Powstaje międzynarodowa biblioteka audiobooków

W wolnym czasie często lubimy posłuchać dobrego audiobooka lub słuchowiska. Z naszego ulubionego gatunku. W dzisiejszych czasach mamy dostępnych wiele różnych źródeł, gdzie możemy zakupić taką formę książki lub słuchać ich w ramach płacenia comiesięcznej subskrypcji. Jednak jak się okazuje, to nie koniec miejsc, w których możemy znaleźć książki w formie audio, a wszystko dzięki projektowi Blinda.

Projekt z Funduszy Komisji Europejskiej, pozwolił na stworzenie aplikacji, gdzie osoby niewidome i słabowidzące, będą mogły darmowo słuchać audiobooków w ramach Traktatu z Marrakeszu. W powyższe działania, zaangażowanych jest 8 organizacji z Chorwacji, Niemiec oraz Słowenii, a głównym koordynatorem jest Audibook. Program będzie dostępny na systemie iOS oraz Android, a jego obsługa będzie odbywała się za pomocą syntezy mowy i głosowego sterowania. Od początku roku to rozwiązanie jest testowane przez wewnętrzną grupę, a od połowy kwietnia wszyscy chętni z powyższych trzech krajów mogą zgłaszać się do otwartych testów aplikacji Blinda. Projekt trwa do końca kwietnia a następnie działanie tego programu będzie rozszerzane na inne kraje. Istnieje dość duża szansa, że w pewnym momencie w naszym kraju będziemy mieli dostęp do zasobów tej biblioteki, ponieważ całe rozwiązanie jest wspierane przez Europejski Związek Niewidomych.

Według nas będzie to niezwykle ciekawa baza audiobooków w różnych językach, która może być przydatna dla osób niewidomych i słabowidzących w naszym kraju, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż trafi ona do polskich sklepów App Store oraz Sklep Play.