Powstała nowa aplikacja mobilna mZUS

Korzystanie z aplikacji mobilnych stało się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Dzięki nim możemy bezpośrednio na urządzeniu mobilnym wykonać wiele podstawowych czynności, takich jak sprawdzenie poczty e-mail, przeczytanie najnowszych newsów z naszego kraju i całego świata czy wykonanie przelewu bankowego np. za rachunki telefoniczne. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej instytucji wdraża właśnie takie rozwiązania w swoich jednostkach. Kilka dni temu swoją premierę miała mobilna aplikacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aplikacja mZUS na systemie iOS oraz Android w obecnej wersji pozwala na składanie dwóch wniosków na świadczenia 500+ i 300+. Dodatkowo w samym programie możemy odczytywać wiadomości, które pojawiły się na naszym profilu na PUE ZUS, sprawdzić status przesłanych wniosków i informacje o wypłacie świadczeń oraz skontaktować się z ZUS.

Aktywacje aplikacji mZUS wykonujemy przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie musimy mieć założone konto. Następnie pobieramy mZUS na system Android: https://play.google.com/store/apps/details...

lub iOS: https://apps.apple.com/pl/app/mzus/id1640707358?l=pl

i po jej uruchomieniu przechodzimy wstępny proces konfiguracji. W ostatnim kroku musimy po zalogowaniu się w komputerze na konto PUE wejść w zakładkę Ustawienia, następnie Urządzenia mobilne i Dodaj urządzenie. W tym momencie na monitorze powinien pojawić się kod QR, który należy zeskanować naszym smartfonem w aplikacji mZUS. Drugą opcją sparowania konta z programem jest ręczne wpisanie kodu, który również jest widoczny na komputerze po kliknięciu przycisku Dodaj urządzenie. Po wykonaniu jednej z dwóch powyższych czynności aplikacja mZUS jest już gotowa do użycia.

Po wstępnych testach tego programu na systemie iOS z Voice Overem zauważyliśmy, że w niektórych miejscach znajdują się niezaetykietowane przyciski, a kursor potrafi czasami gdzieś przeskoczyć, ale wszystkie podstawowe funkcje są dostępne z programem udźwiękawiającym.