Zasady futsalu, brzęcząca piłka i zawodnicy, którzy jej nie widzą – czym jest Blind Football?

Czy istnieje piłka nożna dla niewidomych?

Blind football lub blind Soccer to paraolimpijska dziedzina sportu bazująca na zasadach futsalu i przeznaczona dla osób niewidomych. Ma to pomóc w aktywizacji fizycznej osób niepełnosprawnych, w tym przypadku niewidzących. Oprócz tego organizuje także swoje własne Mistrzostwa Świata, w których zwykle przodują takie państwa jak Brazylia, Argentyna, Ukraina czy nawet Białoruś. Ze względu na ostatnie wydarzenia, między innymi pandemię SARS-CoV-2 imprezy zostały przełożone.

Football dla niewidomych – ale jak to?

Większość zasad nie różni się od tych panujących w futsalu (piłce nożnej halowej). W każdej drużynie jest pięciu zawodników, nie ma autów, a połowa trwa dwadzieścia minut. Są jednak reguły, które charakterystyczne są tylko dla paraolimpijskiej odmiany tej dziedziny sportowej. Najważniejszą zasadą są opaski na oczach. Ma to ujednolicać wady zawodników. Drugą z równie istotnych zasad jest ta mówiąca o tym, że bramkarzami muszą być osoby pełnosprawne. Na boisku jest więc łącznie ośmiu niewidomych. Piłka musi brzęczeć oraz wydawać dźwięki – oprócz komend trenera jest to istotna podpowiedź dla zawodników. Ci z kolei zobowiązani są do wydawania haseł, kiedy zbliżają się np. do odbioru piłki. Te czynniki pomagają innym graczom rozeznać się na boisku, podążać za akcją, wycofywać się w razie potrzeby itp. Co ciekawe zasad muszą przestrzegać także i kibice – ci mają bowiem zachowywać ciszę i w miarę możliwości powstrzymywać się od emocjonalnych reakcji na trybunach.

Bramkarze to nawigatorzy, a piłka musi spełniać specjalne wymagania

Widzący bramkarze pełnią jako rolę nawigatorów. Wraz z trenerem wydają komendy pozostałym zawodnikom z drużyny, ustawiają mur, informują, którą stroną pędzi wrogi napastnik. Jakby tego było mało, specjalnie zaprojektowana dla tej dziedziny sportowej piłka nie może być zwykłą piłki do standardowego footballu czy futsalu.

Zacznijmy od tego, że waży prawie dwa razy więcej niż zwykła piłka, pomimo tego, że jest mniejsza (standardowa piłka 68-70 cm obwodu, piłka dla niewidomych – 60-62 cm). Jej ciśnienie również jest mniejsze. Są to zmiany, które ułatwiają grę osobom z dysfunkcją wzroku.

Piłka nożna dla niewidomych pomaga uwierzyć w siebie

Blind football wspomaga terapię osób niewidomych. Choć nie widzą, są w stanie pędzić z piłką przez boisko, nie lękając się zderzenia z kimś innym lub twardego lądowania. To dlatego coraz częściej tego typu dyscypliny wprowadza się w szkołach dla niewidomych dzieci, by od najmłodszych lat aktywizować je fizycznie, jak również sprawiać, by poczuły się pewnie. Piłka nożna dla niewidomych wspomaga orientację przestrzenną osób niewidomych, powoduje, że czują się ze sobą pewniej i są gotowi stawać naprzeciwko trudów życia codziennego, dlatego jest to bardzo dobra forma rehabilitacji, łączenie przyjemnego z pożytecznym. Podobnymi sportami, które często są praktykowane przez osoby niewidome, są szachy dla niewidomych, przypominający tenisa stołowego showdown czy torball, sport polegający na toczeniu piłki, przy jednoczesnym trzymaniu jednej dłoni przypartej do podłoża.

,brzęcząca Piłka I Blind Football