Obiekty na toruńskim Starym Mieście

Niniejsza realizacja tyflograficzna stanowi jeden z elementów szerzej zakrojonego projektu udostępniania toruńskiego Starego Miasta osobom z niepełnosprawnościami wzroku. W skład tego etapu realizacji wchodzą dwa udźwiękowione terminale dotykowe i siedemnaście dotykowych planów informacyjnych ze znacznikami YourWay Beacon i NFC. Terminale i plany znajdują się w Domu Mikołaja Kopernika, w Fundacji Tumult, w Muzeum Piernika i w Pałacu Dąbskich, w którym mieści się Teatr Muzyczny. Zarówno tablice z dotykowymi planami informacyjnymi, jak i udźwiękowione terminale dotykowe  zostały wykonane z tworzywa PMMA i utrzymane są w jednolitej, stonowanej kolorystyce, gdzie przeważają szarość, biel, czerń i beż. Wszystkie opatrzone są legendami w czarnym druku i w brajlu. Niektóre z tablic z dotykowymi planami informacyjnymi usytuowane są na ergonomicznie pochylonych dwunożnych lub jednonożnych stojakach z chromowanej stali, inne znajdują się na ścianach i są umieszczone w pionie, na dystansach. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest umieszczony na zewnątrz dotykowy plan informacyjny obejmujący fragment Starego Miasta, na którym znajdują się obiekty objęte tym etapem realizacji tyflograficznej. Jest to duży, wyjątkowo estetyczny, dotykowy plan z legendą, wykonany w metalu techniką grawerowania. Jest ergonomicznie pochylony i usytuowany na stojaku z chromowanej stali.  

Realizacje znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/234

BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych i dodania jej do bazy YourWay! 

Dotykowe, udźwiękowione terminale i dotykowe plany informacyjne ze znacznikami YourWay Beacon i NFC w kilku obiektach toruńskiego Starego Miasta