Microsoft Edge wprowadza opisywanie zdjęć

Dla osób niewidomych i słabowidzących przeglądających zasoby Internetu, bardzo ważnym elementem dostępności są poprawne teksty alternatywne do zamieszczanych na stronach zdjęć. Dzięki temu, za pomocą wstawionej treści, która jest odczytana przez program udźwiękawiający, możemy dowiedzieć się, co zostało umieszczone na danym obrazku. Niestety jeszcze wiele stron nie zawiera takich opisów do istotnych materiałów graficznych dla osób niewidomych, dlatego w tym celu przeglądarka Microsoft Edge wprowadza automatyczne rozpoznawanie i odczytywanie obiektów znajdujących się na obrazkach w Internecie.

Opisana powyżej funkcja, powinna być już dostępna w Waszej przeglądarce na systemach Windows, macOS oraz Linux, a możemy ją włączyć w ustawieniach Edge w sekcji Ułatwienia dostępu. Od technicznej strony patrząc, opisywanie będzie się odbywało na serwerach Microsoftu za pomocą odpowiedniej platformy. Funkcja będzie działała dla zdjęć, które nie zawierają żadnego tekstu alternatywnego, ale podobno Microsoft pracuje już nad tym, aby to automatyczne zamieszczanie opisu działało również przy grafikach, które mają wstawiony zły lub błędny tekst alternatywny. Niestety nie wszystkie typy obrazków będą opisywane. Takie ograniczenia będą dotyczyły zdjęć o wielkości mniejszej niż 50 x 50 pikseli, bardzo dużych grafik, obrazów pokazujących sceny drastyczne oraz oznaczonych przez autora danej strony jako dekoracyjne i niewnoszące żadnej istotnej treści w serwisie.

Niestety na razie na liście dostępnych języków, w których opisana powyżej funkcja będzie działać, nie ma naszego ojczystego, ale miejmy nadzieję, że to się za niedługi czas zmieni. Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie, które jakiś czas temu wdrożyła przeglądarka Google Chrome, więc warto jest czekać jak dalej rozwinie się ta przydatna dla osób niewidomych i słabowidzących funkcjonalność.