Dotykowe, wibracyjne sprawdzanie bieżącej godziny

Podstawową czynnością jaką wykonujemy w ciągu dnia wielokrotnie jest sprawdzanie aktualnego czasu na zegarku czy w telefonie. Pomaga to m.in. organizować różne zaplanowane do wykonania zadania i tak rozłożyć je w czasie, by móc optymalnie go wykorzystać.

Od kilkudziesięciu lat osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z udźwiękowionych zegarków na rękę. Swego czasu można było je kupić nawet na zwykłych bazarkach. Taki czasomierz oznajmia głosem bieżącą godzinę, datę, często także ustawianie stopera czy alarmu, a nawet umożliwia wybranie konkretnej melodyjki, która będzie budziła każdego ranka.

Nowe technologie i w tym przypadku niosą ze sobą nowoczesne rozwiązania, ułatwiające osobom z dysfunkcjami wzroku wykonywanie nawet tak prostej czynności, jak sprawdzanie aktualnej godziny czy daty.

Dzięki wprowadzonym kilka lat temu zegarkom Apple Watch, osoby niewidome mogą poznać aktualną godzinę poprzez wyczuwanie na ręce określonych wibracji i liczenie ich. Umożliwia to dyskretne sprawdzanie czasu podczas pracy czy podczas zajęć na studiach, jako że czynność ta nie generuje żadnego dźwięku, poza ledwo słyszalnymi wibracjami. Jeśli chcecie zobaczyć, jak można w ten sposób poznać aktualną godzinę, zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia naszego kolejnego filmu, który znajduje się pod poniższym łączem:https://youtu.be/x3RdOotEURI