W Belgii wystartował escape room w ciemnościach

W coraz większej liczbie miast na całym świecie pojawiają się różne inicjatywy, których głównym celem jest pokazanie jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej. W Polsce już ponad 10 lat temu swoją siedzibę otworzyła Niewidzialna Wystawa w Warszawie, która do dzisiaj gromadzi wielu chętnych do zanurzenia się na kilkadziesiąt minut w całkowitych ciemnościach. Za jej przykładem poszły także i inne miasta w naszym kraju, dzięki czemu podobne miejsca możemy odnaleźć m.in. w Katowicach czy w Gdańsku. Jednak w Belgii stowarzyszenie Braille League poszło o krok dalej i otworzyło w 8 miastach escape room w ciemnościach.

4 lipca wystartował pierwszy taki obiekt w Brukseli, gdzie wszyscy chętni mają możliwość rozwiązywać łamigłówki w ciemnościach ścigając się z upływającym czasem. Zasady w tym niezwykłym escape roomie są praktycznie identyczne jak w innych takich miejscach, ponieważ polegają na jak najszybszej ucieczce ze specjalnie przygotowanego pokoju poprzez rozwiązywanie różnych zagadek. Różnicą w stosunku do innych takich pomieszczeń jest to, że wszystko odbywa się w całkowitych ciemnościach, a uczestnicy do rozwikłania łamigłówek korzystają z przedmiotów, które na co dzień używają osoby niewidome.

Jak mówi w komunikacie prasowym stowarzyszenie Braille League: „To nie tylko zapewni zabawę z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami, ale zmieni nastawienie tych ludzi do osób niewidomych i sprawi, że będą oni bardziej otwarci”.

Po ukończeniu powyżej opisanego wyzwania, chętne osoby mogą dodatkowo skorzystać z rozszerzonej rzeczywistości, w której dzięki symulacji można zobaczyć jak widzą osoby, które chorują na zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę oraz inne schorzenia wzrokowe.

Na poniżej podanej stronie internetowej chętne osoby mogą kupić 45 minutową sesję za 59 Euro w tym niecodziennym escape room:

https://escapegamesbelgium.be/nl/games/ligue-braille-escape-room-in-the-dark