Wydaliśmy nowe książki w brajlu!

134812752_3561973430517118_8973469275647153828_o

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków własnych Altixu, w 2020 r. zostały zainicjowane następujące zadania:

1. "Bóg i nauka Moje dwie drogi do jednego celu." – książka Michała Hellera dostępna dla niewidomych.

Wybitny uczony w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na wartościach, które na pozór się wykluczają: religii i nauce. Heller wspomina również o trudach swojego życia i dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.
Wydaliśmy 55 egzemplarzy siedmiotomowej wersji brajlowskiej książki.

2. "Czy fizyka jest nauką humanistyczną" - książka Michała Hellera dostępna dla niewidomych

Autor książki stara się nas przekonać, że fizyka jest nauką humanistyczną jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Mianowicie – nie uprawiają jej rzemieślnicy lecz wirtuozi. Mimo założenia, że fizyka, jest nauką całkowicie przeciwną naukom humanistycznym autor opowiada o niej jako o tej, która ma z nią wspólne źródło podstawowych pojęć.

Wydaliśmy 54 egzemplarze ośmiotomowej wersji brajlowskiej książki.

3. "Ono" książka Doroty Terakowskiej dostępna dla niewidomych i słabowidzących

Świat przedstawiony przez autorkę jest dotkliwie realistyczny, choć nie został pozbawiony magii i niezwykłości. Dorota Terakowska umieszcza w nim bohaterkę, która na pozór nie wyróżnia się żadnymi szczególnymi cechami czy zdolnościami, w której każdy z nas może rozpoznać ,,dziewczynę z sądziedztwa’’. Powieść jest wielowymiarowa, zaskakująca i w napięciu trzyma czytelnika do ostatniego spisanego słowa.

Wydaliśmy 35 egzemplarzy dwunastotomowej wersji brajlowskiej książki.

4. "Dzieje Polski" autorstwa Andrzeja Nowaka dostępna dla niewidomych i słabowidzących

Pierwszy tom dzieła pt. Dzieje Polski. Skąd nasz ród i opisuje on czas polskiej historii od zarania do roku 1202.
Drugi tom serii nosi podtytuł Od rozbicia do nowej Polski i opisuje historię kraju w latach 1202-1340.
Trzeci tom ma podtytuł Królestwo zwycięskiego orła. Opisuje on lata 1340-1468, a więc czasy rządów króla Kazimierza Wielkiego aż do 1468 r., kiedy to odbywa się w Rzeczypospolitej pierwszy regularny Sejm.
Czwarty tom nosi podtytuł Trudny złoty wiek. Skupia się na latach 1468-1572, czyli na okresie największej świetności Rzeczypospolitej oraz procesie, który zwieńczy Unia Lubelska w 1569 r. W opisanych w IV tomie "Dziejów Polski" 102 latach rozwój kraju jest wszechstronny.

Wydaliśmy 6 egzemplarzy każdego z tomów. Każdy tom czarnodruktu to 11 tomów brajlowskich.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Mkidn _01_cmyk