iOS 16 – najciekawsze funkcje i błąd dostępności

Od połowy września użytkownicy sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka mogą już na swoich smartfonach korzystać z systemu iOS 16. Najnowsza wersja tego oprogramowania zawiera wiele przydatnych rozwiązań, jak chociażby możliwość personalizacji i dodawania widżetów na ekran blokady, wycinanie obiektu z tła zdjęć, które znajdują się na naszym urządzeniu, opcję cofnięcia wysyłania wiadomości iMessage oraz E-mail w określonym czasie czy funkcję sterowania Apple Watchem z poziomu iPhone. System iOS 16 można pobrać i zainstalować na telefonach od wersji 8 w górę.

Jedną z ciekawych funkcji, która dołączyła do najnowszego oprogramowania od firmy Apple, jest automatyczna weryfikacja pozwalająca na omijanie obrazków CAPTCHA, które sprawdzają na wielu stronach czy nie jesteśmy robotem, próbującym np. założyć konto w jakimś serwisie. Pozwala to na szybkie wypełnienie różnych formularzy bez potrzeby wpisywania niewyraźnego tekstu z obrazka lub z nagrania, które ma słabą jakość. Firma Apple ponadto dodała do listy naszych kontaktów dodatkową zakładkę „Duplikaty”, która pozwala szybko sprawdzić czy nie mamy dwóch takich samych numerów telefonów zapisanych w naszej bazie.

Inną, równie ciekawą funkcją, którą możemy odnaleźć w iOS 16, jest możliwość zaplanowania wysłania wiadomości e-mail o konkretnej godzinie w danym dniu. Niestety w tym przypadku występuje błąd dostępności, który uniemożliwia osobom korzystającym z programu udźwiękawiającego Voice Over na całkowite wykorzystanie tej opcji. Jeśli jesteście ciekawi, jaki napotkaliśmy problem w tej nowej funkcji, to zapraszamy Was do obejrzenia filmu na naszym kanale oraz do zasubskrybowania Bloga o dostępności, ponieważ przez najbliższe dni będą się na nim pojawiały krótkie materiały video z innymi ciekawymi funkcjami, które odnaleźliśmy w systemie iOS 16.