Football bardziej dostępny dla osób niewidomych

Po fantastycznej wygranej naszej polskiej reprezentacji w meczu barażowym o awans do Mistrzostw Świata w Katarze, wzrosło zainteresowanie piłką nożną w kraju nad Wisłą i teraz wszyscy czekamy na mecze fazy grupowej, które rozpoczną się w listopadzie 2022 roku. Każdy kibic piłki nożnej, chciałby móc w pełni śledzić grę swojej ulubionej drużyny lub reprezentacji, aby później dołączyć do różnych dyskusji i wygłosić swoją opinię o danych sytuacjach np. bramkowych. Niestety osoby niewidome i słabowidzące, są pozbawione takiej możliwości z wiadomych powodów. Oczywiście coraz częściej podczas spotkań można przełączyć się na specjalną ścieżkę z audiodeskrypcją, która dokładniej opisuje co dzieje się na boisku, jednak nigdy nie zastąpi jej ludzki wzrok. Z tego powodu w Irlandii wymyślono interesujący wynalazek, który nosi nazwę Field of Vision.

To innowacyjne urządzenie, według jego pomysłodawców, ma pomagać w oglądaniu meczów piłki nożnej osobom niewidomym i ma być oferowane przez stadion. Field of Vision wyposażony jest we wszystkie nowoczesne moduły komunikacji, takie jak Bluetooth, 5G oraz wi-fi, a także posiada połączenie z kamerami, które są umieszczone przy boisku. To właśnie dzięki tym kamerom jest analizowany obraz i przedstawiany w opisywanym urządzeniu, w sposób dostępny dla osób mających problemy ze wzrokiem. Sam wynalazek jest niedużej wielkości, ponieważ jest mniejszy niż format A4, na którym nadrukowana jest makieta boiska, gdzie aktualnie rozgrywany jest mecz i dzięki specjalnemu magnetycznemu elementowi pokazywane jest, jak obecnie przemieszcza się piłka, jaką leci trajektorią na boisku. Dodatkowo dzięki dźwiękowym oraz wibracyjnym wskazówką, osoby niewidome i słabowidzące, będą mogły dowiedzieć się jeszcze więcej istotnych informacji o aktualnej grze na stadionie.

Opisywany powyżej wynalazek jest obecnie w fazie projektu i zobaczymy, czy ujrzy kiedykolwiek światło dzienne, ale na pewno dla mnie, jak i dla wielu innych fanów piłki nożnej, takie urządzenie byłoby bardzo pomocne podczas oglądania spotkań piłkarskich na świecie.

Piłka Na Tle Boiska