HBO MAX - kolejną dostępną platformą streamingową w Polsce dla osób niewidomych

8 marca 2022 do bazy platform streamingowych w Polsce dołączyło HBO MAX, które zastąpiło dotychczasowe HBO GO. Dzięki temu, wszyscy fani wciągających filmów i seriali, otrzymali kilkaset dodatkowych tytułów do oglądania w wolnym czasie.

Jak ygląda dostępność tej platformy w przeglądarce internetowej w Windows oraz w aplikacji mobilnej na systemie iOS dla programów udźwiękawiających?

Poruszając się na iPhone za pomocą Voice Overa w HBO MAX zaobserwowaliśmy dwa drobne problemy. Po pierwsze w pewnych momentach, aplikacja wydaje się trochę obciążona, ponieważ przechodzenie do kolejnych elementów na ekranie, odbywa się z niewielkim opóźnieniem. Dodatkowo, podczas odtwarzania wybranej produkcji, nie można zatrzymać filmu lub serialu, za pomocą klasycznego gestu stuknięcia dwukrotnie dwoma palcami, co np. w Netflix działa bez najmniejszych problemów. Na szczęście nie zauważyliśmy podczas testów, aby kursor przeskakiwał nagle w inne miejsce, co często się zdarza w obecnej wersji systemu iOS w różnych programach. Dodatkowo wszystkie opcje są jasno opisane i zaetykietowane, aczkolwiek gdzieniegdzie dostrzec można było literówki w polskiej wersji aplikacji.

Trochę lepiej sprawa się ma z stroną internetową, gdzie ogólnie przeglądanie bazy filmów i seriali odbywa się płynnie, ale zauważyliśmy dwa problemy podczas odtwarzania konkretnej produkcji. Wszystkie przyciski, służące do sterowania materiałem video są poprawnie zaetykietowane, aczkolwiek obsługa dwóch za pomocą klawiatury jest nieprawidłowa. Po pierwsze buton, służący do przewinięcia filmu o kilkanaście sekund w przód, powodował zatrzymanie odtwarzanej produkcji, a suwak głośności, po kliknięciu w niego enterem, pozwalał jedynie na wyciszenie dźwięku, a nie zmianę głośności.

Na pewno istnieje jeszcze kilka innych błędów dostępności na tak dużej platformie VOD, których nieudało się znaleźć, ale po wstępnych testach uważamy, że osoby niewidome mogą bez większych problemów poradzić sobie z jej obsługą. Jedyny mankament, który na razie nie przekonał nas do dłuższego skorzystania z tej bogatej oferty, to brak jakiejkolwiek polskiej audiodeskrypcji w filmach i serialach. Na szczęście po kontakcie z pomocą HBO MAX, otrzymaliśmy informację, że trwają pracę nad wdrożeniem opisu akcji dziejącej się na ekranie w naszym języku, więc czekamy na to z niecierpliwością.