Niewidzialny Świat powstał w Lesznie

W coraz większej liczbie miast w Polsce i na świecie powstają specjalnie przygotowane miejsca, gdzie osoby pełnosprawne mogą doświadczyć jak wygląda życie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jednym z pierwszych przedsięwzięć tego typu była Niewidzialna Wystawa w Warszawie, która do dziś gromadzi wielu odwiedzających, którzy pragną wczuć się w życie osób niewidomych i słabowidzących. Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o powstaniu w Belgii escape roomu w ciemnościach, a ostatnio swoje otwarcie miał Niewidzialny Świat w Lesznie, który jest pierwszym miejscem w Europie, gdzie w tej samej przestrzeni można doświadczyć otoczenia z perspektywy zarówno osoby niewidomej, jak i poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Tu osoby pełnosprawne mogą się dowiedzieć, jak przestrzeń wokół odbierają osoby z dysfunkcjami wzroku lub z niepełnosprawnością ruchową. Wyróżniającym elementem tej wystawy jest możliwość samodzielnego wykonywania codziennych czynności w całkowitych ciemnościach lub, po włączeniu światła, w tej samej przestrzeni, wykonywanie ich z perspektywy wózka inwalidzkiego. O miejscu tym tak mówi Monika Hyżyk, prezes zarządu Multieducation: „Osoby z niepełnosprawnościami żyją tak jak wszyscy, ale muszą wypracować schematy funkcjonowania, by mogły bezpiecznie się poruszać i być samodzielnymi wykonując podstawowe czynności. Chcemy to uświadomić osobom pełnosprawnym, dlatego w tym projekcie wczują się w ich role”.

Wystawę stworzoną przez firmę Multieducation może odwiedzić każdy, kto ukończył 7 lat. Znajduje się ona w Lesznie przy ulicy Chopina 116 a. Organizatorzy nie zdradzają szczegółów przedsięwzięcia, by nie odbierać zwiedzającym możliwości osobistego zapoznawania się ze światem osób z niepełnosprawnościami. Wystawa z pewnością warta jest odwiedzenia.

Na poniższej stronie internetowej znajdują się podstawowe informacje dotyczące tego interesującego przedsięwzięcia, m.in. dane kontaktowe: http://www.niewidzialnyswiatleszno.pl/