Śląsk Wrocław zdobył Puchar Polski w Blind Football

Osoby niewidome i słabowidzące w dzisiejszych czasach mają możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów w naszym kraju. Pisaliśmy już na łamach naszego bloga o Blind Tenisie, ale nie jest to jedyna dyscyplina dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Największe emocje wśród polskich kibiców panują przede wszystkim podczas rozgrywanych meczów piłki nożnej. Blind Football jest właśnie dostosowaną formą takich rozgrywek, gdzie osoby z dysfunkcją wzroku biegając za dźwiękową piłką starają się strzelić gola widzącemu bramkarzowi. W ostatnich dniach odbył się finał Pucharu Polski, gdzie zwyciężyła drużyna z Wrocławia.

Zespół Blind Football Śląsk Wrocław powstał w 2019 roku i gromadzi grupę osób niewidomych i słabowidzących z rejonów Wrocławia i jego okolic. W 2020 roku zespół ten zdobył klubowe mistrzostwo świata podczas rozgrywanych zawodów w Bułgarii. Ponadto mają oni na swoim koncie medale i zwycięstwa na międzynarodowych turniejach, a ostatnio zdobyli również Puchar Polski.

W tegorocznych rozgrywkach ogólnokrajowych w Blind Football wzięły udział łącznie cztery drużyny, w tym Niewidzialni Bielsko-Biała, Górnik Zabrze, Wisła Kraków oraz Śląsk Wrocław. To właśnie te dwa ostatnie zespoły dotarły do samego finału, gdzie zeszłorocznego Pucharu Polski bronili krakowianie. Jak powiedział trener Śląska Wrocław Mikołaj Nowacki „Podeszliśmy z dużym respektem do Wisły. W ich składzie jest sporo reprezentantów Polski i to oznaczało, że czeka nas naprawdę wymagające zadanie”.

Obie drużyny walczyły dzielnie w całym spotkaniu. Wynik meczu otworzyła Wisła Kraków, ale gracze wrocławskiego klubu nie dawali za wygraną i w końcówce spotkania fenomenalnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Adrian Słoninka, który zdobył wyrównującą bramkę. W rzutach karnych zdecydowanie przeważali gracze śląskiego klubu, gdzie na wyróżnienie zasłużył bramkarz Michał Płachecki, który nie przepuścił żadnego strzału oraz Łukasz Byczkowski, który wytrzymał presję i zdobył ostatniego gola dającego zwycięstwo w całym spotkaniu.

Gratulujemy zespołowi z Wrocławia wygranego Pucharu Polski i życzymy dalszych sukcesów całej polskiej ekipie Blind Football.