Z jakich urządzeń korzystają na co dzień niewidomi i słabowidzący?

11 czerwca, pracownicy naszej firmy uczestniczyli w pikniku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr.154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego przy ulicy Leśnej Polanki 63/65 w Warszawie.

Na naszym stoisku zobaczyć można było sprzęt, z którego na co dzień korzystają osoby niewidome i słabowidzące m.in. lupy elektroniczne, komputer z monitorem brajlowskim, oprogramowaniem udźwiękawiającym oraz powiększającym, a także urządzenie rozpoznające kolory. W trakcie wystawy staraliśmy się również przekazywać informację jak ważne w normalnym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami jest wdrażanie dostępności w zakresie architektonicznym, cyfrowym, informacyjno-komunikacyjnym. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć plany tyflograficzne, tabliczki brajlowskie oraz sprawdzić w praktyce jak działa system nawigacyjny YourWay, ta część pokazu wywoływała wiele pytań, na które chętnie odpowiadaliśmy.

Zwieńczeniem naszej prezentacji było pokazanie lubianych przez wszystkich planszówek w wersji dotykowej, brajlowskiej. Rozegranych zostało tu wiele partyjek warcabów, kółka i krzyżyk czy rewersów. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się Mówiące Szachy, w które grać mogą osoby niewidome, widzące, a także niewidome z widzącymi. Możliwa jest ponadto gra jednej osoby z komputerem. W tym ostatnim przypadku w ustawieniach można wybrać siłę gry komputera szachowego w skali od 1 (1350 punktów rankingowych Elo) do 5 (2850 punktów rankingowych Elo).

Poniżej prezentujemy relacje fotograficzną z wydarzenia.

Stół na którym znajdują się wydruki brajlowskie, tyflografika, globus brajlowski oraz planszówki.Stół na którym znajdują się wydruki brajlowskie, tyflografika, globus brajlowski oraz planszówki.