Rusza Helios bez barier

Oglądanie filmowych premier w kinach jest o wiele lepszą alternatywą niż zobaczenie ich na małym ekranie smartfona czy telewizora. Dzięki dużej liczbie sal kinowych w naszym kraju mamy swobodną możliwość wybrania miejsca, w którym najbardziej lubimy oglądać dany gatunek filmowy. Niestety jednak nie każda grupa osób o specjalnych potrzebach ma taki duży wybór, ponieważ mało jest w Polsce seansów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawiają się różne festiwale czy pojedyncze premiery, które posiadają konkretne udogodnienia, ale są to sporadyczne pokazy, przez co osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w odpowiednim dla siebie czasie wybrać się na dostosowany seans. Specjalnie dla takich grup społecznych powstał projekt „Helios bez barier”, który ma zrewolucjonizować seanse kinowe na terenie całej Polski.

Akcja została zainicjowana przez kino Helios i Fundację Kultury Bez Barier, która ma zapewnić pełny dostęp do kin oraz na specjalne seanse osobom o szczególnych potrzebach. Projekt zakłada wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, nadwrażliwością sensoryczną oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier o całej akcji mówi: „To będzie rewolucja w Polsce. Tu należy podkreślić, że jeśli ten cykl się uda i utrzyma w ogólnokrajowej skali, to będzie pierwszy przypadek w naszym kraju. (...) Pracuję na rzecz dostępności kultury już 15 lat - nigdy wcześniej nie spotkałam w branży kinowej tak otwartych, przygotowanych na tak dużą skalę ludzi. Co więcej, tu doszło do czegoś, co normalnie w kraju się nie dzieje, a Helios to zrobił. To oni zwrócili się do nas z tym projektem, a nie na odwrót”.

Jedną z pierwszych części projektu będzie przyjazny sensorycznie pokaz disneyowskiej animacji "Dziwny świat”, który odbędzie się w dniu 26 listopada w całej Polsce w punktach kina Helios. Więcej informacji o całym projekcie oraz o najbliższych dostosowanych seansach można przeczytać na stronie internetowej: https://www.helios.pl/57,Warszawa/Aktualnosci/Szczegoly/id/7521