Muzeum Emigracji w Gdyni

Dla Muzeum Emigracji w Gdyni została wykonana termoformowana kopia francuskiej mapy Kamieńca Podolskiego z roku 1705.

Technologia termoformowania polega na termicznym uwypuklaniu tworzywa PET. Tworzywo sztuczne jest rozgrzewane, a następnie zmiękczane. W ten sposób jest formowane do kształtu, jaki zamierza się mu nadać. Powtarzalny kształt uzyskuje się dzięki wykonanej wcześniej matrycy. Jest ona negatywowa, czyli to, co ma zostać uwypuklone w plastiku, jest w matrycy wklęsłe. Podciśnienie powoduje dopasowanie się plastiku do wklęsłości matrycy. W ten właśnie sposób powstał wypukły obraz na bazie barwnej kopii starej, francuskiej mapy Kamieńca Podolskiego.

Termoforma mapy zawiera jej graficzne odwzorowanie. Na białym tle widoczne są czarne zabudowania, rzeka opływająca Kamieniec Podolski jest niebieska, zaś zwieńczenia murów warownych zaznaczone są na brązowo. Mapa zawiera napisy po francusku.

Do termoformowanej mapy została dodana dotykowa legenda w czarnym druku i w brajlu, po polsku. Tak więc mapę można zarówno oglądać, jak i jej dotykać.

BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych i dodania jej do bazy YourWay! 

Termoforma Francuskiej Mapy Kamieńca Podolskiego Z Roku 1705