Budynek Urzędu Miasta Malbork przyjazny dla osób niewidomych

Wszystkie poziomy budynku Urzędu Miasta Malbork stały się przyjazne dla osób niewidomych i niedowidzących. Dotykowe plany informacyjne wykonane przez specjalistów Altixu zostały wyposażone w znaczniki YourWay Beacon. Dodatkowo umieszczono też w obiekcie znaczniki YourWay Box. Znacząco ułatwi to poruszanie się po budynku pacjentom z dysfunkcjami wzroku. Znaczniki komunikują się ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji YourWay, udostępniając głosowe komunikaty dotyczące istotnych punktów urzędu. Znaczniki YourWay Box oferują ponadto głosowe komunikaty przez zaimplementowany głośnik, po wciśnięciu przycisku na ich obudowie.

YourWay Beacon to niewielki nadajnik o rozmiarach pudełka od zapałek, sygnalizujący swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Służy jako przewodnik w wygodnym poruszaniu się w nieznanej przestrzeni zamkniętej lub otwartej. Może dostarczać dowolne informacje tekstowe, które telefon odczyta następnie syntetycznym głosem. Mogą to być informacje nawigacyjne, opisujące miejsce, w którym znajduje się osoba niewidoma lub informacje o charakterze merytorycznym, opisujące np. muzealny eksponat czy topografię budynku. YourWay Beacon instalowany jest tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania dotykowego planu wyposażonego w głośnik, który  przeszkadzałby innym użytkownikom obiektu, zwłaszcza tam gdzie tych głośników należałoby zainstalować wiele, np. w urzędach z dużą ilością pokoi. Niska cena nadajników YourWay Beacon i dyskretna, bezgłośna ich praca, są wystarczającą zachętą, by instalować je w różnego rodzaju obiektach, a także w przestrzeni otwartej. Dodatkowe atuty to niewielkie rozmiary i możliwość udostępnienia obiektu osobom z dysfunkcjami wzroku.

YourWay Box  to znacznik, nadajnik z głośnikiem, umieszczony w większej obudowie, którą można wyposażyć w przyciski. Tę najbardziej rozbudowaną wersję nadajnika umieszcza się np. w punktach informacyjnych czy w innych, kluczowych miejscach odwiedzanego lub zwiedzanego obiektu, w przestrzeni otwartej lub zamkniętej. Po wciśnięciu przycisku na obudowie znacznika, osoba niewidoma słyszy bezpośrednio z głośnika komunikaty głosowe. Alternatywnie YourWay Box komunikuje się z urządzeniem mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Wówczas te same komunikaty głosowe słyszane są na smartfonie osoby odwiedzającej obiekt.

Realizacje znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/439

Dotykowe plany informacyjne, znaczniki YourWay Beacon i YourWay Box, kody NFC, brajlowskie, informacyjne tabliczki na poręcze schodów, pola uwagi i pasy ostrzegawcze na schody, pętla indukcyjna w Urzędzie Miasta Malbork