Jak osoby niewidome liczą pieniądze?

Aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach umożliwiają wykonywanie wielu czynności w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu możemy m.in. szybko zamówić zakupy lub ciepłe dania wprost do drzwi naszych mieszkań, zapłacić bieżące rachunki czy sprawdzić aktualny rozkład jazdy autobusów, tramwajów czy pociągów. Dostępna jest także dość szeroka oferta aplikacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami w czynnościach dnia codziennego.

W dzisiejszych czasach większość płatności w sklepach lub punktach usługowych wykonujemy za pomocą karty bankomatowej albo przy pomocy telefonu lub inteligentnego zegarka, smartwatcha. Jednak nadal są pewne miejsca, np. letnie stragany ze świeżymi owocami i warzywami, gdzie wciąż trzeba płacić gotówką.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą rozpoznawać pieniądze na kilka sposobów. Monety można poznać dzięki odmiennym fakturom na ich krawędziach, natomiast banknoty polskich złotych oznakowane są w rogach lekko wypukłymi kształtami, odmiennymi dla każdego nominału. Osoba niewidoma, teoretycznie, może wyczuć tę wypukłość dotykiem. W praktyce jednak oznakowania są słabo wyczuwalne, zwłaszcza, jeśli banknot był długo w obiegu i oznakowanie po prostu nieco się wytarło.

W sukurs osobom niewidomym przyszła kilkanaście lat temu tzw. banknotówka, specjalnie wyprofilowany kartonik, do którego przykładało się banknot i po dopasowaniu go do odpowiedniego ząbka, wiadomo było jaki nominał mamy akurat w ręku.

Jednak wymagało to chwili skupienia i odpowiedniego dopasowania, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem stały się w ostatnim czasie aplikacje umożliwiające rozpoznawanie banknotów.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak w nowoczesny sposób osoby niewidome lub słabowidzące mogą sprawdzać nominały banknotów, zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia naszego filmu znajdującego się pod poniższym łączem:https://youtu.be/DgKCRQF3ra0