YourWay – TAK WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ

Aplikacja YourWay to nowoczesny system, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą poruszać się samodzielnie, dokładnie tak, jak robimy to wszyscy.

Pracowaliśmy nad nim od 2014 roku, a dzięki wysiłkowi ekspertów i zaangażowaniu naszych współpracowników, od roku 2017 wdrażamy go z powodzeniem w całym kraju.

YourWay to odpowiedź Fundacji „Szansa dla Niewidomych”, na wymogi programu „Dostępność Plus”, wg których wszystkie obiekty użyteczności publicznej powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nasz system to unikalne rozwiązanie, które jako jedyne na rynku korzysta z pięciu typów znaczników: YourWay Beacon opartych o beacony, znaczników z głośnikiem z YourWay Plus, znaczników YourWay Box rozbudowanych o przyciski oraz YourWay Terminal czyli planu tyflograficznego z opisami brajlowskimi. YourWay to także baza z wyszukiwarką dostępnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, w bazie znajdą Państwo miejsca nie tylko wyposażone YourWay ale także w inne udogodnienia jak oznaczenia schodów, linie naprowadzające, mapy tyflograficzne, pochylnie czy pętle indukcyjne.

YourWay to prosty pomysł. Jego sens zawiera się w umieszczeniu niewielkich nadajników (znaczników) na określonych urządzeniach czy miejscach, a cała obsługa zawarta jest w bezpłatnej aplikacji dostępnej zarówno na oprogramowanie Android jak i iOS. Dzięki informacjom wysłanym na telefon lub ogłaszanym przez głośnik zainstalowany w znaczniku, użytkownik nie tylko wie jak w danej przestrzeni się poruszać, ale otrzymuje również informację o przeznaczeniu konkretnego miejsca.

Decydując się na wyposażenie swojej instytucji w nasz system, realizujecie Państwo nie tylko ustawowe obowiązki, ale pokazujecie także profesjonalne podejście do wyzwań związanych z dostępnością przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. YourWay to droga do pełnej integracji społeczeństwa, w którym człowieka nie definiuje się przez jego niedoskonałości.

Nasza aplikacja dostępna jest dla użytkowników internetu w telefonie. Na początku 2021 roku liczba beaconów YourWay wyniosła 333 w skali kraju. Na liście obiektów wyposażonych w ten system znajdują się m.in.: ministerstwa, muzea, urzędy, domy kultury i wiele innych miejsc, które już teraz są w pełni dostępne dla niewidomych i niedowidzących.

Jak działa YourWay?

1. Nawigacja

Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w aplikację YourWay. Aplikacje można bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. Gdy osoba niewidoma z uruchomionym telefonem znajdzie się w pobliżu nadajnika YourWay, zasygnalizuje on swoją obecność. W zależności od wersji nadajnika, telefon otrzyma informacje tekstową lub nadajnik sam się odezwie. Mogą to być komunikaty z informacjami merytorycznymi (stoisz przed obrazem „Bitwa pod Grunwaldem”, jest to obraz Matejki) lub nawigacyjnymi – stoisz przed budynkiem, jesteś w holu głównym, po prawej stronie znajduje się winda. Wystarczy zainstalować kilkanaście takich nadajników w budynku, aby stał się on przyjazny dla osób z dysfunkcją wzroku!

2. Baza dostępnych obiektów

Aplikacja YourWay to nie tylko nawigacja po obiektach, to także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do osób niepełnosprawnych, wystarczy wpisać miasto, do którego chce się wybrać, a YourWay wyświetli obiekty, które są przystosowane i na jakie przystosowania możemy liczyć np. Nowy teatr w Warszawie, posiada mapy tyflograficzne i podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą dodawać użytkownicy systemu ale także ich właściciele, to od Państwa zależy, czy Państwa obiekt będzie dostępny i czy będzie w bazie YourWay! Zachęcamy Państwa do przystosowania swojego obiektu i dodania go do bazy YourWay!

3. Gdzie można zainstalować nadajniki YourWay?

Zdecydowanie we wszystkich obiektach użyteczności publicznej, m.in. w urzędach, uczelniach, szkołach, lotniskach, dworcach, muzeach czy galeriach handlowych. A także w przestrzeni miejskiej, na budynkach, przystankach komunikacji publicznej i innych ważnych miejscach, do których docierają osoby z niepełnosprawnościami.

System YourWay jest użyteczny także dla osób pełnosprawnych, które szukają informacji. Nadajnik może być tzw. tablicą ogłoszeniową, oprócz informacji nawigacyjnych, może przekazywać wszelkie ważne informacje takie jak na przykład: godziny otwarcia, telefony, ogłoszenia, czy inne ważne treści.

Nadajniki YourWay można zainstalować w 5 różnych wersjach:YourWay

  • YourWay Beacon – to malutki nadajnik o rozmiarach pudełka do zapałek, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Służy do nawigowania po pomieszczeniach lub w terenie. Może dostarczyć dowolnych informacji tekstowych, które telefon odczyta głosowo. Mogą być to informacje nawigacyjne opisujących miejsce, w którym znajduje się osoba niewidoma lub merytoryczne opisujące eksponat, budynek itd. Jego zaletą jest dyskrecja i niska cena. YourWay Beacon instalujemy tam, gdzie nie możemy zainstalować wersji z głośnikiem bo będzie przeszkadzać innym lub tam gdzie jest wymagana duża liczba nadajników np. wiele pokoi na korytarzu.
  • YourWay Plus – różni się względem wersji Beacon tym, że nadajnik może sygnalizować swoją obecność za pomocą głośnika. Może się to dziać automatycznie, gdy w jego pobliżu znajdzie się urządzenie mobilne lub na życzenie użytkownika. Oprócz opisowej informacji, osoba z dysfunkcją wzroku otrzymuje informacje dźwiękową i może łatwiej zlokalizować nadajnik korzystając ze słuchu. Tę wersje nadajnika umieszczamy ważnych nawigacyjne miejscach, jak wejścia, miejsca z planami tyflograficznymi czy punkty informacyjne.
  •  YourWay Box – to nadajnik z głośnikiem w większej obudowie, na której można umieść przyciski, plan tyflograficzny i opisy brajlowskie. Tę najbardziej rozbudowaną wersje nadajnika można umieścić w punktach informacyjnych i innych kluczowych miejscach, gdzie oprócz informacji tekstowej i dźwiękowej, ważne jest, aby osoba niewidoma mogła zapoznać się dotykowo z planem otoczenia.
  • YourWay NFC – Niewymagająca zasilania tabliczka z wypukłymi kontrastowymi literami i napisami w brajlu z wbudowanym niewielkim chipem, aktywującym aplikację w telefonie. Może przekazywać użytkownikowi aplikacji informacje nawigacyjne, merytoryczne lub audiodeskrypcyjne. Wystarczy, że zainteresowany zbliży się do YourWay NFC na odległość kilkunastu centymetrów, a otrzyma właściwy komunikat. Przydatna do oznaczania drzwi lub eksponatów.
  • YourWay Terminal - Plan tyflograficzny, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnością otrzymuje dotykową mapę miejsca w którym się znajduje, ale może także uruchomić komunikaty: nawigacyjny merytoryczny lub audiodeskrypcyjny

 

- YourWay Beacon - cena 615 zł
- YourWay Plus - cena 2500 zł
- YourWay Box - cena od 2000 zł netto
- YourWay NFC - cena od 50 zł netto
- YourWay Terminal - cena od 10 000 zł netto

Wszystkie nadajniki mogą posiadać zasilanie bateryjne lub mogą być podłączone do sieci elektrycznej.

Szczegóły oferty znajdziecie Państwo pod adresem: http://sklep.altix.pl/pl/system-yourway

Aktualny stan aplikacji: https://yourway.szansadlaniewidomych.org/

Yourway (1)