Powstała bezpłatna książka mówiąca o niepełnosprawności skierowana do dzieci

Zapoznawanie dzieci z problemami osób z niepełnosprawnościami warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Potrzebny jest materiał edukacyjny dostosowany do konkretnego wieku, aby wiedzę przekazać w ciekawy sposób, przyciągający takich młodych odbiorców. W ostatnim czasie powstała ciekawa książka „Agata szaleje na kółkach”, gdzie w zabawnych sytuacjach przedstawiona jest osoba z niepełnosprawnością ruchową.

Opowieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby skierowana jest do dzieci w wieku 5-10 lat. Autorka pokazuje czytelnikom, że osoba z niepełnosprawnością nie jest wykluczona ze społeczeństwa. Główną postacią jest tytułowa Agata, która jest osobą dorosłą i porusza się na wózku inwalidzkim. Książka przedstawia ciekawe przygody oraz zabawne historie głównej bohaterki, pokazujące jak można przeciwstawiać się ograniczeniom, które związane są z posiadaną niepełnosprawnością. Agata swoim zachowaniem przełamuje krążący w społeczeństwie stereotyp osoby z niepełnosprawnością ruchową, która jest zamknięta w swoim domu i nie potrafi sobie poradzić we własnym życiu.

Główna bohaterka była wzorowana na Agacie Roczniak, która w wieku zaledwie 3 lat zachorowała na SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni). W swoim dorobku zawodowym była modelką na wózku, a obecnie jest Prezeską Fundacji Diversum oraz Ekspertką ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Banku BNP Paribas.

„Agata szaleje na kółkach” jest pozycją bezpłatną i została wydana w języku polskim i ukraińskim, dzięki wsparciu między innymi partnera strategicznego Banku BNP Paribas. Pierwsze egzemplarze tej opowieści przeznaczone są dla dzieci biorących udział w warsztatach, które są dodatkowym elementem pozwalającym na utrwalenie pozyskanej wiedzy.