Urząd Gminy Jabłonna

Dotykowe plany informacyjne zostały wykonane z tworzywa PMMA. Mają postać tablic umieszczonych na jednonożnych, ergonomicznie pochylonych stojakach ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny. Plany utrzymane są w grafitowo-biało-czarnej kolorystyce i ożywione drobnymi elementami w kolorach czerwonym i zielonym.

Linie naprowadzające i pola uwagi są w kolorze srebrnym, zaś kontrastowe pasy ostrzegawcze na krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia schodów, na każdym z podestów, są  dwukolorowe. Ich wzór to ukośne, czarno-żółte paski.

W ramach realizacji urząd zamówił dwie maty ewakuacyjne na wypadek sytuacji awaryjnej. Są one przeznaczone do transportu osób poszkodowanych lub nieporuszających się samodzielnie.

Istotnym elementem realizacji jest system przywoławczo-alarmowy Call-Hear przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. System informuje, że w budynku lub przed wejściem znajduje się osoba potrzebująca asysty, np. osoba niewidoma. Tym samym system ułatwia dostęp do obiektu każdemu, kto ma trudności w samodzielnym poruszaniu się. Ponadto, zamontowany w newralgicznych miejscach, umożliwia błyskawiczną reakcję w sytuacjach nagłych i awaryjnych.

System składa się z jednostki alarmującej - nadajnika, odbiornika wewnętrznego i opcjonalnie z klucza lub zestawu kluczy, które służą do aktywacji nadajnika. Jednostka alarmująca, bezprzewodowy nadajnik, montowany jest na zewnątrz budynku, najczęściej przy drzwiach wejściowych. Można go także zamontować w recepcji, w punkcie obsługi klienta itp. 

Jednostka alarmująca, nadajnik, aktywowany jest po naciśnięciu przycisku, lub przy pomocy klucza, jeśli wybrano wersję urządzenia z kluczem. Po aktywowaniu nadajnik wysyła sygnał do odbiornika wewnętrznego. Może to być dźwięk, migające światła lub oba te sygnały jednocześnie. Sygnały  stanowią informację dla recepcji lub punktu obsługi klienta, że przy wejściu oczekuje osoba potrzebująca pomocy.

Realizacje znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/1138

BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób z niepełnosprawnościami. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób z niepełnosprawnościami i dodania jej do bazy YourWay! 

W skład realizacji w Urzędzie Gminy Jabłonna wchodzą dwa dotykowe plany informacyjne ze znacznikami YourWay Beacon i NFC, linie naprowadzające i pola uwagi, pasy ostrzegawcze na krawędzie schodów, maty ewakuacyjne i system Call-Hear.