarego grafitu i skórzanego paska w kolorze kawy.

Bradley Edge Rose Gold posiada tarczę w kolorze różowego złota. Znaczniki godzin są pokryte matową farbą w kolorze grafitowym, która doskonale harmonizuje zarówno z kopertą, jak i eleganckim skórzanym paskiem.

Bradley Lux Rose Gold posiada tarczę wykonaną z lekkiej i wytrzymałej stali nierdzewnej w kolorze różowego złota oraz skórzany, niebieski pasek.

Bradley Edge Silver to zegarek utrzymany w kolorze lekkiego srebra. Posiada skórzany, piaskowy pasek.

 

 

 

Muzeum Archeologiczne w Krakowie dostosowane!

Zapraszamy do obejrzenia naszej nowej realizacji tyflograficznej w Muzeum Archeologicznym w Krakowie! Wspaniałam bogata wystawa od teraz jest także dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku dzięki planom tyflograficznym, liniom naprowadzającym, tabliczkom w brajlu i grafikom dotykowym.
Dostosowanie wystawy zostało zrealizowane w ramach projektu Projektu COME-IN!
Celem projektu było częściowe dostosowanie wystawy stałej „Pradzieje i Wczesne Średniowiecze Małopolski” zwłaszcza dla osób niewidomych i głuchych oraz wykonanie nowej strony internetowej MAK wraz z wbudowanym modułem aplikacji obsługującej nowo zaaranżowane przestrzenie.
Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności do małych i średnich muzeów Europy Środkowej dla osób z niepełnosprawnościami, ludzi starszych, dzieci, matek z dziećmi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z muzeum!
Autor zdjęć: A. Susuł.Muzeum Archeologiczne Kolaż 5 (1)

Muzeum Archeologiczne Kolaż 2

Muzeum Archeologiczne Kolaż 3

Muzeum Archeologiczne Kolaż 1

Zadanie było współfinansowane w ramach międzynarodowego projektu COMEIN! CE 187 „Cooperating for Open access to Museums towards a widEr INclusion”, którego jednym z uczestników jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Dzień Dziecka w szkołach specjalnych

W poniedziałek, z okazji minionego Dnia Dziecka, nasi pracownicy odwiedzili kilka szkół specjalnych w Polsce. Zorganizowaliśmy atrakcje dla najmłodszych uczniów - dzieci słabowidzących i niewidomych. Dzieci miały okazję pograć w dotykowe gry planszowe, obejrzeć i podtykać wypukłych grafik postaci z bajek wygrzanych na papierze pęczniejącym. Nie zabrakło też poczęstunku i konkursów z nagrodami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń, które odbyły się w SOSW dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie oraz SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

Dzień Dziecka Hirszwelda (2)

Na zdjęciu: stoisko Altix podczas imprezy organizowanej w SOSW w Lublinie z okazji Dnia Dziecka.

Dzien Dziecka Kozminska (Warszawa) kolaż zdjęćNa zdjęciu: Dzień Dziecka z Altix w SOSW w Warszawie.

 

Życzenia z okazji Dnia Matki!

Wszystkim Mamom, w dniu ich święta, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: szczęścia, uśmiechu i energii do działania każdego dnia.

61488924_2216373901743751_2722873402963525632_n (1)