Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku i upamiętnia datę powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej założonej 20 lipca 1924 roku w Paryżu. Gra ta stanowi świetną rozrywkę – ćwiczy pamięć, koncentrację, logiczne myślenie, umiejętność analizowania i strategicznego myślenia. Rozgrywki szachowe stanowią oficjalną dyscypliną sportową.

Szachy mają długą i wyjątkową historię, uważane są za jedną z najstarszych gier strategicznych. Powstały w Indiach na początku IV wieku, na Zachód dotarły najprawdopodobniej około IX wieku. Na przestrzeni wieków gra ewoluowała, jednak do dziś zachowanych jest wiele podstawowych, niezmiennych zasad, wprowadzonych przez Persów. To oni jako pierwsi zastosowali termin „Szach mat”, znany nie tylko graczom, bowiem stosowany także w potocznej mowie. Zwrot wywodzi się z języka perskiego – „Shāh Māt”. Shāh oznacza króla, natomiast Māt oznacza „pozbawiony mocy”. Szach-Mat tłumaczy się więc jako “król pozbawiony mocy”.

Do Polski ta gra trafiła w XII wieku. Nie jest jednak do końca pewne, w jaki sposób szachy zostały sprowadzona na ziemie polskie. Mamy do czynienia z trzema hipotezami w tej materii, z których każda może mieć w sobie ziarno prawdy, ponadto żadna z nich nie wyklucza innych. Pierwsza głosi, że szachy mogły trafić do Polski drogą morską. Druga, że gra przywędrowała do nas z Rosji, do której szachy trafiły ze Wschodu. Natomiast ostatnia hipoteza zakłada, że to krzyżowcy przywieźli szachy do Polski wracając z wypraw.

Poniżej prezentujemy partię szachów rozgrywaną z wykorzystaniem Mówiących Szachów, które stanowią połączenie tradycyjnych szachów brajlowskich z komputerem i nowoczesnymi technologiami. Z mówiących szachów można korzystać także bez zasilania i bez wbudowanego komputera, identycznie jak ze zwykłego zestawu do gry. Natomiast po podłączeniu ich do zasilania i uruchomieniu komputera, stają się połączeniem szachów tradycyjnych, szachów brajlowskich i szachów komputerowych, które dzięki korzystaniu z fizycznej deski szachowej i bierek (figur i pionów) oraz algorytmów komputerowych i komunikacji głosowej, oferują wiele zaawansowanych funkcji.

https://www.facebook.com/firma.Altix/videos/1418021325351033