Podziękowanie za pomoc przy organizacji wyścigu tandemów

Międzynarodowy Wyścig Tandemowy dla Niewidomych i Słabowidzących po raz pierwszy zorganizowany został w roku 1999 przez Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Słabowidzących CROSS wraz z pomocą Wielkopolskiego Klubu Niewidomych i Słabowidzących RAZEM w Poznaniu. Od 1999 odbywa się regularnie co roku w sezonie kolarskim. W wyścigu biorą udział załogi tandemowe z całej Polski i nie tylko - do rywalizacji włączają się także kolarze zagraniczni.

Uczestnikami są osoby z dysfunkcją wzroku wraz z pełnosprawnymi przewodnikami, którzy w zawodach uczestniczą na specjalnych rowerach typu tandem. Imprezy tego typu służą popularyzacji sportu niepełnosprawnych, integracji, rehabilitacji i rekreacji. W wyścigu bierze udział kadra narodowa, która prezentuje bardzo wysoki poziom na zawodach ogólnoświatowych.

Tegoroczny wyścig objęty był patronatem honorowym prezydenta Poznania oraz patronatem medialnym TVP 3 Poznań. Organizatorem był Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Automobilklub Wielkopolski oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Do głównych sponsorów należy Alior Bank, Altix, BCM Nowatex, Grausch & Grausch Maszyny Budowlane oraz firma Jugema.

Wyścig rozegrany został w dniach 3-5 lipca 2020 na Torze Poznań w Przeźmierowie oraz na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolarzom bardzo podobała się trasa ze względu na szeroki i bezpieczny tor jazdy oraz całkowite wyłączenie z ruchu drogowego. Uczestnicy do pokonania mieli całkowity dystans wynoszący około 160 kilometrów. Przeciętna prędkość zwycięzców w kategorii męskiej to ponad 42 km/h. W kategorii mężczyzn rywalizowało 8 tandemów a w kategorii kobiet 6 tandemów. Organizacja imprezy tego typu wymaga dużego zaangażowania koordynatora, trenerów, mechaników, sędziów oraz wolontariuszy.

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej mężczyzn została załoga holenderska, która obecnie jeździ w koszulkach Mistrzów Świata - Patrick Bos i Tristan Bangma. Wygrali oni dwa sobotnie etapy wyścigu. Pozostałe miejsca na podium zdobyli zawodnicy klubu Hetman Lublin - Michał Ładosz i Marcin Polak (miejsce drugie) oraz zawodnicy klubu Syrenka Warszawa Oscar Pastor i Dominika Putyra (miejsce trzecie).

W kategorii kobiet puchar za pierwsze miejsce wręczony został zawodniczkom klubu Hetman Lublin - Ewie Białkowskiej i Iwonie Podkościelnej. Kolejne dwa miejsca należały do tandemów z klubu Łuczniczki Bydgoszcz - Edyty Jasińskiej i Angeliki Biedrzyckiej (miejsce drugie) oraz Agnieszki Sikory i Karoliny Rzepy (miejsce trzecie).

Impreza była dużym sukcesem, pogoda dopisała a uczestnicy cieszyli się z powrotu do sportowej rywalizacji. Koordynator serdecznie dziękuje wszystkim osobą, które dołączyły do współpracy, pomogły przy organizacji oraz przy zabezpieczeniu wyścig ze strony technicznej. Duże podziękowania należą się także sponsorom, którzy ufundowali puchary, nagrody i upominki oraz finansowo wsparli organizację wydarzenia.