Obuwie dla osób niewidomych wykrywające przeszkody

Samodzielne poruszanie się po ulicach miast jest dużym wyzwaniem dla osób niewidomych i słabowidzących. Konieczne jest w tej sytuacji nauczenie się codziennych tras, najeżonych przejściami dla pieszych, skrzyżowaniami, zakrętami itp. Często wyzwaniem jest też korzystanie z komunikacji miejskiej. Prawdziwą próbą ognia dla osób niewidomych i niedowidzących są jednak przeszkody, które pojawiają się często nagle, z dnia na dzień, np. remonty kanalizacji czy porzucone gdzie popadnie elektryczne hulajnogi.

W ostatnich latach pojawiło się wiele urządzeń, których główną funkcją jest wykrywanie przeszkód. Naukowcy nie przestają pracować nad nowymi rozwiązaniami, które w zamyśle mają wspomóc osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Całkiem niedawno w kategorii urządzeń ubieralnych pojawiły się inteligentne buty.

Austriacka firma Tec-Innovation zaprezentowała obuwie wyposażone w czujniki ultradźwiękowe, których zadaniem jest wykrywanie przeszkód. Ten innowacyjny wynalazek sygnalizuje przeszkodę wibracjami i alarmami dźwiękowymi, ostrzegając osoby niewidome i słabowidzące. Inteligentne buty komunikują się z telefonem ich użytkownika po sparowaniu, informując następnie o przeszkodach znajdujących się w odległości do 4 metrów.

Obecnie trwają prace nad bardziej zaawansowaną wersją tego obuwia. W przyszłości inteligentne buty mają być dodatkowo wyposażone w kamery i mają mieć zaimplementowaną sztuczną inteligencję, co sprawi, że będą one także informowały użytkownika o naturze napotkanej przeszkody.

Pozostaje sekundować firmie w wysiłkach na rzecz udoskonalania tego interesującego rozwiązania, które może zapewnić osobom niewidomym i słabowidzącym zupełnie nowe możliwości w samodzielnym poruszaniu się.

Ciekawi nas czy Wy skorzystalibyście z takiego obuwia podczas swoich pieszych wędrówek? Liczymy i czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie.