METRO Blind Tennis Tournament

W weekend 11-12 czerwca, odbyły się w Londynie zawody sportowe dla osób niewidomych i słabowidzących. W sobotę zawodnicy w różnych kategoriach wzrokowych, rywalizowali w lekkiej atletyce a w niedziele odbył się towarzyski turniej w blind tenisa. Ponieważ miałem możliwość uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu, to poniżej napiszę kilka słów o METRO Blind tennis tournament 2022.

METRO Blind tennis tournament, to zawody sportowe, które odbywają się co roku w Londynie, już od 1977 r., z wyłączeniem dwóch ostatnich lat z powodu panującej pandemii Covid-19. W sobotę 11 czerwca 2022, osoby niewidome i słabowidzące Z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpani i oczywiście z Polski, brały udział w zawodach lekko atletycznych. Każdy mógł wybrać swoje ulubione dyscypliny z tej kategorii sportu i rywalizować z wieloma zawodnikami z różnych krajów. Ja startowałem w biegu na 100 m, skoku w dal, żucie dyskiem oraz oszczepem. Za pierwsze trzy miejsca zawodnicy otrzymywali pamiątkowe medale, ale oczywiście najbardziej liczyła się dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Ja zdobyłem w biegu na 100 m brązowy medal.

Brązowy MedalMedal Metro 2022

Natomiast w niedziele odbywał się turniej blind tenisa, ale zanim moja grupa pojawiła się na kortach, to wczesnym rankiem odwiedziliśmy jeszcze inne ikoniczne miejsce dla tenisa, czyli korty Wimbledonu.

Piotr Na Tle Stadionu

Trwały tam już przygotowania do turnieju tenisowego, który zaczyna się 27 czerwca, gdzie oczywiście wszyscy mamy nadzieję, że znowu niepokonana będzie Iga Świątek, ale na szczęście udało nam się w ostatniej chwili zobaczyć drugi kort w hierarchii ważności w Wimbledonie oraz kupić kilka tenisowych pamiątek.

Po przybyciu na nasze korty, gdzie odbywały się zawody w blind tenisa każdy rozegrał kilka meczów z różnymi przeciwnikami. Dla mnie możliwość zagrania z zagranicznymi zawodnikami, było świetnym doświadczeniem i pozwoliło mi na odpowiedź, co jeszcze muszę poprawić, aby móc grać lepiej na takim wysokim poziomie rozgrywek w tenisa.

Dla mnie blind tenis jest najlepszym sportem, który mogą uprawiać osoby niewidome i słabowidzące. Jednak taka forma zawodów, że jednego dnia jest lekkoatletyka a drugiego dopiero tenis też przypadła mi do gustu. Teraz czekam z niecierpliwością na wrześniowy międzynarodowy turniej w blind tenisie jak również z zaciekawieniem spoglądam na przyszłoroczny terminarz zawodów, gdzie w planach są trzy duże turnieje w tym mistrzostwa świata.

Piotr Malicki

Współautor Bloga o Dostępności