Nowości zaprezentowane na konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2022

W dniach 15-18 września 2022 roku, w Warszawie, odbyło się już po raz dwudziesty wielkie wydarzenie o ogólnopolskim, europejskim i światowym wymiarze, kierowane do osób niewidomych i słabowidzących - REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmiało „Świat otwarty dla niewidomych – autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu do wyrównywania życiowych szans”. Konferencja, jak zwykle, była doskonałą okazją do wymiany myśli, wiedzy i doświadczeń z zakresu nauki, technologii, architektury i nowoczesnej rehabilitacji.

Poza możliwością wysłuchania wykładów wygłaszanych przez zaproszonych gości, między innymi na temat dostępności cyfrowej, architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej, podczas konferencji można było wziąć udział w wielu konkursach, w koncertach, w integracyjnym pikniku i w ekspozycji technologii asystujących, na której również firma Altix wystawiła swoje stanowiska.

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, na pierwszym piętrze, można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Podczas tegorocznej konferencji został zaprezentowany między innymi najnowszy telefon KAPSYS SmartVision 3 z fizyczną klawiaturą i z ekranem dotykowym, wyposażony w system Android 11 i w program udźwiękawiający Talk Back.

Na wystawie można było obejrzeć nowy odtwarzacz książek audio, Orion, wyposażony w głośniki stereo i w antenę do odbioru radia FM. Wyglądem odtwarzacz przypomina małe radyjko, co powinno się spodobać fanom starych odbiorników radiowych.

Spośród interesujących urządzeń uwagę zwracała drukarka TactPlus, japońskiej firmy SINKA Corporation, oferująca drukowanie dotykowych grafik na puchnącym papierze, bezpośrednio z komputera. Jak dotąd, by wydrukować tego typu grafikę, trzeba było najpierw przygotować jej projekt na komputerze, po czym wydrukować grafikę na papierze puchnącym w postaci czarnodrukowej, następnie wsunąć do specjalnego urządzenia zadrukowany papier i wygrzać go, by grafika stała się wypukła. Prezentowane na wystawie wydruki z TactPlus były bardzo dobrej jakości, więc śmiało można uznać, że drukowanie wypukłych grafik na TactPlus stanowi obiecującą alternatywę dla opisanego wcześniej, kilkuetapowego procesu ich drukowania.

Na wystawie technologicznej można było ponadto obejrzeć różne lupy i powiększalniki, urządzenia codziennego użytku, np. udźwiękowione i brajlowskie zegarki, czujniki cieczy, termometry, ciśnieniomierze, narzędzia do rysowania wypukłych rysunków czy udźwiękowiony garnek, który odpowiednim sygnałem zapobiega przelaniu wlewanej do niego cieczy.

Chętni mogli rozegrać partię udźwiękowionych szachów. Komputer informował głosowo, m.in. na jakim polu postawiony został pion. Gratką było oglądanie ogromnego globusa wyposażonego w 122 czujniki, po których dotknięciu odczytywane były syntetycznym głosem informacje o przypisanym do konkretnego czujnika obszarze, ponadto można było usłyszeć hymny państwowe.

Dla dociekliwych przygotowano pokaz działania drukarki brajlowskiej, można było ponadto obejrzeć brajlowskie wydruki, a także dotykowe plany informacyjne i dotykowe tabliczki informacyjne.

Sporo osób gromadziło się przy stanowiskach z maszynami brajlowskimi i z notatnikami brajlowskimi, z których jeden oferował tzw. interaktywny brajl, automatycznie przesuwając się do następnej linijki, po skończeniu czytania poprzedniej.

Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2022