Czy niewidomi czytają książki?

Czytanie książek jest równie ważne dla niewidomych, co osób widzących

W Polsce i na świecie cyklicznie podnosi się temat czytelnictwa. W kwietniu 2021 roku Biblioteka Narodowa podała, że w ciągu dwunastu miesięcy tylko 42% ankietowanych przeczytało jedną lub więcej książek – był to i tak najlepszy wynik od sześciu lat. Co ciekawe książki papierowe nadal górują nad wersjami elektronicznymi. Choć wydawać się może, że niewidomi i niedowidzący czytać za bardzo nie mogą, prawda jest zgoła inna, bo ci chętnie sięgają zarówno po wydania czarnodrukowe, audiobooki, jak i e-booki. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności programów i specjalnym urządzeniom.

E-booki i audiobooki a osoby z dysfunkcją wzroku

Najłatwiej jest niewidomym odczytać e-book lub odsłuchać audiobook. Jeśli chodzi o to pierwsze, to korzystają oni zwykle z syntezatorów mowy i dedykowanych im oprogramowań, które czytają dla nich wyświetlane na ekranie teksty oraz pomagają w orientacji podczas pracy przy komputerze. W przypadku audiobooka sprawa jest jeszcze prosta. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, by zapoznać się z książką, bo wszystko czyta dla nas lektor, czasem lektor i aktorzy. Na szczęście audiobooków zdaje się być na rynku coraz więcej.

Powiększalniki, z których korzystają osoby słabowidzące

Jeżeli jednak chodzi o osoby widzące, ale słabo, to ci równie chętnie sięgają po różnego rodzaju powiększalniki, dzięki którym mogą nie tylko powiększyć tekst jak przy użyciu lupy, ale także przybliżyć go na tyle, na ile jest im to potrzebne, a nawet uruchomić lektora, który to za nich przeczyta. Można tu wymienić takie sprzęty jak Acrobat HD Mini Ultra, ClearView C One czy DaVinci. Poszukując jednak tańszego sprzętu, który spełnia podobne funkcje, co wymienione urządzenia, można trafić na Ruby XL HD, potocznie zwanego lupą elektryczną. Dzięki dostępności tych narzędzi słabowidzący są w stanie przeczytać dowolny, nawet najmniejszy, tekst, podstawiając go pod wbudowaną w przedmiot kamerkę. Tego typu urządzenia są istnym zbawieniem dla osób z dysfunkcjami wzroku. Dzisiejsza technologia łamie wiele barier. Wracając do tytułowego pytania, odpowiedź jest prosta – tak, niewidomi mogą i chętnie czytają książki.

Kobieta Czytająca Książkę