Projekt „Akcja/Ewakuacja”

Od początku bieżącego roku m.st. Warszawa realizuje projekt mający na celu działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne w zakresie zapewniania dostępności architektonicznej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i innymi szczególnymi potrzebami oraz możliwości ich zaspokojenia w wybranych aspektach: dostępności lokali usługowych oraz dostępności procesu ewakuacji z budynków i przestrzeni.

Więcej...

Co osoba niewidoma może zbudować z klocków LEGO?

Każdy z nas spędza swój wolny czas nieco inaczej. Jedni lubią pooglądać wybrane filmy i seriale w aplikacji na smartfonie, drudzy zagłębić się w wciągającą książkę, a jeszcze inni poskładać własne, przemyślane konstrukcje z klocków LEGO. To właśnie one stają się w ostatnich miesiącach bardzo popularne w naszym kraju, co pokazuje zwiększająca się liczba oficjalnych sklepów czy różne wystawy i atrakcje związane z tą znaną duńską marką. Dodatkowo LEGO może być też bardzo dobrym pomysłem dla osób niewidomych i słabowidzących, o czym może świadczyć chociażby ciekawa budowla, którą stworzył autor Bloga o dostępności.

Konstrukcja przedstawia jednorodzinny dom, w którym są umiejscowione z drobnym wyposażeniem dwa pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój oraz schody prowadzące na drugie piętro. Budynek nie posiada dachu, co pozwala na bezproblemowe zajrzenie do jego środka. Poza tym budowla posiada inne podstawowe elementy tego typu konstrukcji, takie jak ściany, okna czy drzwi wejściowe z zadaszonym wejściem, do którego wchodzi się po dwóch schodkach. Obok domu stoi mała szopa z podwójnymi drzwiami, a cała konstrukcja naokoło oświetlona jest jasnymi ledowymi lampkami.

Jeśli chcielibyście zobaczyć tę budowlę ze wszystkich czterech stron oraz posłuchać kilka słów od jej autora, to zapraszamy do naszego kolejnego krótkiego materiału video:

 

Dostępne kości dla osób niewidomych

W wolne zimowe wieczory każdy z nas lubi oderwać się od rzeczywistości i odpocząć w ulubiony sposób. Jedni wybiorą czytanie wciągającej książki lub oglądanie interesującego serialu, inni spędzą ten czas bardziej aktywnie idąc np. na spacer, a pozostali usiądą wygodnie w fotelu i zagrają z drugim domownikiem w grę. Osoby niewidome i słabowidzące mają w dzisiejszych czasach do wyboru kilka tytułów gier, które są dostosowane do ich potrzeb. Jedną z takich podstawowych rozgrywek są tradycyjne kości, które - odpowiednio oznaczone - pozwalają na bezwzrokowe granie z drugą osobą.

Podstawowe zasady tej szybkiej i przyjemnej gry zbliżone są bardzo do standardowego karcianego pokera. Pewnym dodatkiem jest tutaj tak zwana szkółka, która składa się z jedynek, dwójek, trójek, czwórek, piątek oraz szóstek, które muszą być wyrzucone w liczbie trzech, aby dana pozycja została zaliczona. Każdy gracz ma w jednej kolejce do trzech rzutów i po każdej turze musi być wpisana konkretna wartość liczbowa w daną komórkę tabeli stworzonej przed rozpoczęciem pojedynku. Na koniec rozgrywki podlicza się wszystkie zdobyte punkty i wygrywa ten gracz, który zdobył ich najwięcej. Szczegółowe zasady tej gry można bez problemu znaleźć w Internecie.

Jeśli chcielibyście zakupić pakiet takich oznaczonych kości wraz z kubeczkiem, to poniżej znajduje się link do takiego ciekawego produktu:

http://sklep.altix.pl/.../zestaw-do-gry-w-kosci-dla-osob...

Zapraszamy Was również do obejrzenia krótkiego materiału video na naszym kanale, gdzie pokazujemy wypukłe kości dla osób niewidomych:

Innowacyjne rozwiązania wybrane w Inkubatorze Dostępności

Nowoczesne rozwiązania co jakiś czas pojawiające się na naszym rynku pozwalają osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom pokonywać kolejne, wcześniej nieosiągalne bariery. Umożliwia to im na pełniejszy udział w życiu codziennym i dostęp do miejskich przestrzeni. Specjalnie dla takich osób w grudniu zostały przedstawione innowacyjne rozwiązania wybrane w Inkubatorze Dostępności.

W „Galerii Innowacji Społecznych dla dostępności”, znajdującej się w Rzeszowskim Urban Labie zaprezentowano kilka ciekawych pomysłów, których głównym celem jest zwiększenie osobom starszym i z różnymi niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej. O tym wydarzeniu opowiedziała Dominika Marszałek-Rojek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: „Wśród pomysłów znalazły się m.in.: aplikacja Strażnik, która ma pomagać np. w sytuacjach zagrożenia przy ewakuacji osób niepełnosprawnych, HopHop mobilny plac zabaw, wózek zakupowy, który pozwala rodzicom dzieci z niepełnosprawnością bez asysty osób trzecich samodzielnie robić zakupy w sklepach, czy puzzle 3D wspierające niewidome dzieci w nauce języka Braille’a. Mając te pomysły, staramy się docierać do potencjalnych użytkowników. W praktyce wygląda to tak, że zgłaszamy się np. do sieci handlowych próbując zainteresować ich naszym wózkiem”.

Powyższe pomysły są na pewno ciekawe i trzeba tylko poczekać, kiedy wejdą do ogólnego użytku, aby móc ocenić ich przydatność.

Lokalizator przydatnym gadżetem dla osób niewidomych i słabowidzących

W dzisiejszych czasach większość nas często się gdzieś śpieszy, aby zdążyć pozałatwiać wszystkie zawodowe i prywatne sprawy. Niestety w całym tym zabieganiu czasami zdarza nam się coś zgubić nawet na terenie naszego mieszkania. Najczęściej są to klucze albo portfel, więc dwa podstawowe przedmioty, które używamy praktycznie każdego dnia. Na właśnie takie sytuacje dobrym wyborem jest zakup lokalizatora, który pomoże nam odnaleźć zagubioną rzecz.

Na rynku mamy do wyboru wiele takich urządzeń, które dźwiękiem, sygnałem świetlnym, a nawet dokładnym doprowadzeniem nas do zguby przez aplikację pozwalają na odnalezienie naszego przedmiotu. Po przypięciu go do kluczy lub włożeniu do portfela wywołujemy sygnał dźwiękowy w odpowiednim programie na smartfonie, gdzie w przypadku niektórych modeli mamy możliwość zlokalizowania na mapie lub poprzez głosowe wskazówki zagubionej rzeczy. W ostatnich miesiącach w Internecie można znaleźć także informacje, że taki lokalizator pozwolił namierzyć zgubiony bagaż w podróży lotniczej, więc jest to naprawdę przydatne małe urządzenie, które pozwoli szybko odnaleźć naszą zgubę i zmniejszyć panujący w dzisiejszych czasach poziom stresu.

Jeśli chcecie zobaczyć do czego może przydać się taki lokalizator osobom niewidomym i słabowidzącym, to zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego filmu na naszym kanale:

Aplikacja „Co to” pomoże osobom niewidomym w stacjonarnych zakupach

Jedną z trudności życia codziennego dla osób niewidomych i słabowidzących jest samodzielne robienie zakupów w stacjonarnych punktach handlowych. Dawniej spotykane małe sklepiki były dla tej grupy dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogli oni z nich korzystać tak samo jak osoby widzące, pytając tylko dodatkowo sprzedawcę o konkretny rodzaj produktów. Jednak w dzisiejszych czasach wszędzie wokół nas znajdują się duże supermarkety, w których niedowidzący klient nie poradzi sobie bez pomocy drugiej osoby. Na szczęście ta sytuacja może się niedługo zmienić, dzięki innowacyjnej aplikacji opracowanej przez młodych łódzkich studentów.

W czasie Krakowskiego Akademickiego Maratonu Innowacji 20-letnia Michalina Głusek z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i 21-letni Jakub Kamiński z Wydziału Zarządzania UŁ razem z zespołem zaprezentowali swój pomysł na ciekawy program dla osób niewidomych i słabowidzących. Głównym zadaniem przedstawionej aplikacji ma być pomoc w zakupach stacjonarnych dla wspomnianej grupy klientów. Program będzie połączony z aplikacjami konkretnych jednostek handlowych. Po jego pobraniu na naszego smartfona będziemy mogli zeskanować i rozpoznać produkt w danym sklepie po jego kodzie kreskowym. Dzięki temu otrzymamy informacje co to jest za artykuł oraz jaka jest jego dostępność w tym sklepie. Aplikacja zajęła pierwsze miejsce w konkursie na innowacje, a wypróbować jej działanie będziemy mogli już w bieżącym roku.

Drukowanie dokumentów przez osoby niewidome

W erze elektronicznych dokumentów coraz rzadziej potrzebujemy papierowych wersji wypełnionych wniosków, umów itp. Zastępują je cyfrowe odpowiedniki, które są uwierzytelnione naszym podpisem zaufanym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie między innymi dla osób niewidomych i słabowidzących, ponieważ pozwala im to na samodzielne uzupełnianie różnych dokumentów, jeśli oczywiście strona danego podmiotu jest w pełni zgodna z zasadami WCAG. Jednak czasami wymagany jest skan uzupełnionego wniosku, dlatego najpierw musimy go wydrukować, a następnie po jego zeskanowaniu przesłać przez konkretną platformę. W tym przypadku potrzebujemy oczywiście drukarki, najlepiej połączonej z naszą siecią domową Wi-Fi. Po pomyślnym sparowaniu jej z naszym komputerem możemy bez problemu wydrukować potrzebne dokumenty. Jednak czasami chcemy szybko otrzymać np. listę zakupów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest połączenie urządzenia peryferyjnego z naszym smartfonem. Firma Apple umożliwia szybkie sparowanie drukarek, które są wyposażone w funkcję AirPrint. Jednak jest jeszcze inne rozwiązanie. Właściciele urządzeń peryferyjnych popularnej marki Brother mogą przesłać konkretny plik na drukarkę - po zainstalowaniu aplikacji iPrint&Scan pobranej ze sklepu App Store lub Google Play - i po chwili otrzymać gotowy dokument w formie papierowej.

Jeśli chcielibyście zobaczyć jak szybko można wydrukować dokument ze smartfonu z programem udźwiękawiającym, to zapraszamy do obejrzenia filmu na naszym kanale:

Wrzucamy również link do pobrania pokazywanej w powyższym filmie aplikacji:

Jednolita europejska karta dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas zagranicznych podróży osoby z niepełnosprawnościami muszą dowiadywać się w konkretnych instytucjach, czy przysługują im w danym miejscu zniżki lub przywileje. Kiedy uzyska się już taką pozytywną informację, trzeba dopytać jaki dokument należy okazać, aby otrzymać wskazane ulgi. I tu często, niestety, okazuje się, że takie uprawnienia przysługują tylko osobom, które mieszkają w danym kraju, a nie turystom. Dlatego bardzo ciekawym rozwiązaniem może być opracowywana właśnie jednolita europejska karta dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak głosi informacja z Sekretariatu Rady Dostępności w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej: „Pragniemy Państwa zainteresować procesem rozpoczętym przez Komisję Europejską w zakresie opracowania jednolitej europejskiej karty dla osób z niepełnosprawnościami. Celem tego dokumentu będzie równy dostęp do niektórych usług publicznych we wszystkich krajach UE. Prace zmierzają w kierunku przygotowania regulacji, w ramach której honorowane będą orzeczenia o niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów krajowych, także w pozostałych krajach UE. Pilotaż europejskiej karty będzie dotyczyć takich obszarów, jak: kultura, czas wolny, sport oraz transport. Dyskusje toczą się nad potrzebą rozszerzenia przywilejów związanych z posiadaniem karty, w tym np. na korzystanie z miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami na terenie całej UE. Postulaty dotyczą również sfery edukacji oraz zatrudnienia”.

W najbliższych tygodniach mają się odbyć oficjalne konsultacje społeczne na temat powyższego rozwiązania, a więcej informacji na temat jednolitej europejskiej karty dla osób z niepełnosprawnościami otrzymamy pod koniec bieżącego roku.

Powstał ciekawy kalendarz na 2023 rok z informacjami w alfabecie Braille’a

Na początku nowego roku warto rozejrzeć się za kalendarzem, który będzie zawierał przydatne informacje, np. o imieninach lub innych wydarzeniach w konkretnych datach. Oczywiście w dzisiejszych czasach rzadziej sięga się po papierowe terminarze, ponieważ mamy dostępne różne jego wersje na smartfonach i komputerach. Jeśli chcemy jednak mieć możliwość szybkiego zerknięcia na bieżący miesiąc, to przydatny jest kalendarz, który możemy powiesić na ścianie. Właśnie taką jego formę na 2023 rok wydał Teatr Miejski w Gdyni, który zawiera dodatkowe informacje w alfabecie Braille’a.

W ramach projektu „Kultura bez barier” powstał niezwykły kalendarz zatytułowany „Chodźcie do nas! Zobacz, dotknij, przeczytaj”. Na jego stronach umieszczone są różne ujęcia ze spektakli oraz zdjęcia aktorów z Teatru Miejskiego w Gdyni. Dodatkowo pod konkretnymi datami można znaleźć informacje o premierach przedstawień w teatrze, popularnych świętach oraz o dniach istotnych dla osób z niepełnosprawnościami. Kalendarz powstał tylko w 300 egzemplarzach, a do jego stworzenia zastosowano różne formy komunikacji. Znajdujące się tam zdjęcia, cyfry oraz nazwy miesięcy, poza klasycznym zapisem zostały podane w alfabecie Braille’a, co pozwala na korzystanie z niego osobom niewidomym i słabowidzącym i stanowi ciekawy przewodnik po repertuarze.

Warto śledzić facebookowy profil tego teatru, ponieważ już niedługo będzie tam ogłoszony konkurs, w którym nagrodą będzie m.in. właśnie taki kalendarz.

Innowacyjna klawiatura brajlowska Hable One

Osoby niewidome i słabowidzące najczęściej obsługują smartfony za pomocą standardowych gestów wykonywanych na ekranie dotykowym, które zależą od używanego programu udźwiękawiającego. Jednak czasami, kiedy chcemy napisać dłuższy tekst na naszym telefonie, przydaje się dodatkowa bezprzewodowa klawiatura. W tym celu możemy użyć standardowych urządzeń z połączeniem Bluetooth, albo wykorzystać brajlowski monitor. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że przez cały czas pisania notatki możemy podglądać jej treść na brajlowskiej linijce, która znajduje się w dolnej części przedniego panelu.

Jednak wadą powyższych urządzeń jest ich wielkość, co czasami uniemożliwia nam skorzystanie z nich w podróży czy na spacerze. Dlatego ciekawym rozwiązaniem dla osób niewidomych i słabowidzących jest innowacyjna klawiatura brajlowska Hable One. Jest to niewielkie urządzenie, które posiada tylko 8 klawiszy i umożliwia po połączeniu się z naszym smartfonem na pisanie różnych tekstów. 6 przycisków, które znajdują się na środku głównego panelu, pozwalają na wstawianie znaków po wciśnięciu odpowiednich klawiszy. Są one ułożone na kształt standardowego sześciopunktu brajlowskiego, a konkretne litery, cyfry lub znaki interpunkcyjne wstawiamy po wciśnięciu kombinacji punktów brajlowskich, odpowiadających konkretnemu znakowi.

Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego filmu na naszym kanale, gdzie pokazujemy możliwości omawianego w powyższym tekście minimalistycznego urządzenia Hable One: