Dzień bez samochodu, a pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym

W dniu dzisiejszym, 22 września, przypada coroczny dzień bez samochodu. W związku z tym, preferowanym środkiem transportu w drodze do pracy, do szkoły czy na uczelnię jest komunikacja miejska, dziś w wielu polskich miastach bezpłatna. Innym, preferowanym w tym dniu środkiem transportu są rowery i hulajnogi, które można wypożyczać w specjalnych stacjach.

Pamiętajmy w tym dniu o osobach z niepełnosprawnościami, które na co dzień muszą poruszać się właśnie autobusami, tramwajami, trolejbusami lub metrem i po pierwsze nie stwarzajmy im sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu i zdrowiu, po drugie pomagajmy im.

Pisząc o pomocy mamy na myśli reagowanie na takie oto sytuacje. Osoba niewidoma lub słabowidząca oczekuje na miejskim przystanku z białą laską lub z psem przewodnikiem na przyjazd autobusu i pyta o jego numer. Często nie od razu otrzymuje odpowiedź lub nie otrzymuje jej w ogóle. Idzie więc w kierunku jezdni i rzuca to pytanie wprost w otwarte drzwi autobusu. Znalezienie się w bezpośredniej bliskości autobusu czy tramwaju nie jest bezpieczne dla osób niewidomych. Nie bądźmy więc obojętni i zawsze odpowiadajmy na pytania. Zarówno na te dotyczące numeru środka transportu, jak i na inne. Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do informacji. 

Jeśli zaś chodzi o stwarzanie niebezpiecznych sytuacji, to mamy na myśli plagę porzucanych gdzie popadnie elektrycznych hulajnóg. Warto uruchomić wyobraźnię i uświadomić sobie, że osoba niewidoma najczęściej nie jest w stanie ominąć takiej przeszkody i nieszczęście gotowe. A hulajnogi bywają parkowane nawet na dotykowych ścieżkach naprowadzających, tworzonych z myślą o szczególnych potrzebach osób z dysfunkcjami wzroku. Dlatego pamiętajmy, by pozostawiać wypożyczone jednoślady na skraju chodnika lub na obrzeżu trawnika, a jeśli zauważymy pozostawione w nieodpowiednim miejscu hulajnogę lub rower, przestawmy je w bezpieczne miejsce.

O pomocy osobom z niepełnosprawnościami trzeba pamiętać zawsze, zwłaszcza w miejscach publicznych. I pod żadnym pozorem nie można stwarzać sytuacji, które zagrażałby ich bezpieczeństwu.