Uczestnictwo osób niewidomych w piłkarskich meczach Ligi Mistrzów

Jedną z najbardziej dopingowanych dyscyplin sportowych przez naszych rodaków jest piłka nożna. Podczas meczu trwającego ponad 90 minut na murawie boiska mają miejsce fantastyczne akcje zawodników i zdumiewające obrony bramkarzy, które dopinguje zazwyczaj stadion pełen kibiców obu drużyn. Jednak w jaki sposób mogą wspierać swoich faworytów osoby niewidome i słabowidzące podczas oglądania takich spotkań na żywo?

Z pomocą przychodzi tutaj audiodeskrypcja, która jest opisem tego, co dzieje się aktualnie na murawie stadionu. Dzięki szybkim komentarzom np. dziennikarzy radiowych, osoby niewidome są w stanie na bieżąco śledzić przebieg spotkania i odpowiednio reagować na dobre i złe zagrania swojej ulubionej drużyny. Ścieżka audiodeskrypcji nadawana jest zazwyczaj na konkretnej fali radiowej, która działa tylko w obrębie stadionu. Wypowiadany opis można odsłuchiwać w słuchawkach, co pozwala jednocześnie na odbieranie audiodeskrypcji i słyszenie kibiców na stadionie piłkarskim.

Ostatnio jeden z autorów Bloga o dostępności wybrał się na mecz Ligi Mistrzów, odbywający się w Warszawie. W związku z tym zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego materiału video, gdzie pokazujemy w jaki sposób osoba niewidoma odbiera ścieżkę audiodeskrypcji na piłkarskich meczach: