Płatności zbliżeniowe przy użyciu smartfonów

Większość z użytkowników smartfonów korzysta także z kart płatniczych (bankomatowych), które dla osoby niewidomej przy dokonywaniu płatności np. w sklepie jest na dobrą sprawę nie dostępna, zwłaszcza gdy spotkamy się z terminalem dotykowym. Tutaj z pomocą przychodzi nam usługa płatności zbliżeniowych w smartfonach.

Płatności zbliżeniowe są dostępne zarówno na iphone jak i na telefonach z Androidem. Te drugie miały tą usługę wcześniej z wykorzystaniem aplikacji Google Pay. Na iphone usługa stała się dostępna w momencie pojawienia się iphonów Z systemem iOS 12. Jak taka usługa działa?

Użytkownik smartfona musi mieć swój numer telefonu dodany do konta bankowego, którego jest właścicielem i wówczas można przystąpić do konfiguracji dodania karty płatniczej do naszego urządzenia. Sposób konfigurowania smartfonów z Androidem i telefonów Apple jest podobny. Opiszemy to na przykładzie iphone.

Aby móc zacząć korzystać z płatności zbliżeniowej na smartfonie konieczne jest włączenie zabezpieczenia naszego smartfona odciskiem palca jeśli nasz aparat taką możliwość daje lub też zabezpieczenie za pomocą skanowania twarzy. Po tym dopiero można myśleć o używaniu płatności zbliżeniowej w punktach sprzedaży.

Przystąpimy teraz do dodania karty do iphone.

Otwieramy aplikację portfel, wcześniej nosiła ona nazwę angielską wallet. Wybieramy polecenie dodania karty bankomatowej i przystępujemy do skanowania powierzchni, na której jest umieszczony jej numer. Po zeskanowaniu za pomocą kamery telefonu pojawi się on w stosownym miejscu w aplikacji.

Musimy jeszcze wprowadzić kod CV składający się z trzech cyfr w drugie pole i nacisnąć przycisk rejestracji w banku. Nie zamykamy aplikacji ponieważ nastąpi wysłanie stosownej informacji do naszego banku, od którego otrzymamy kod aktywujący za pośrednictwem wiadomości SMS, która to weryfikacja zapisze się automatycznie w aplikacji.

Gdybyśmy aplikację zamknęli wcześniej, będziemy musieli ten kod wpisywać ręcznie a tego niewidomym nie polecamy.

Po aktywacji otrzymamy stosowny komunikat, że karta jest gotowa do użycia.

Jak płacimy za zakupy przy terminalu?

Zbliżamy smartfona do terminala i w zależności od tego czy używamy odcisku palca, czy też skanowania twarzy albo przyłożymy palec do miejsca skanowania naszego biometrycznego odcisku albo ustawiamy przednią kamerę w taki sposób by była rozpoznana nasza twarz.

Na smartfonie usłyszymy charakterystyczny sygnał dźwiękowy i aparat także zawibruje a gotówka zostanie przesłana w wysokości naliczonej za nasze zakupy do terminala płatniczego. Nie musimy wówczas używać kodu do potwierdzenia płatności.

UWAGA: Pamiętamy o ustawieniu telefonu tak, by zatwierdzanie płatności odbywało się w sposób opisany wcześniej i wówczas nie będzie potrzebne wpisywania naszego pinu co nie jest zbyt bezpieczne bez słuchawek i dlatego to zalecenie.

Firma Apple tą usługę także umożliwia z wykorzystaniem zegarka.

Aby można było używać płatności zegarkiem musimy w aplikacji Apple Watch uruchomić wysłanie danych do zegarka i to co posiadamy w portfelu na iphone zostanie przesłane do zegarka.

Płatność zegarkiem wygląda nieco inaczej. Zbliżamy urządzenie do terminala i naciskamy podłużny przycisk znajdujący się na prawej stronie zegarka dwa razy szybko. Uaktywni się portfel i zostanie przesłana opłata za zakupy do terminala a na zegarku mamy sygnał dźwiękowy oraz wibracja i po chwili otrzymamy także informację o wysokości opłaconego rachunku, który program odczytu ekranu nam ogłosi.

Dostęp do Internetu

UWAGA: Aby płacić zegarkiem konieczne jest włączenie dostępu do internetu oraz bluetooth. Wówczas nie musimy mieć przy sobie telefonu a płatności będziemy mogli spokojnie dokonać.

Nie trzeba dodawać, że zegarek Apple założony na rękę uaktywniamy do możliwości jego obsługi kodem PIN, który jest pamiętany do czasu, gdy nie zdejmiemy urządzenia z ręki.

W obu opisanych przypadkach dane naszej karty oraz historia transakcji zachowywana jest tylko na urządzeniu i pomija się tutaj zupełnie chmurę w internecie.