Koniec problemów z obrazkami CAPTCHA dla osób niewidomych i słabowidzących

Podczas wypełniania różnych formularzy na stronach internetowych, służących m.in. do założenia konta w danym serwisie lub do wysłania wiadomości, bardzo często napotykamy na tzw. weryfikacje kodami CAPTCHA. Pozwala ona na wykonanie prostego testu, który sprawdza, że jesteśmy człowiekiem a nie robotem i umożliwia ochronę danego serwisu przed spamem i odszyfrowywaniem haseł. Osoby niewidome mogą oczywiście korzystać z wersji audio kodów, jeżeli taka opcja jest dostępna na danej witrynie lub wykorzystywać różne wtyczki, które pozwalają na rozpoznanie kodu zaszytego w grafice. Jednak niestety nadal zdarza się trafić na niewyraźne CAPTCHA, których bez pomocy osoby widzącej nie uda nam się przejść, co całkowicie uniemożliwia osobom niedowidzącym dokończenie procesu np. rejestracji. Na szczęście być może za jakiś czas wybawieniem od tego typu problemów będą sprzęty z logiem nadgryzionego jabłka.

W najnowszym systemie operacyjnym iOS 16, odkryto nową interesującą funkcję, która nie została zaprezentowana na sesji otwierającej WWDC 2022. Dzięki wykorzystaniu „Private Access Token”, możliwa jest automatyczna weryfikacja użytkownika przez system, co pozwala na powiadomienie witryny, która wysyła CAPTCHA, że nie jesteśmy robotem, poprzez sprawdzenie szczegółów naszego profilu Apple ID i informacji o urządzeniu, z którego korzystamy. Oczywiście wszystko będzie się odbywać z zachowaniem naszej prywatności, dzięki weryfikacji HTTP, która nazywa się “PrivateToken”. Pozwoli to jedynie na przesłanie komunikatu do strony, czy przeszliśmy pozytywnie weryfikację i umożliwi automatyczne pominięcie kroku z kodem CAPTCHA. Opcja ta jest domyślnie włączona w iOS 16, a użytkownicy wersji Beta, mogą ją odnaleźć w Ustawienia > nasz profil Apple ID > Hasło i ochrona.

Oczywiście zobaczymy w najbliższej przyszłości, czy nowa funkcja będzie działała u większości dostawców, bo na razie tylko Cloudflare i Fastly wprowadziły na swoich serwerach działanie tej funkcji, ale na pewno dla osób niewidomych i słabowidzących będzie to spore ułatwienie.