Innowacyjne rozwiązania wybrane w Inkubatorze Dostępności

Nowoczesne rozwiązania co jakiś czas pojawiające się na naszym rynku pozwalają osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom pokonywać kolejne, wcześniej nieosiągalne bariery. Umożliwia to im na pełniejszy udział w życiu codziennym i dostęp do miejskich przestrzeni. Specjalnie dla takich osób w grudniu zostały przedstawione innowacyjne rozwiązania wybrane w Inkubatorze Dostępności.

W „Galerii Innowacji Społecznych dla dostępności”, znajdującej się w Rzeszowskim Urban Labie zaprezentowano kilka ciekawych pomysłów, których głównym celem jest zwiększenie osobom starszym i z różnymi niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej. O tym wydarzeniu opowiedziała Dominika Marszałek-Rojek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: „Wśród pomysłów znalazły się m.in.: aplikacja Strażnik, która ma pomagać np. w sytuacjach zagrożenia przy ewakuacji osób niepełnosprawnych, HopHop mobilny plac zabaw, wózek zakupowy, który pozwala rodzicom dzieci z niepełnosprawnością bez asysty osób trzecich samodzielnie robić zakupy w sklepach, czy puzzle 3D wspierające niewidome dzieci w nauce języka Braille’a. Mając te pomysły, staramy się docierać do potencjalnych użytkowników. W praktyce wygląda to tak, że zgłaszamy się np. do sieci handlowych próbując zainteresować ich naszym wózkiem”.

Powyższe pomysły są na pewno ciekawe i trzeba tylko poczekać, kiedy wejdą do ogólnego użytku, aby móc ocenić ich przydatność.