Nowości zaprezentowane przez firmę Apple na WWDC 2022

W ostatni poniedziałek odbyła się konferencja dla deweloperów WWDC 2022, która jak zwykle przyniosła wiele nowych informacji o nadchodzących wersjach systemów operacyjnych w urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłka. Niestety zabrakło jakichkolwiek informacji o wprowadzanych funkcjach dostępności, ale ponieważ wiele osób niewidomych oraz słabowidzących używa sprzętu od Apple, to poniżej wymieniamy najciekawsze według nas funkcje, które może będą dla niektórych osób przydatne w najbliższej przyszłości.

Po pierwsze został całkowicie przeprojektowany ekran blokady w iOS oraz iPadOS który teraz będziemy mogli dostosować do swoich potrzeb. Pozwoli to na m.in. dodawanie różnych widżetów w tym miejscu, czy zmianę kroju liter dla daty i godziny. Aplikacja Wiadomości dostała też kilka ciekawych opcji a w tym edytowanie i usuwanie wysłanych wiadomości oraz możliwość oznaczenia SMS-a jako nieprzeczytany. Program Mail na iOS 16, iPadOS 16 oraz macOS Ventura otrzymał według nas trzy interesujące funkcje, które może nie są innowacyjne, ale ułatwiają pracę z pocztą elektroniczną na systemach operacyjnych od firmy Apple. Dodano opcję cofnięcia wysłania wiadomości, możliwość ustawienia konkretnego czasu i daty, kiedy dany mail ma być wysłany oraz możliwość odłożenia wiadomości na później, podając po jakim czasie program pocztowy ma nam o niej przypomnieć. Ciekawą funkcją związaną z bezpieczeństwem naszych haseł jest opcja Pass Keys, która będzie dostępna na systemach iOS 16, iPadOS 16 oraz macOS Ventura. Pozwoli ona na zastąpienie tradycyjnych haseł specjalnymi tokenami, które korzystają m.in. z uwierzytelniania biometrycznego. Wszystkie Pass Keys będą przechowywane na naszym urządzeniu i nie są przekazywane bezpośrednio do danej usługi lub strony, co uniemożliwia ich wykradzenie.

System iPadOS 16 coraz bardziej będzie przypominał pracę na laptopach z dotykowym ekranem, poprzez wprowadzenie pracy z aplikacjami w oknach, podobnie jak ma to miejsce w systemie macOS. Dodatkowo nowy system operacyjny na tablety giganta z cupertino, pozwoli na dostosowywanie pasków narzędzi w wielu programach oraz opcję zmiany rozszerzenia pliku w systemowej aplikacji Pliki, co nie było do tej pory możliwe. Pod koniec tego roku mamy również otrzymać ciekawy program o nazwie Free Formi, który będzie służył do pracy projektowej z innymi użytkownikami w grupie, a wyglądem ma przypominać standardowy Notatnik.

W systemie watchOS 9, mają pojawić się dwie ciekawe funkcje zdrowotne, a w tym opcja historii wykrycia objawów choroby migotania przedsionków oraz program służący do rejestrowania leków, które przyjmujemy z możliwością przypomnienia o ich wzięciu oraz podania informacji o potencjalnie niepożądanych reakcjach pomiędzy danymi lekami.

Dla naszego kraju na pewno dobrą wiadomością jest wprowadzenie wsparcia dla języka polskiego do aplikacji Tłumacz oraz do przeglądarki internetowej Safari. Pozwoli to na tłumaczenie całych stron z różnych języków na nasz ojczysty oraz korzystanie w pełni z wyżej wymienionego programu.

Niestety polskiej Siri nadal się nie doczekaliśmy.

Na oficjalne wersje wszystkich systemów operacyjnych od Apple trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do końca września, aby móc wypróbować wszystkie nowości.