Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Cztery dotykowe plany informacyjne w siedzibie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy mają postać niebiesko-żółto-białych tablic z czarnodrukowymi i brajlowskimi napisami. Wykonane są w całości z tworzywa PMMA, zwanego szkłem organicznym. Jest ono odporne na warunki atmosferyczne, zadrapania i uszkodzenia. Trzy z tablic umieszczone są na ścianach, pionowo, na dystansach, zaś jeden poziomo, na stojaku z chromowanej stali, z ergonomicznym pochyleniem ku osobie oglądającej. Prezentują plany w perspektywie zależnej od tego, gdzie zostały umieszczone. Plany informacyjne usytuowane są centralnie, w środkowej i dolnej części tablicy, zaś legenda znajduje się w jej górnej części, nad planem. Ścienne plany informacyjne piwnicy, pierwszego piętra i drugiego piętra zostały wyposażone w beacony, które po skomunikowaniu się z aplikacją YourWay w smartfonie odwiedzającego obiekt, informują o miejscu, w którym ten się znajduje. Plan parteru wyposażono w nadajnik YourWay Plus. Cztery kolejne nadajniki YourWay Plus znajdują się na klatkach schodowych na każdym z pięter, a więc na poziomie piwnicy, parteru, piętra pierwszego i drugiego. Nadajniki mają postać niewielkich pudełek i posiadają głośnik, za pomocą którego sygnalizowana jest ich obecność. Może się to odbywać automatycznie, gdy w pobliżu znajdzie się urządzenie mobilne z aplikacją YourWay lub na życzenie użytkownika, który otrzymuje ponadto szerszą, opisową, głosową informację na temat miejsca, w którym znajduje się nadajnik. Urządzenie jest obsługiwane smartfonem za pośrednictwem aplikacji YourWay. W skład realizacji wchodzą ponadto 52 nadklamkowe, metalowe tabliczki na drzwi z napisami w brajlu, a także taśmy ostrzegawcze na pierwszy i ostatni stopień schodów, i pola ostrzegawcze z poliuretanu, z wypukłymi elementami wewnątrz budynku i na zewnątrz, przed wejściem do obiektu.

Realizacje znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/399

BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych i dodania jej do bazy YourWay! 

Dotykowe plany informacyjne w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy z nadajnikami YourWay Plus i beaconami YourWay, brajlowskie tabliczki nadklamkowe na drzwi, taśmy i pola ostrzegawcze