Francuski startup SonarVision opracowuje innowacyjną nawigację dla osób niewidomych

Samodzielne przemieszczanie się, przede wszystkim po nieznanych miejscach, stanowi dla osób niewidomych dość spory problem. Na trasach często uczęszczanych osoby z dysfunkcją wzroku radzą sobie bez większych problemów dzięki znajomości wszystkich przeszkód i przestrzeni do pokonania. Jednak sprawa się nieco komplikuje, kiedy musimy pojechać np. do lekarza w nieznanym terenie. Na szczęście w tym przypadku już niedługo będziemy mogli liczyć na ciekawe narzędzie nawigacyjne, które opracował francuski startup SonarVision.

Specjalna aplikacja na smartfony SonarVision pozwala - dzięki rozszerzonej rzeczywistości, przestrzennym dźwiękom oraz kamerze - na prowadzenie niedowidzącego użytkownika. Program po usłyszeniu dokąd się chcemy udać, sam wyznacza trasę, a następnie za pomocą dźwięków prowadzi nas bezpośrednio do celu. Obecnie całe rozwiązanie testowane jest w Paryżu przez dwoje francuskich studentów, którzy założyli opisywany w tym tekście startup i wprowadzają ostatnie poprawki.

W rozmowie z Euronews Next współzałożyciel i dyrektor generalny SonarVision, Nathan Daix podkreśla: „Staramy się stworzyć coś bardzo prostego. Zasada działania jest taka, że skręcasz w tę stronę, z której dochodzi dźwięk, i po prostu idziesz dalej”. Cały system ma być gotowy do ogólnego użytku w 2023 roku. Obecnie testowany prototyp działa tylko w Paryżu, ale jak mówi jego twórca, będzie można go w prosty sposób wdrożyć w innych europejskich miastach. Zdecydowaną zaletą w stosunku do innych aplikacji nawigacyjnych jest to, że SonarVision będzie miał o wiele większą precyzję GPS, co pozwoli osobom niewidomym na docieranie do wybranego celu z dokładnością od 20 cm do metra. Tak duża precyzja jest możliwa dzięki temu, że program skanuje za pomocą kamery telefonu i technologii rozszerzonej rzeczywistości otaczające nas budynki, a następnie porównuje je z dostępną bazą danych zeskanowanych obiektów firmy Apple dla konkretnego miasta.

Pozostało nam tylko poczekać aż to ciekawe rozwiązanie wejdzie do ogólnego użytku, abyśmy mogli je przetestować w praktyce.