Inuru - polski projekt, który w przyszłości uratuje życie tysięcy osób

Marcin Ratajczak i Patryk Barkowski po dziesięciu latach pracy nad swoim wynalazkiem opracowali najtańszą i najcieńszą, elektroniczną opaskę z ekranem OLED, która w przyszłości pomoże w leczeniu wielu tysięcy osób. Jest to obecnie największa innowacja w technice tzw. drukowania światłem. Dr Maciej Kawecki napisał na swoim profilu w LinkedIn: „Możliwe, że to największa rewolucja w technologii, która wyszła z rąk Polaków”. To stwierdzenie pokazuje dobitnie, jak wielkiego odkrycia dokonali nasi rodacy.

Opaski nazwane Elfami, wyposażone w ekran OLED, będą służyć osobom chorym, regularnie przyjmującym leki, ponadto mają odczytywać daty ważności na produktach spożywczych. Najważniejszym aspektem tego projektu jest możliwość umieszczania takich ekranów na opakowaniach leków. Po upływie terminu ważności farmaceutyku, opaski będą świeciły na czerwono, komunikując niebezpieczeństwo dla zdrowia, bowiem powszechnie wiadomo, że przeterminowane leki szkodzą, mogą ponadto stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Według twórców opaski, dzięki niej można będzie uniknąć aż 30 tysięcy zgonów rocznie i olbrzymich kosztów związanych z nieodpowiednim stosowaniem leków.

Funkcja odczytywania dat ważności produktów spożywczych przyczyni się ponadto do rozwiązania globalnego problemu, jakim jest marnotrawienie żywności. Według Dr Kaweckiego ten niesamowity wynalazek pokazuje trendy technologiczne w dziedzinie elektronicznego komunikowania. Oficjalna prezentacja technologii odbędzie się 11 września, w Krakowie, na Festiwalu Bomba Megabitowa.

Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych lat, takie właśnie cienkie ekrany będą umieszczane pod naszą skórą, co pomoże w ratowaniu życia np. osób chorych na cukrzycę. Ten innowacyjny i bardzo interesujący wynalazek z pewnością pomoże wielu chorym, pozostaje czekać na jego wdrożenie do powszechnego zastosowania.