Drukarnia specjalistyczna

Jesteśmy specjalistyczną drukarnią zajmującą się drukiem brajlowskim. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór usług, w tym: publikacje brajlowskie oraz dla osób słabowidzących, ulotki, plakaty, karty informacyjne, broszury, grafiki dotykowe (mapy, ryciny, schematy), kalendarze, wizytówki, zakładki do książek, a nawet zadruk brajlem pocztówek lub kart do gry, a także druk brajla na folii.

drukarka nrajlowskaDrukarnia SpecjalistycznaIMG 20200529 101530

Publikacje brajlowskie

Nasze publikacje możemy podzielić na dwa główne rodzaje: druk brajlowski oraz tak zwany druk transparentny. Ten drugi skierowany jest do znacznie szerszego grona odbiorców - nie tylko osób niewidomych, ale także słabowidzących. Druk transparentny polega na przygotowaniu tekstu drukiem powiększonym, na który następnie 1:1 nakładamy zapis brajlowski. Dzięki temu każdy wers publikacji przekazuje - niezależnie od sposobu odczytu (wzrokiem czy dotykiem) - dokładnie tę samą informację.

Pojedyncze kartki tworzące publikacje mogą zostać połączone w całość na kilka sposobów. Możemy wykonać to za pomocą zszywek, w cieńszych publikacjach, które nie wymagają bardziej reprezentacyjnych okładek, lub za pomocą bindowania, albo oprawy szyto-klejonej. Bindowanie, ze względu na specyfikę brajla, jest najczęściej wybierane przez naszych klientów. Zastosowanie wszelkich pras, które są używane przy okładaniu tradycyjnych książek dla widzących, zniszczyłoby wypukły zapis. Przy bindowaniu grzbiet książki może być plastikowy lub metalowy. Choć grzbiet metalowy wizualnie prezentuje się bardziej atrakcyjnie, to jednak grzbiet plastikowy mniej niszczy papier oraz jest bezpieczniejszy dla użytkownika.

Najczęściej używamy okładek z papieru o gramaturze około 300 g/m2. Wykonujemy też okładki sztywne.

Oprawa szyto-klejonej jest polecana najbardziej wymagającym klientom. Niestety, ze względu na to, że wykonywana jest ręcznie przez introligatora, koszt jej jest wysoki.

okładka nowele polskiedruk brajlowskidruk brajlowski

Ulotki, plakaty, broszury

Zapis w brajlu nie musi dotyczyć jedynie publikacji. Wszystkie krótkie formy, często służące celom reklamowym lub informacyjnym, również drukowane są w brajlu. Mogą to być karty z samą informacją brajlowską, jak również karty z dowolnym poddrukiem, w tym drukiem transparentnym. Wydruki mogą zostać wykonane w różnych formatach, jednak ze względu na duży rozmiar sześciopunktu brajlowskiego sugerujemy nie stosować formatów mniejszych od A4.

Ulotka

Grafiki dotykowe

Mapy, ryciny oraz schematy stanowią znaczną pomoc dla osób widzących. Niewidomi również nie muszą z nich rezygnować. Dotyczy to zarówno grafik stanowiących część publikacji, jak również kart luzem. Wiele przewodników, które drukowaliśmy, oprócz formy opisowej stara się przedstawić czytelnikom informacje za pomocą grafik dotykowych. Mogą to być schematy, plany, ale także ryciny budynków czy przedstawienia zwierząt, przedmiotów czy obrazów.

Grafika dotykowa, aby spełniała swoją funkcję, powinna być właściwie przygotowana. Najważniejsze informacje, które mają być odczytane dotykiem, muszą być odpowiednio odseparowane od innych, tak by nie zlewały się tworząc niezrozumiałą mozaikę.

Graficzne formy dotykowe można wytworzyć na papierze brajlowskim, korzystając ze specjalistycznych drukarek, dzięki którym można uzyskać różny stopień uwypuklenia punktów, co pozwala tworzyć zróżnicowane i wyczuwalne dotykiem faktury.
Innym sposobem tworzenia czytelnych dotykiem grafik jest wykorzystanie tak zwanego papieru puchnącego. Jest to specjalny papier, którego jedna strona, po narysowaniu na niej odpowiednim tuszem wzorów, puchnie pod wpływem temperatury. Uwypuklane są jedynie wzory stworzone kolorem czarnym.

Niezależnie od formy, wydruki wypukłe realizowane są w formatach od A4 do A3. Mniejszy format może sprawić, że nie da się czytelnie odwzorować treść grafiki, by była rozpoznawalna dotykiem.

Dotykowe Grafiki Termoformowane I Wypukłe Ryciny Wykonane W Technologii Tiger Dla Muzeum Wojska W Białymstoku (2) (1)obraz  termoformowany o tematyce pszczelarskiejobraz  termoformowany o tematyce pszczelarskiej

Kalendarze

Oferujemy wieszane kalendarze brajlowskie formatu A3. Każda ze stron dzieli się na dwie części: górną, ilustracyjną, gdzie może znaleźć się grafika wypukła lub opis w brajlu w miejscu grafiki dla widzących, oraz dolną z tabelą dat.

kalendarz brajlowskikalendarz brajlowski

Wizytówki, zakładki, itp.

W naszej ofercie znajdą Państwo również wizytówki lub zakładki do książek z brajlem. Należy tu jednak pamiętać, że wielkość brajla jest określona i nie można jej zmieniać. Sześciopunkt brajlowski zajmuje sporo miejsca i na standardowej jednostronnej wizytówce mieści się zazwyczaj imię, nazwisko oraz numer telefonu. Aby zawrzeć więcej informacji można wykonać nadruk dwustronny, a jeśli nawet ta wielkość jest niedostateczna, wizytówka może mieć formę składaną.

wizytówka Altix