iOS 16 na urządzenia Apple już dostępny

W tym tygodniu, po trzech miesiącach otwartych testów, na smartfony firmy Apple trafiła oficjalna wersja systemu operacyjnego iOS 16. Mogą ją zainstalować użytkownicy posiadający telefon iPhone 8 lub nowszy, aczkolwiek niektóre dodane opcje działają jedynie na modelach 12, 13 i 14 z serii PRO i PRO MAX.

Z ogólnych nowości w iOS 16 zasługują na uwagę m.in. funkcje własnej personalizacji i dodawania widżetów na ekran blokady, możliwość podpatrzenia hasła do połączonej z telefonem sieci Wi-Fi czy też edycja i wycofywanie wiadomości wysłanej w iMessage oraz zaplanowanie wysyłki maila z systemowej aplikacji, o konkretnej godzinie. Poza tym pojawiło się kilka ulepszeń dostępu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Pierwszą nowością, która działa z polskim Voice Overem jest tryb wykrywania w narzędziu Lupa. Użytkownicy iPhone, którzy posiadają czytnik LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), mogą od teraz po wejściu w Lupę wykrywać znajdujące się w pobliżu drzwi. Umożliwia to oznajmianie przez program udźwiękawiający odległości, jaka dzieli nas do widocznych przez aparat drzwi, ponadto informacji czy są one otwarte, czy zamknięte i w jaki sposób należy je otworzyć. Voice Over odczyta także teksty znajdujące się na tych drzwiach. Ponadto sam program udźwiękawiający otrzymał wsparcie dla kolejnych 20 języków, m.in. dla bułgarskiego, katalońskiego, ukraińskiego czy wietnamskiego.

Ciekawą funkcją wydaje się być opcja Klonowanie Apple Watch, umieszczona w sekcji Dostępność. Umożliwia ona zdalne sterowanie zegarkiem z poziomu iPhone, udostępniając osobom z niepełnosprawnościami motorycznymi i fizycznymi  łatwiejszą obsługę Watcha. Zamiast stukać w ekran zegarka, możliwa jest jego obsługa za pomocą głosu, ruchów głową, dźwięków czy też przy użyciu zewnętrznych przełączników z poziomu iPhone.

Z innych nowości w systemie iOS 16 pojawiła się możliwość dodawania audiogramów do aplikacji Zdrowie. Funkcję Rozpoznawanie dźwięków wzbogacono o możliwość nauczenia jej identyfikowania dodanych, charakterystycznych dźwięków własnych, dzięki czemu telefon powiadomi np. o skończeniu prania, po wykryciu  dźwięku emitowanego przez pralkę.

Nasze testy iOS 16 przeprowadziliśmy również na starszym modelu iPhone 8 Plus i wszystko działało bez zarzutu. Opisaliśmy tu jedynie najważniejsze nowości, więc jeśli zauważyliście inne, przydatne udoskonalenia, czekamy na wasze komentarze pod tym postem.