Jaws 2023 z naprawionym problemem Dell WaveMax Audio

Program Jaws jest jednym z najczęściej używanych przez osoby niewidome i słabowidzące programów udźwiękawiających komputer. Jego producentem jest amerykańska firma Freedom Scientific, a polskim dystrybutorem firma Altix. Kilka dni temu, z rozmowy z Glen Gordon i Ryan Jones z Freedom Scientific, dowiedzieliśmy się o planowanych nowościach, przewidzianych w wersji 2023 tego oprogramowania.

Od kilku lat osoby używające sprzętów komputerowych firmy Dell miały poważny problem z nadmiernym zużywaniem pamięci RAM, która po kilku godzinach doprowadzała do całkowitego zawieszania się komputerów. Taki kłopot miały osoby korzystające z programu udźwiękawiającego Jaws lub NVDA i narzędzia Dell WaveMax Audio. Starsze komputery Dell nie posiadały jeszcze tego narzędzia, więc opisany powyżej problem dotyczył przede wszystkim nowych urządzeń. Pewnym obejściem błędu było wyłączenie Dell WaveMax Audio, jednak u wielu użytkowników powodowało to problemy z dźwiękiem komputera, który, jak wiadomo, dla użytkowników programów udźwiękawiających jest kluczowy.

Po kontakcie Freedom Scientific z firmą Dell okazało się, że Dell nie jest w stanie zmienić architektury narzędzia. Jednakże dzięki przekazanym wskazówkom i współpracy obu firm udało się znaleźć rozwiązanie. Zostało ono przetestowane przez użytkowników komputerów Dell z oprogramowaniem udźwiękawiającym Jaws 2023 i włączonym narzędziem Dell WaveMax Audio. Okazało się, że stosowane przez nich syntezatory mowy Eloquence, Vocalizer Expressive i Microsoft Mobile, nie przysparzają już problemów z nadmiernym zużywaniem pamięci RAM i z zawieszaniem się systemu.

Dla wielu niewidomych użytkowników rozwiązanie tego kłopotliwego problemu będzie z pewnością bardzo dobrą informacją. Pozostaje tylko czekać na wydanie oficjalnej wersji Jaws 2023 i samemu przetestować wprowadzone usprawnienie.

Logo Jaws