Darmowy komiks z audiodeskrypcją

Audiodeskrypcja opisuje głosowo osobom niewidomym i słabowidzącym sztuki wizualne – np. malarstwo czy grę aktorską, dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, w telewizyjnych i filmowych produkcjach audiowizualnych, w teatrze i podczas widowisk sportowych. Audiodeskrypcja coraz śmielej wkracza w te dziedziny, ale wciąż jeszcze pozostaje wiele do zrobienia, choćby w elektronicznych wydaniach czasopism czy komiksów.

„Zapomniane sny” to ciekawy projekt, który dość długo się rozkręcał. Na początku miał być zwykłym konkursem na opowiadanie, w którym uczestnicy byli zachęcani do wsparcia wybranego celu dobroczynnego. Następnie pojawił się pomysł opracowania pokonkursowego e-booka. Projekt się rozszerzał i powstały już cztery e-booki, z których ostatni został wyposażony w audiodeskrypcję.

Pierwszym komiksem w serii „Zapomnianych snów” jest tytuł „Zapomniane wizje”,  zawierający sześć krótkich komiksów i kilka dodatkowych grafik. Wszystko łączy się we wspólną, tytułową antologię. Wydawnictwo można pobrać bezpłatnie, choć na stronach opowiadań jesteśmy zachęcani przez autorów do wsparcia dobrowolną darowizną Fundacji Kobiety Wędrowne. Komiks jest do pobrania w graficznej wersji .pdf z audiodeskrypcją i w formacie ePub – stricte dla osób niewidomych, bez warstwy graficznej. Publikacja znajduje się pod poniższym łączem: https://www.zapomnianesny.pl/gdzies-pod-powierzchnia/

Cieszy fakt, że i w tego typu produkcji pomyślano o osobach niewidomych i słabowidzących, jako że audiodeskrypcja komiksowych obrazów na ogół się nie zdarza. Jeśli lubicie opowieści i klimaty fantasy, warto pobrać ten e-book i zapoznać się zarówno z jego fabułą, jak i z głosowymi opisami zawartych w nim obrazów. Będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami swoimi opiniami na temat e-booka.