Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Realizacja obejmuje udźwiękowione, dotykowe plany informacyjne sal ekspozycyjnych, system orientacji i nawigacji Step-Hear z pilotami, opisy audiodeskrypcyjne eksponatów, brajlowski przewodnik z wypukłymi wydrukami wybranych dzieł, pola uwagi i linie naprowadzające w budynku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dotykowe, udźwiękowione plany informacyjne mają postać ergonomicznie pochylonych tablic, stanowiących jedną całość z estetycznymi, charakterystycznie pochylonymi stojakami. Plany utrzymane są w szaro-biało-brązowo-czarnej kolorystyce. Ich legendy opatrzone są napisami w czarnym druku i w brajlu. W skład realizacji wchodzi ponadto system orientacji i nawigacji Step-Hear, składający się z aktywatora, niewielkiego urządzenia noszonego na nadgarstku lub w kieszeni lub z darmowej aplikacji mobilnej instalowanej na smartfonie i różnego rodzaju unikatowych znaczników montowanych w tych miejscach przestrzeni otwartej i zamkniętej, które mogą być trudne do odnalezienia lub przebycia. Znaczniki emitują sygnał radiowy, który jest odbierany przez aktywator/smartfon. Użytkownik, który wejdzie w zasięg emitowanego sygnału otrzymuje za pomocą aktywatora/smartfona powiadomienie dźwiękowe lub wibracyjne o tym, że w pobliżu są oznakowane miejsca. Może wówczas uaktywnić w znaczniku komunikat dźwiękowy, który naprowadzi go na oznaczone nim miejsce, bądź uaktywnić inną jego funkcję. W ten sposób, Step-Hear pomaga osobom z niepełnosprawnością wzroku odnaleźć wejście do budynku, pomieszczenia, windę, przystanek lub przejście dla pieszych, a osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu przywołać asystenta, otworzyć automatycznie bramę lub drzwi. 

Plan znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/116

BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych i dodania jej do bazy YourWay! 

Duszniki Kolaz 2

Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium: Przestrzeń i jej obrazy Dźwięk, tyflografika i magnigrafika. Kompendium

UE (8)