Gra Sudoku na iOS dostępna dla osób niewidomych

Osoby widzące, dla relaksu, korzystają z licznych gier wideo pozwalających na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Dziś także osoby niewidome i słabowidzące mają spory wybór gier audio, jako że potrzeba rywalizacji i „łamania głowy” jest wspólna dla wszystkich. W ofercie gier audio są proste gry wymagające tylko poprawnych odpowiedzi na szereg pytań, ale są też gry, podczas których osoba niewidoma może przedzierzgnąć się w profesjonalnego pilota, odpowiedzialnego za kilkuset pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu. Do grupy gier dostępnych dla osób korzystających z programów udźwiękawiających dołączył kilka miesięcy temu tytuł Accessible Sudoku dla  systemu iOS.

Sudoku jest grą logiczną, która w klasycznym wydaniu zawiera tabelę z dziewięcioma wierszami i dziewięcioma kolumnami. Zadanie gracza polega na takim ułożeniu cyfr od 1 do 9 w każdym wierszu i w każdej kolumnie, by się one nie powtarzały. Dodatkową komplikacją jest to, że tabele 9 na 9 ułożone są w tzw. bloki, w których znajdują się 3 na 3 tego typu tabele. Utrudnienie polega na tym, że cyfry od 1 do 9 nie mogą się powtarzać również w wierszach i kolumnach bloku.

Autorem Accessible Sudoku jest John Sturt, znany również z innych gier dostępnych dla udźwiękowienia Voice Over dla systemu iOS. Po pierwszym otwarciu Accessible Sudoku osoba niewidoma otrzymuje głosową instrukcją podstaw gry, następnie zostaje wyświetlona tabela 4 na 4, na której można poćwiczyć Sudoku. Po opanowaniu układania cyfr we właściwej konfiguracji, do wyboru jest kilka poziomów trudności. Do dyspozycji gracza są tabele 9 na 9, 16 na 16, a nawet 25 na 25, więc z pewnością każdy znajdzie poziom odpowiedni dla siebie.

Jeśli lubicie tego typu logiczne łamigłówki, to gra jest naprawdę wciągająca i co ważne całkowicie dostępna dla Voice Over. Nie bez znaczenia jest także koszt jej zakupu - 4,99 zł.

Gra jest do pobrania pod poniższym łączem: https://apps.apple.com/pl/app/accessible-sudoku/id1594352197?l=pl