Naukowcy wciąż zaskakują

Współczesna Nauka badawcza, pozwala nam na rzeczy, o których jeszcze kilka lat temu w ogóle byśmy nie pomyśleli. Rozwój tej dziedziny, daje zupełnie nowe możliwości i umożliwia m.in. na szybkie wyleczenie z konkretnej choroby. Ostatnio szwajcarscy i amerykańscy naukowcy, przekroczyli kolejny poziom i przywrócili do życia światłoczułe komórki nerwowe oka człowieka po pięciu godzinach od śmierci dawcy.

W dziedzinie nauki ludzką śmierć rozumiana jest jako nieodwracalne zatrzymanie aktywności mózgowej, oddechowej lub krwionośnej. Badaczom udało się pobrać komórki nerwowe oczu i wskrzesić je z powrotem do życia. Przywrócone receptory oka, potrafiły reagować na różne barwy światła, na jasne światło oraz na słabe błyski. Podczas początkowych badań pobrane receptory, nie potrafiły komunikować się z innymi komórkami w źrenicy, ale rozwiązaniem tego problemu okazało się stworzenie specjalnej maszyny, która dostarczała tlen oraz środki odżywcze do oka. Naukowcy są przekonani, że to odkrycie pozwoli w przyszłości na odzyskanie wzroku u niektórych osób niewidomych.

Oczywiście do przywracania wzroku jeszcze jest na pewno daleka droga, ale pierwsze wyniki brzmią obiecująco i warto jest przyglądać się dalszemu rozwojowi tych badań.