Zmysł dotyku opanowany przez naukowców

W dzisiejszych czasach często w mediach słychać o innowacyjnych rozwiązaniach naukowych, które w przyszłości pomogą w różnych dziedzinach życia. Dzieje się tak dzięki ciągłej ewolucji nowoczesnych technologii, które dają coraz większe możliwości naukowcom. Na łamach naszego blogu pisaliśmy już kilkukrotnie o różnych wynalazkach przede wszystkim dla osób niedowidzących, które mogą w niedługim czasie pomóc im w codziennym życiu.

Ostatnio naukowcy z City University of Hong Kong opanowali zmysł dotyku. Nowoczesna technologia pozwala nam na widzenie oraz słyszenie osób, które znajdują się nawet na drugim końcu świata. Jednak do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze możliwości zaangażowania pozostałych zmysłów, takich jak dotyk. Chęć wyczuwania elementów znajdujących się w innym miejscu dotyczy przede wszystkim świata wirtualnego, który zaszyty jest w różnego rodzaju grach. Właśnie takie narzędzie zostało opracowane na uniwersytecie w Hong Kongu, przy współpracy z Robotics X Laboratory firmy Tencent.

Zespół pracujący nad tym zagadnieniem stworzył innowacyjny „system renderowania elektrotaktycznego do zapewniania różnych wrażeń dotykowych z wysoką rozdzielczością przestrzenną i szybkością reakcji”. Działa on na zasadzie stymulacji elektrycznej, która powoduje wrażenia dotykowe na skórze człowieka w miejscu, gdzie zostały umieszczone elektrody. Do tego celu przygotowano elastyczną i cienką matrycę elektrod, co pozwala na łatwe zintegrowanie jej z opuszkami palców. Dzięki temu możliwe jest generowanie wielu wrażeń dotykowych takich jak wibracje, nacisk czy chropowatość tekstury, z bardzo wysoką dokładnością. Ponadto został wprowadzony do tego urządzenia tryb super rozdzielczości, który umożliwia tworzenie wrażeń dotykowych pomiędzy zamontowanymi elektrodami, powiększając liczbę wyczuwalnych punktów z 25 do 105.

W przyszłości ten wynalazek, poza rozwojem środowiska wirtualnej rzeczywistości, będzie przydatny w specjalistycznych sprzętach, jak np. grube strażackie rękawice, umożliwiając jego użytkownikom dokładną symulację zmysłu dotyku. Byłoby to również ciekawe dla osób niewidomych, które odbierają świat między innymi właśnie za pomocą dotyku, lecz trzeba byłoby znaleźć praktyczne zastosowanie tego urządzenia.