Obsługa smartfona za pomocą monitora brajlowskiego

Rozwój urządzeń technologicznych pozwala na wykonywanie coraz większej liczby czynności bezpośrednio z naszego telefonu, który zawsze mamy przy sobie. Umożliwia to szybkie załatwienie codziennych spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednak w momencie kiedy musimy napisać większy tekst, wiadomość SMS lub e-mail, wygodniejszym narzędziem do takich czynności jest standardowa, fizyczna klawiatura qwerty. Osoby niewidome mają dodatkowo możliwość notowania dłuższych treści na monitorze brajlowskim, który - poza pisaniem - umożliwia im jeszcze odczytywanie w alfabecie Braille’a wyświetlanej zawartości na ekranie smartfona.

Urządzenia brajlowskie łączą się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth lub w przypadku komputerów dodatkowo za pośrednictwem kabla. Po odpowiednim sparowaniu, osoby niedowidzące mogą korzystać z technologicznych sprzętów obsługując je za pomocą opisywanych w tym tekście monitorów. Dzięki temu niewidomi użytkownicy mają pod swoimi palcami aktualnie zaznaczoną zawartość na telefonie lub komputerze, a przyciski znajdujące się nad linijką brajlowską umożliwiają sterowanie połączonym urządzeniem za pomocą odpowiednich skrótów klawiaturowych oraz szybkie zapisywanie tekstów w piśmie sześciopunktowym. Jest to ciekawe rozwiązanie, które dla wielu osób z dysfunkcją wzroku jest codziennym narzędziem pracy.

Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób osoba niewidoma może obsługiwać smartfona za pomocą monitora brajlowskiego, to zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu na naszym kanale:

Zachęcamy również do zasubskrybowania kanału Blog o dostępności na YouTube lub TikTok, jeśli zamieszczane przez nas materiały są dla Was przydatne i interesujące, abyśmy mieli jeszcze większą motywację do tworzenia nowych, ciekawych treści.