Nowe funkcje dostępności od Apple

Firma Apple już od wielu lat słynie z dbania o dostępność swoich urządzeń i systemów operacyjnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, co pozwala na coraz więcej możliwości, o których kiedyś moglibyśmy tylko pomarzyć. W ostatnich dniach gigant z Cupertino poinformował, że do końca tego roku wprowadzi do swojego oprogramowania kilka naprawdę innowacyjnych ułatwień dostępności.

Pierwszą nowością będzie funkcja Apple Watch Mirroring, która pozwoli na sterowanie swoim zegarkiem z poziomu iPhone za pomocą sterowania głosowego czy Switch Control. Pozwoli to osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi na obsługę Apple Watch oraz sprawdzenie wyników badań z sensorów zawartych w smartwatchu w wygodniejszy sposób. Dodatkowo zostanie rozwinięta funkcja AssistiveTouch, która pozwala na sterowanie zegarkiem za pomocą odpowiednich ruchów dłoni bez potrzeby dotykania ekranu. Aktualizacja doda kilka nowych gestów, które pozwolą na odrzucenie powiadomienia, odebranie lub odrzucenie połączenia telefonicznego, odtworzenie lub wstrzymanie multimediów, wykonanie zdjęcia oraz rozpoczęcie, wstrzymanie lub wznowienie treningu poprzez wykonanie gestu podwójnego uszczypnięcia.

Dla osób niewidomych interesującą funkcją może być wykrywanie drzwi dzięki czujnikowi Lidar. iPhone lub iPad, posiadające Lidar, będą wykrywać wszystkie drzwi, informować nas o tym, jak daleko się od nich znajdujemy oraz wskazywać, czy drzwi są obecnie otwarte czy zamknięte. Dodatkowo, jeśli drzwi będą zamknięte, to otrzymamy też komunikat z jakim typem klamki mamy do czynienia oraz czy trzeba drzwi popchnąć, pociągnąć lub przesunąć, aby je otworzyć. Opisywana funkcja będzie pozwalała też na odczytanie wszystkich znaków i symboli znajdujących się na lub w okuł drzwi, takich jak numer pokoju czy godziny otwarcia. Użytkownicy Voice Overa otrzymają dodatkowo obsługę ponad 20 nowych języków m.in. ukraińskiego czy katalońskiego.

Następną innowacyjną funkcją, którą Apple ma zamiar wprowadzić w najbliższych miesiącach są napisy na żywo, dedykowane dla osób głuchych. Ta opcja pozwoli na generowanie napisów w czasie rzeczywistym zarówno z treści internetowych jak i rozmów na FaceTime, oraz rozmów z drugą osobą, która jest obecnie koło nas.

Dodatkowo zostaną wprowadzone pomniejsze udoskonalenia, takie jak funkcja Siri Pause Time, która pozwoli na dostosowanie czasu oczekiwania Siri przed odpowiedzią na zadane pytanie, możliwość dyktowania wyrazu litera po literze w opcji sterowanie głosowe czy dostosowanie unikalnych dźwięków i dodanie ich do wprowadzonej niedawno funkcji rozpoznawania dźwięków.

Wszystkie opisane powyżej innowacyjne opcje ułatwień dostępu, powinniśmy zobaczyć w iOS 16, którego wersja beta  zostanie zaprezentowana już w czerwcu. Czas pokaże czy z wszystkich wyżej wymienionych funkcji będziemy mogli korzystać w naszym kraju.